Přinášíme informace o rozhodnutích 23.zasedání ZHMP…

Jednání se neslo v klasickém boji mezi koalici a opozicí. Nejdéle (přes 4 hodiny) se řešila samozřejmě koronakrize. Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19. Praze se nelíbí, že nemá žádný vliv na distribuci vakcín, a vadí jí také nedostatek informací. Po ministerstvu bude chtít zvýšit kompetence pro krajského koordinátora očkování. Na jednání pražských zastupitelů to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Magistrát nyní dokončuje očkování seniorů v pražských domovech pro seniory.

Následně zastupitelé řešili problémy s černými skládkami v hlavním městě budou nově řešit radnice Prahy 1 až 22. Budou mít také na starosti neoprávněné nakládání fyzických osob s odpady. Městské části dostanou i více pravomocí při ukládání sankcí. Vyplývá to z novely městské vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé. Proti změnám se podle dokumentu postavila většina radnic, kterým vadí například to, že na to nemají dostatek peněz. Postup kritizovali někteří opoziční zastupitelé a politici.

Debatu rozvířilo také rekonstrukce hotelu Intercontinental. Pražští zastupitelé odmítli vyslovit nesouhlas se stavbou na náměstí Miloše Formana vedle hotelu Intercontinental. V souvislosti s projednáním petice proti stavbě nesouhlas navrhl předseda klubu Praha Sobě Jan Čižinský. Petici zorganizoval jeho bratr, bývalý starosta a zastupitel Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě), a zastupitelé ji projednali i přes to, že neměla obvykle vyžadovaných 1000 podpisů. Noví majitelé hotelu by rádi na rohu Bílkovy a Pařížské postavili třípatrovou prosklenou budovu, což vyvolalo odpor některých místních.

23. zasedání ZHMP jsme sledovali zde:

Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na 23. zasedání ZHMP:

Praha bude pokračovat v přípravě opravy hotelu Opatov a tržnice

Pražský magistrát bude pokračovat v projektu opravy hotelu Opatov na Jižním Městě a Staroměstské tržnice v Praze 1. Projekty radní v uplynulých týdnech zrušili kvůli vysoké ceně, kterou v tendru nabídli uchazeči o zakázku. Pokračovat v projektu uložili vedení města na základě požadavku opozice pražští zastupitelé. O rekonstrukci hotelu i tržnice se mluví řadu let.

Praha podpoří kulturní či vzdělávací akce národnostních menšin

Pražský magistrát bude podporovat kulturní, společenské a vzdělávací akce národnostních menšin v Praze. Cílem je zlepšovat komunikaci a vztah s většinovou společností a zároveň pomoci rozvíjet kulturní hodnoty a tradice menšin. Aktualizovanou verzi koncepce politiky Prahy k národnostním menšinám pro roky 2021 až 2025 schválili pražští zastupitelé. Praha podporuje menšiny dlouhodobě a zřídila k tomu i Dům národnostních menšin (DNM).

Pražský magistrát rozdělí letos na grantech v sociální oblasti 444,54 milionu korun

Program je zaměřen na podporu společností či sdružení, které poskytují sociální služby obyvatelům Prahy. Peníze tak půjdou například na sociální poradenství, péči nebo sociální prevenci. Nejvíc peněz půjde na projekty nad 200.000 korun. Rozdělení dotací schválili pražští zastupitelé.

Praha snížila částku na víceleté granty v kultuře o 25,3 mil. Kč

Praha snížila částku určenou na víceleté granty v kultuře o zhruba 25,29 milionu na 227,59 milionu korun. Důvodem jsou nižší příjmy způsobené pandemií nemoci covid-19. Snížení částky schválili pražští zastupitelé. Pro letošní rok je schválena a smluvně vázána podpora 86 víceletých grantů za 252,9 milionu korun. Maximální délka podpory jsou čtyři roky.

Praha neschválila nesouhlas se stavbou u hotelu Intercontinental

Pražští zastupitelé odmítli vyslovit nesouhlas se stavbou na náměstí Miloše Formana vedle hotelu Intercontinental. V souvislosti s projednáním petice proti stavbě nesouhlas navrhl předseda klubu Praha Sobě Jan Čižinský. Petici zorganizoval jeho bratr, bývalý starosta a zastupitel Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě), a zastupitelé ji projednali i přes to, že neměla obvykle vyžadovaných 1000 podpisů. Noví majitelé hotelu by rádi na rohu Bílkovy a Pařížské postavili třípatrovou prosklenou budovu, což vyvolalo odpor některých místních.

Problémy s černými skládkami v hlavním městě budou nově řešit radnice Prahy 1 až 22. 

Budou mít také na starosti neoprávněné nakládání fyzických osob s odpady. Městské části dostanou i více pravomocí při ukládání sankcí. Vyplývá to z novely městské vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé. Proti změnám se podle dokumentu postavila většina radnic, kterým vadí například to, že na to nemají dostatek peněz. Postup kritizovali někteří opoziční zastupitelé a politici.

Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19

Praze se nelíbí, že nemá žádný vliv na distribuci vakcín, a vadí jí také nedostatek informací. Po ministerstvu bude chtít zvýšit kompetence pro krajského koordinátora očkování. Na jednání pražských zastupitelů to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Magistrát nyní dokončuje očkování seniorů v pražských domovech pro seniory.

Muzeum paměti XX. století dostane od hlavního města individuální dotaci ve výši 13,5 milionu korun

Peníze budou sloužit na zajištění chodu muzea. Přidělení dotace schválili pražští zastupitelé. Založení muzea schválili pražští zastupitelé předloni v září. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce, loni pak začalo pořádat první akce a výstavy.

Zasedání ZHMP skončilo kolem půlnoci. Další ZHMP, se koná 18.2.2021.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.1.2021

Psali jsme zde: