Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 26.1.2021

Po sobotní narozeninové oslavě v teplickém hotelu skončí ve funkci liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák. Odvolá ho policejní prezident Jan Švejdar. Poslanecký mandát složil Milan Hnilička (ANO). Zda zůstane v čele Národní sportovní agentury, která rozděluje miliardy korun na sport, je podle vládní ČSSD odpovědností premiéra Andreje Babiše (ANO), který oznámil, že nebude požadovat odchod Hniličky z čela NSA. Oslava podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy, které se Husák i Hnilička zúčastnili, znamenala porušení několika vládních nařízení proti šíření koronaviru. Od postoje předsedy Fotbalové asociace ČR Martina Malíka, podle kterého by měl Hnilička pokračovat ve funkci šéfa NSA, se dnes distancovaly pražské fotbalové kluby Slavia a Sparta, které zároveň Hniličkovo chování zkritizovaly. Další svazy jsou rezervované. „FAČR, respektive její předseda Martin Malík, rozhodně nijak v tomto smyslu aktivně nezlehčovali jednání Milana Hniličky. Jak bylo jasně řečeno ve společném prohlášení ČUS, jde o závažné pochybení,“ řekl tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman. Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich laboratoře odhalily 6910, což je zhruba o 750 méně než před týdnem. S koronavirovou nákazou se nyní potýká necelých 100.000 lidí, většina má mírný průběh onemocnění. V nemocnicích bylo v pondělí s covidem-19 hospitalizováno 5852 lidí, o 175 více než v neděli. Počet pacientů v těžkém stavu ale klesl o 40 na 992. Do statistik od neděle přibylo dalších 165 úmrtí, celkem v Česku zemřelo s covidem 15.618 lidí.

Pražská burza dnes umazala část pondělních zisků

Pražská burza dnes umazala část pondělních zisků. Index PX oslabil o 0,5 procenta na 1055,77 bodu. Ztrácela většina hlavních titulů. Více než procento odepsaly akcie Avastu, O2, Stocku i pojišťovny VIG. V zisku naopak skončily Erste a textilka Pegas Nonwovens. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Cyklostezka na Rohanském ostrově bude mít nový povrch a osvětlení

Cyklostezka na Rohanském ostrově na Praze 8 bude mít asfaltový povrch, který nahradí současnou mlatovou cestu. Nově bude mít veřejné osvětlení. Zahájení stavby je naplánováno na 9. února 2020 a potrvá zhruba do konce dubna. Stezka je součástí trasy označené A2, která je jednou ze dvou páteřních tras a spojuje jih a sever Prahy. O vyasfaltování stezky začala mluvit radnice již na začátku roku 2018.

Politici by uvítali přesun pomníku Koněva na pietní místo

Vládní zmocněnec pro česko-ruské konzultace Rudolf Jindrák uvítal návrh na přesunutí pomníku maršála Ivana Koněva například na některé z míst, kde jsou pohřbeni vojáci Rudé armády. Dnes to řekl v reakci na článek bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Návrh na přesun sochy na pietní místo nebo zahájení konstruktivní debaty nad tímto tématem přivítali i další politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO), prezidenta Miloše Zemana nebo ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Zvířata v pražské záchranné stanici adoptovalo asi 100 lidí

Trvale handicapovaná zvířata ze Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy si od poloviny listopadu do konce roku 2020 adoptovalo zhruba 100 zájemců. Asi 350.000 korun se vybralo prostřednictvím transparentního účtu. Lidé tak přispěli na chod zařízení, jehož cílem je pomáhat zraněným zvířatům a po zotavení je vracet do pražské přírody.

Praha 14 dokončila opravu prvního ze dvou domů, v nichž sídlí

Radnice Prahy 14 dokončila rekonstrukci prvního ze dvou panelových domů, v nichž sídlí v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B Rajská zahrada. Náklady na opravu obou domů budou okolo 130 milionů korun. Rekonstrukce druhé budovy bude hotova do konce října 2021. Na dotaz to dnes uvedla místostarostka Irena Kolmanová (TOP 09). Radnice chce rekonstrukcí snížit náklady na provoz budov, zmodernizovat je a zlepšit jejich energetickou náročnost.

V ulicích Prahy je kvůli sněžení přes sedmdesátku sypačů

Pražská Technická správa komunikací (TSK) dnes vyslala do ulic kvůli hustému sněžení více než sedmdesátku sypačů. V ulicích jsou rovněž pracovníci odklízející sníh. Na dotaz to sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková. Kvůli sněhu se zpožďují autobusy MHD. Zimní údržbu komunikací zajišťuje každoročně od 1. listopadu do 31. března TSK, která si najímá Pražské služby (PSAS).

Na Chodově se srazily 2 autobusy, lehce zraněno bylo 7 lidí

Na pražském Chodově se dnes před polednem srazily dva autobusy, lehce zraněno při tom bylo sedm lidí. Nehoda se stala na zastávce v Hviezdoslavově ulici, kde přijíždějící autobus podle prvotních informací policie zřejmě nedobrzdil a narazil do stojícího autobusu.

