Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 24.1.2021

Česko se do čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními přesune nejdřív v polovině února, kdy by počet lidí hospitalizovaných s covidem mohl klesnout pod 3000. Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, se ale nejspíš zpozdí až do konce března. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že systém registrace k očkování se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné pacienty nespustí, jak se plánovalo. Index protiepidemického rizika PES zůstává na 69 bodech a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Celý tento týden ale mírně roste reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovaný. Proti sobotě se zvýšilo o setinu na 0,88.

V Uhříněvsi srazil vlak člověka, provoz na trati je omezen

Na železničním přejezdu v pražské Uhříněvsi srazil dnes večer vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati mezi Uhříněvsí a Říčany je omezen, vlaky místem nehody projíždějí po jedné koleji. Podle webu Českých drah (ČD) potrvá omezení zhruba do 21:30, čas je pouze orientační.

V Praze přibylo 475 nakažených, zhruba stejně jako před týdnem

V Praze přibylo v sobotu 475 potvrzených případů koronaviru, o deset méně než před týdnem. Je to nejnižší nárůst tento týden, o víkendech se ale méně testuje. S nákazou covid-19 dosud v hlavním městě zemřelo 1366 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Premiér Babiš dostal v Praze druhou dávku vakcíny proti covidu-19

Premiér Andrej Babiš (ANO) dostal dnes ráno druhou dávku vakcíny proti covidu-19. Přeočkovat se nechal po čtyřech týdnech v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Zdravotníci mu očkovací látku podali ještě před otevřením očkovacího místa.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 23.1.2021

V pátek přibylo v Česku 8423 potvrzených případů koronaviru, více než předchozí dva dny. Ve srovnání s minulým pátkem je to ale pokles o 860 případů. V nemocnicích bylo v pátek s koronavirem 6149 pacientů, podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví je to pokles proti čtvrtku. V lednu dosud s covidem-19 zemřelo 3372 lidí, což je více než za celý prosinec. Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Důvodem je zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených koronavirem mezi seniory. Opět ale mírně vzrostlo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.1.2021