Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 25.1.2021

V Česku v neděli přibylo 2376 případů nákazy koronavirem, je to nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Proti minulé neděli je to pokles asi o 260 případů. Počet hospitalizovaných klesl za týden zhruba o 830. Tuto neděli nemocniční péči vyžadovalo 5621 pacientů, z nich 1021 bylo v těžkém stavu. Do statistik přibylo dalších 84 úmrtí, celkem v Česku s koronavirovou nákazou zemřelo 15.453 lidí. Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku přes 940.000 nakažených. Téměř 820.000 z nich se už z nemoci vyléčilo. Aktuálně se s nákazou potýká zhruba 105.000 lidí, většina má lehký průběh onemocnění.

Pražská burza posílila, akcie Monety zdražily o 10 procent

Pražská burza dnes především díky výraznému zdražení akcií Moneta Money Bank posílila. Index PX stoupl o 1,14 procenta na 1061,07 bodu. Akcie Monety zdražily o více než deset procent a byly také emisí, s níž se obchodovalo v největším objemu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Radnice Prahy 7 letos rozdělí na dotacích 4,83 milionu korun

Radnice Prahy 7 letos rozdělí na dotacích 4,83 milionu korun. Peníze půjdou například na projekty v kultuře, školství nebo bezpečnosti. Větší část peněz bude rozdělena na projekty, kdy žadatelé chtěli maximálně 50.000 korun. Rozdělení dotací dnes schválili zastupitelé městské části. V termínu pro podání žádostí o dotaci bylo podáno prostřednictvím dotačního portálu celkem 254 žádostí.

Praha 10 zvýší cenu zbylých bytů určených k privatizaci

Radnice Prahy 10 prodá zbylých 183 bytů určených k privatizaci nájemníkům za cenu určenou novými znaleckými posudky. Bude to znamenat výrazné zvýšení prodejní ceny, která dosud činila v průměru 12.286 korun za metr čtvereční. O změně pravidel privatizace dnes rozhodli zastupitelé městské části. Krok kritizovaly opoziční strany, podle kterých není férový vůči nájemníkům, kteří počítali s odprodejem za dříve uvedené ceny.

Praha nechá zakrýt vyhořelý kostel, připravuje rekonstrukci

Pražský magistrát nechá zakrýt provizorní konstrukcí zbytky pravoslavného kostela svatého Michala ze 17. století, který loni z větší části zničil požár. Mluvčí magistrátu Vít Hofman dnes uvedl, že stavba začne v úterý a bude sloužit po dva roky, než se památka zrekonstruuje. Podle zástupců magistrátu půjde velká část kostela opravit, zničené dřevěné prvky nahradí repliky. Dřevěný kostel v zahradě Kinských z větší části shořel letos 28. října.

V Praze žije až o čtvrt milionu lidí více, než má trvalé bydliště

Na území Prahy žije až o čtvrt milionu lidí více, než kolik jich v ní má podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) trvalé bydliště. Vyplývá to z průzkumu, který si na základě využití anonymizovaných geodemografických dat mobilních operátorů nechal udělat magistrát. Zvyšuje to náklady na provoz města, které metropole z vybraných daní ale nedostává, a přichází tak o miliardy korun. V Praze je evidováno 1,33 milionu lidí. Průzkum si hlavní město nechalo udělat třetí rok po sobě.

Od soboty do konce února nepojedou tramvaje na Malostranské

V Praze nepojedou od sobotního večera do 25. února v obou směrech tramvaje mezi zastávkami Malostranská a Chotkovy sady. Jak informoval dopravní podnik (DPP), důvodem bude rekonstrukce trati zahrnující výměnu kolejí a dlažby v délce zhruba 2,4 kilometrů v kopci v Chotkově ulici. Výluka se dotkne několika tramvajových linek, jedna bude zrušena a tři dočasné zřízeny.

TSK vydá na investice a správu a údržbu silnic 5,66 miliardy Kč

Pražská Technická správa komunikací (TSK) vydá letos na investice a správu a údržbu komunikací zhruba 5,66 miliardy Kč, což je srovnatelné s loňskem. Větší částku z toho tvoří správa a údržba, která bude stát 3,5 miliardy. Peníze půjdou v investiční části do oprav komunikací a mostů, bezpečnosti, cyklistiky, infrastruktury pro MHD či zlepšení podmínek pro pěší. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. TSK je městská firma a má na starosti komunikace. Většina peněz půjde z rozpočtu Prahy. Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) to bude 120 milionů korun.

Podíl volných kanceláří v Praze ke konci roku stoupl na sedm pct

Podíl volných kanceláří v Praze ke konci loňského roku meziročně vzrostl o 1,5 procentního bodu na sedm procent. V porovnání s koncem září se nezměnil. Celkem bylo v hlavním městě 261.600 metrů čtverečních volných kanceláří. Vyplývá to z údajů sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum (PRF).

