Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 23.1.2021

V pátek přibylo v Česku 8423 potvrzených případů koronaviru, více než předchozí dva dny. Ve srovnání s minulým pátkem je to ale pokles o 860 případů. V nemocnicích bylo v pátek s koronavirem 6149 pacientů, podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví je to pokles proti čtvrtku. V lednu dosud s covidem-19 zemřelo 3372 lidí, což je více než za celý prosinec. Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Důvodem je zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených koronavirem mezi seniory. Opět ale mírně vzrostlo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný.

Několik restaurací otevřelo, na Olomoucku zasahovala policie

Několik restaurací v Česku dnes otevřelo na protest proti vládním nařízením. Stoupenci iniciativy Chcípl PES ve svých podnicích nabízeli k podpisu petiční archy. Většinou dorazilo maximálně několik desítek lidí, menší zájem někde ovlivnilo i špatné počasí. Dvě restaurace na Svatém Kopečku u Olomouce odpoledne nařídila uzavřít policie. Některé podniky, které se původně chtěly protestu zúčastnit, nakonec vůbec neotevřely. V Praze se zapojila restaurace Šeberák, která otevřela už před několika týdny. Kolem poledne v ní byla asi desítka lidí, dorazili i někteří mimopražští. Několik dalších podniků v hlavním městě sice protest podporuje, ale buď otevřely pouze výdejní okénko nebo měly na zavřených dveřích protestní plakáty či české vlajky. Iniciativa také na webu uvádí i některé pražské podniky, které měly zavřeno a nebyly nijak označené.

V 70 letech zemřela zastupitelka Prahy Jaroslava Janderová (ODS)

V Praze dnes dopoledne zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního kontrolního výboru a právnička Jaroslava Janderová (ODS). Podle informací podlehla těžkému zápalu plic způsobenému koronavirem. Potvrdilo to několik magistrátních zastupitelů a informaci uvedl na twitteru předseda místního sdružení ODS v Jesenici u Prahy Jan Klusáček. Pražská ODS se na dotaz odmítla k úmrtí jakkoliv vyjádřit. Podle informací měla Janderová těžký oboustranný zápal plic, který byl způsoben covidem-19. Kvůli hospitalizaci se mimo jiné nezúčastnila čtvrtečního jednání zastupitelů. Kromě magistrátu působila rovněž na radnici Prahy 1.

V Praze 9 bude nový parkovací dům s 800 místy ke stání

Praha 9 hledá zhotovitele projektové dokumentace k novostavbě parkovacího domu u polikliniky na pražském Střížkově. Parkovací dům bude mít zhruba 800 míst ke stání. Zakázku radnice uveřejnila ve věstníku veřejných zakázek.

Asi 200 lidí se v Praze sešlo na protest proti zadržení Navalného

Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly u ruského velvyslanectví v Praze, aby protestovaly proti zadržení opozičního předáka Alexeje Navalného v Moskvě. Na místo dorazili většinou mladí lidé. Na pořádek dohlížela policie.

Na pražské lince k očkování za týden přijali asi 2500 hovorů

Na linku 800 160 166 k očkování seniorů, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se za týden provozu dovolalo asi 2500 lidí. Části z nich pomohli operátoři s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému, kde si nyní mohou termín očkování objednat lidé starší 80 let.

V Praze přibylo v pátek 873 nakažených, je to víc než před týdnem

V Praze přibylo v pátek 873 potvrzených případů koronaviru, o 119 více než před týdnem. Zároveň je to vyšší nárůst než ve středu a ve čtvrtek. Vývoj epidemie v Praze se tak odlišuje od situace v celé ČR, kde počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání stále klesají. S nákazou covid-19 dosud v hlavním městě zemřelo 1357 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Domek na Kampě připadne skautům, opozici se nelíbí postup radnice

Památkově chráněný letohrádek na pražské Kampě, přezdívaný rybářský domeček, bude zřejmě na další rok či dva do jeho rekonstrukce využívat Skautský institut. Jak řekl radní městské části Michal Caban (Iniciativa občanů), brzy by o záměru měli rozhodovat radní. Postup kritizovali opoziční Piráti, nelíbí se jim, že vedení radnice nebere v potaz dříve vypsané výběrové řízení na provozovatele domku.

Některé restaurace dnes otevřou na protest proti opatřením vlády

Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody, dnes otevřou své podniky. Podle Jakuba Olberta z pražské restaurace Šeberák, která byla navzdory vládnímu opatření opakovaně v provozu už dřív, není cílem protestu vydělat, ale přežít.

Soud zrušil kolaudaci velké části tunelu Blanka

Městský soud v Praze vyhověl žalobě spolku Holešovičky pro lidi a zrušil kolaudační souhlas pro největší část tunelového komplexu Blanka mezi Špejcharem a Pelc Tyrolkou. Na webu to dnes uvedla Česká televize s odkazem na vyjádření mluvčí soudu Markéty Puci. Město podle webu nesplnilo podmínky stavebního povolení, například dokončení Pražského okruhu. Věc se nyní vrátí na silniční úřad pražského magistrátu. Mluvčí Prahy Vít Hofman uvedl, že věc do doručení písemného rozsudku nemůže komentovat. Kolaudaci Blanka získala v roce 2019.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.1.2021