Radní Prahy 11 schválili návrh rozpočtu městské části pro letošní rok, počítá s příjmy 439,8 milionu a výdaji zhruba 840 milionů korun…

Rozdíl by měl být hrazen z rezerv. Zastupitelé Prahy 11 jej budou projednávat na svém zasedání 28. ledna. Loni byl schválen rozpočet s příjmy 437,6 milionu a výdaji téměř 761 milionů korun.

Jižní Město získá nejvíce peněz z takzvaných transferů, tedy převodů peněz od hlavního města. Obnos z rozpočtu Prahy bude stejný jako loni, radnice získá 287,3 milionu. Více peněz Praha 11 bude mít ze státního rozpočtu na výkon státní správy a z vlastní hospodářské činnosti. Ta by měla vynést 27,2 milionu, tedy zhruba o 11 milionů více než loni. Méně peněz než loni se vybere na daních, zvláště na dani z nemovitostí, správních poplatcích a poplatcích za užívání veřejného prostranství.

Výdaje by měly být zhruba 840 milionů korun, proti schválenému rozpočtu na rok 2020 bude radnice letos více peněz investovat a dražší bude i chod městské části. Asi 220 milionů by měla činit investice do polyfunkčního domu na adrese Nad Opatovem 2140, tedy do rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra. V budově, která se opravuje od roku 2019, by v budoucnu mělo podle plánů radních vzniknout 174 bytů zvláště pro mladé rodiny a také kanceláře, sál a restaurace.

Za opravy objektů úřadu zaplatí Jižní Město zhruba 12 milionů. Téměř sedm milionů by mělo dát za provoz Lékařské služby první pomoci, kterou na chodovské poliklinice v Šustově ulici zajišťuje společnost EUC Klinika Praha . Na rekonstrukci hřišť a sportovišť a na regeneraci veřejných prostranství je určeno téměř 14 milionů.

Na Jižním Městě vládne koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Radnici vede starosta Jiří Dohnal (Piráti). Zastupitelstvo má 45 členů. Městská část, kde žije 77.600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 11, ČR, 22.1.2021