Pošta otevřela v Praze novou pobočku pro zásilky ze zahraničí

Česká pošta dnes otevřela v Praze novou pobočku pro odbavování zásilek ze zemí mimo EU. Pošta Praha 120 se přesunula z Košíř do zrekonstruované budovy ve Štěrboholech a spolu s ní se přemístilo detašované oddělení Celního úřadu Praha Ruzyně pro poštovní styk. Nová pobočka má čelit nárůstu zásilek po zrušení hranice 22 eur pro neplacení daně z přidané hodnoty (DPH). Počet zásilek v celním řízení by tak měl stoupnout až o 180 procent. Při dnešním otevření pošty to uvedli zástupci pošty a celní správy.

Žalobci potvrdili, že se Hilsnerův případ otevírat nebude

Pražské vrchní státní zastupitelství (VSZ) nenašlo důvody, na jejichž základě by se soud měl znovu zabývat případem židovského mladíka Leopolda Hilsnera, který byl v roce 1900 v Písku odsouzen za vraždu devatenáctileté Anežky Hrůzové k trestu smrti. Potvrdilo závěry žalobce v Českých Budějovicích 120 let starou kauzu už neotvírat. Právník podal trestní oznámení na možné spolupachatele vraždy.

Praha koupí dva mrazicí boxy na uchování vakcín proti covidu

Pražský magistrát koupí dva mrazicí boxy na uskladnění vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy Pfizer. Zařízení pořídí pro svou Městskou nemocnici následné péče a zaplatí za ně zhruba 1,17 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Očkování bylo v uplynulých týdnech zahájeno v největších pražských nemocnicích.

Radnice dostanou od magistrátu 1,46 mil.Kč na knihovny a památky

Radnice pražských městských částí dostanou od magistrátu účelovou dotaci pro místní knihovny a na zachování a obnovu kulturních památek. Dohromady dostanou 1,46 milionu korun. Nejvyšší částku dostane Praha 2. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Letos vydá magistrát na chod radnic dohromady přes pět miliard korun a další peníze jim průběžně rozděluje na dotacích.

Praha poskytne na výměnu kotlů dotace 9,8 milionu Kč

Pražský magistrát poskytne více než osmi desítkám žadatelů dotaci na výměnu kotle za ekologičtější zdroj tepla. Celkem hlavní město rozdělí přibližně 9,8 milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Pořízení ekologického vytápění do domácností má přispět ke zlepšování kvality ovzduší v Praze.

Pražská burza roste, táhne ji 12procentní růst Monety

Pražská burza dnes dopoledne roste o 1,8 procenta, tedy nejvýrazněji za dva týdny. Téměř dvanáctiprocentním růstem k tomu přispívají akcie Moneta Money Bank, která v pátek informovala, že bude vyjednávat o sloučení s Air Bank a dalšími firmami ze skupiny PPF. Akcie Monety v pátek končily obchodování na ceně 67,10 koruny, dnes ráno zahájily obchodování na 79 korunách a po hodině a půl se cena drží kolem 75 korun. Vyplývá to z údajů na webu burzy. PPF v dobrovolném návrhu na odkoupení části akcií Monety od akcionářů až do výše 20 procent nabízí za akcii 80 korun.

V Praze přibylo v neděli 274 nakažených, stejně jako před týdnem

Laboratoře v Praze za neděli potvrdily dalších 274 případů nemoci covid-19, což je prakticky stejně jako před týdnem. Méně nakažených potvrdily laboratoře v hlavním městě naposledy v neděli 13. prosince. O víkendech a svátcích se výrazně méně testuje, pravidelně tak bývá i méně pozitivních případů. V hlavním městě je nyní téměř 9800 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/37/3c/31/3232515_1137099_Prg_3_Rada_2021.pdf

Vláda se vrátí k běžné agendě, například ochraně oznamovatelů

Vláda se po mimořádném jednání, na kterém v pátek kvůli epidemii koronaviru prodloužila nouzový stav, dnes vrátí k běžné agendě. Na programu má kabinet návrh zákona o ochraně oznamovatelů protiprávní činnosti, kteří by se podle předlohy měli dočkat ochrany před odvetou ze strany zaměstnavatelů. Zároveň jim ale bude hrozit pokuta do výše 50.000 korun, pokud budou vědomě lhát. Firmy si podle zákona budou muset do konce března 2022 zavést vnitřní systém pro přijímání a vyřizování oznámení.

Pražská policie hledá 86letou ženu trpící stařeckou demencí

Policisté pátrají po 86leté Marii Šolcové z pražského Žižkova, která trpí stařeckou demencí. Z domova odešla dnes odpoledne. Na policejním webu to oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policisté prosí veřejnost o pomoc při pátrání po ženě.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.1.2021