DPP hledá firmu, která opraví podvozky tramvají 15T ForCity

Pražský dopravní podnik (DPP) hledá firmu, která opraví podvozky nejmodernějších tramvají typu Škoda 15T ForCity. Vybraná firma zkontroluje nejen samotné podvozky, ale také kola, brzdy nebo propojení podvozku se skříněmi nebo zkontroluje kabeláž. S vítězem tendru uzavře DPP rámcovou smlouvu v hodnotě maximálně 160 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na serveru Tenderarena.cz, zveřejňující veřejné zakázky. První tramvaj 15T s cestujícími vyjela na trať v Praze v říjnu 2010. DPP je největší městská firma a provozuje MHD.

Praha spustila informační web k očkování proti covidu-19

Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící a nepravdivé informace o očkování, které se šíří po sociálních sítích. Město v únoru spustí informační kampaň na podporu vakcinace proti covidu-19. Dnes to novinářům řekli primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Radní Prahy 5 Čahoj rezignoval, nahradil ho Kavalírek

Na funkci radního městské části pro finance na dnešním jednání zastupitelů Prahy 5 rezignoval Viktor Čahoj (TOP 09). Nahradil ho jeho spolustraník Jan Kavalírek. Důvodem byly podle Čahoje osobní důvody. Čahoj řekl, že jedním z důvodů jeho rezignace je blížící se přírůstek do rodiny. „Úplně se to v tuto chvíli neslučuje s výkonem náročné funkce v radě,“ řekl.

Praha 5 bude hospodařit s příjmy 718,4 mil. a výdaji 1,13 mld. Kč

Radnice Prahy 5 plánuje příští rok hospodařit s příjmy 718,4 milionu a výdaji 1,13 miliardy korun. Rozdíl chce doplatit z úspor z předchozích let. Vyplývá to z rozpočtu na letošní rok, který dnes schválili zastupitelé městské části. Na investice chce městská část vydat 340,7 milionu korun, na běžné, tedy legislativou dané výdaje pak 774,7 milionu. Rozpočet na loňský rok počítal s příjmy 859,9 milionu a výdaji 1,24 miliardy korun, reálné hospodaření bude známo v polovině roku.

Do některých škol v Praze půjdou pro vysvědčení i starší školáci

Některé školy v Praze budou ve čtvrtek předávat pololetní vysvědčení ve škole nejen přítomným prvňákům a druhákům, ale i ostatním žákům, kteří mají v současnosti výuku na dálku. Vyplývá to z informací na webech škol a odpovědí ředitelů. Většina škol ale podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého informuje starší žáky o výsledném hodnocení zatím elektronicky. Odhadl, že slovní hodnocení bude mít nanejvýš desetina škol, ostatní budou mít klasické známky, případně kombinaci obojího.

IKEA letos otevře v Praze první projekční studio v ČR

Nábytkářský řetězec IKEA letos chce v Praze otevřít své první projekční studio v regionu České republiky, Slovenska a Maďarska. Zaměřené bude na plánování kuchyní, úložných prostor a koupelen. Rozvíjet hodlá nakupování na internetu, v následujících třech letech chce tímto směrem investovat miliardu korun. Rozvíjet plánuje mimo jiné stávající výdejní místa, další tři letos otevře v regionech. Zástupci společnosti to dnes řekli na tiskové konferenci.

Výpadek napájení zastavil vlaky mezi Smíchovem a Dobřichovicemi

Výpadek napájení dnes dopoledne zastavil vlaky na hlavní trati na Plzeň mezi pražským Smíchovem a Dobřichovicemi. Jak dlouho výluka potrvá, není zatím jasné. ROPID shání náhradní autobusy.

V Praze přibylo v pondělí 721 nakažených,podobně jako před týdnem

Testy prokázaly v Praze v pondělí 721 nových případů nemoci covid-19, což je téměř stejně jako před týdnem. Proti neděli jich bylo o 440 více, o víkendech a svátcích se obvykle však testuje méně než ve všední dny. Aktuálně nakažených je v hlavním městě 9402 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zdravotníci se budou moci registrovat k očkování proti covidu-19

Zdravotníci se dnes budou moci registrovat na očkování proti covidu-19. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by měl systém začít jejich registrace přijímat kolem poledne. Kvůli nedostatku vakcín se sice budou moci zdravotníci do systému registrovat, termín ale většinou nedostanou. V pátek ministerstvo zdravotnictví informovalo, že zdravotníků už je očkovaných asi 37 procent, tedy zhruba 63.000 lidí. Tvoří tak 57 procent všech očkovaných.

Poslanci projednají novelu proti takzvaným energetickým šmejdům

Poslanci by se dnes mohli začít zabývat novelou energetického zákona k ochraně spotřebitelů. V úvodním kole je také například širší předloha o zdravotním pojištění, která mění úhrady moderních léků, dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven. Schůze Sněmovny pokračuje od odpoledne.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.1.2021