V Praze včera zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního kontrolního výboru a právnička Jaroslava Janderová (ODS)…

Podle informací podlehla těžkému zápalu plic způsobenému koronavirem. Potvrdilo to několik magistrátních zastupitelů a informaci uvedl na twitteru předseda místního sdružení ODS v Jesenici u Prahy Jan Klusáček. 

Podle informací měla Janderová těžký oboustranný zápal plic, který byl způsoben covidem-19. Kvůli hospitalizaci se mimo jiné nezúčastnila čtvrtečního jednání zastupitelů. Kromě magistrátu působila rovněž na radnici Prahy 1.

Pražští občanští demokraté nechtěli nic říkat. „S ohledem na rodinu se nebudeme nijak vyjadřovat,“ řekl předseda pražské ODS Tomáš Portlík. Komentář odmítla rovněž předsedkyně pražských zastupitelů ODS a místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija. Portlík se vyjádřil na svém facebooku:

https://www.facebook.com/tomas.portlik/posts/10225890511918167

Na twitteru se naopak vyjádřil předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. „Jejích názorů a postojů jsem si nesmírně vážil,“ napsal.

Janderová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde složila rigorózní zkoušku a absolvovala postgraduální studium. Od roku 1994 působila také jako advokátka se specializací na autorské, obchodní a občanské právo. Věnovala se podnikání, kdy provozovala jazzový a bluesový klub. Angažovala se rovněž v občanském sdružení Publicum commodum a pořádala akce připomínající zločiny komunismu.

Novým zastupitelem hlavního města se nyní stane první náhradník z kandidátky ODS z voleb v roce 2018, který se do zastupitelstva nedostal. Tím je podle výsledku voleb Jiří Kubíček. Mandát může odmítnout. V tom případě by pak nastoupil další náhradník.

Zde přinášíme rozhovor, který jsme s Jaroslavou Janderovou vedli loni v létě:

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.1.2021