Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 27.1.2021

V Česku v úterý přibylo 9144 potvrzených případů koronaviru, což je proti pondělí asi o 2200 více. V mezitýdenním srovnání je nárůst opět nižší, a to zhruba o 500. Proti minulému úterý klesl také o 400 počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19. V úterý vyžadovalo nemocniční péči 6043 pacientů, z toho téměř tisíc je ve vážném stavu. Index protiepidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. V zemi ale už měsíc platí opatření, která odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Ze čtyř ukazatelů, které slouží k výpočtu rizikového skóre PES, se k dnešku nepatrně zhoršilo pouze reprodukční číslo, je 0,94.

Pražská burza klesla o témě dvě pct, ztrácely všechny tituly

Pražská burza znovu ztrácela, pokles proti úterý ještě zrychlil. Index PX se snížil o 1,89 procenta na 1035,78 bodu. V červených číslech skončily obchodování všechny hlavní tituly. Nejvíce odepsala Komerční banka následovaná technologickou firmou Avast. Aktivita na trhu byla vysoká, objem obchodů dosáhl nadprůměrných 654 milionů korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Praha 12 prodává majetek kvůli stavbě nové radnice

Praha 12 prodává některé své domy a pozemky v Modřanech. Zároveň hledá nájemce nebytových prostor v budově nového sídla radnice na pozemcích mezi ulicemi Písková a Generála Šišky. Cílem je získat peníze na financování stavby nové radnice a vrácení půjčky od hlavního města. Radnice to dnes uvedla v tiskové zprávě. Nová radnice má stát zhruba 575 milionů korun.

Praha 4 letos kvůli covidu nezvedne nájemné

Radnice Prahy 4 se rozhodla, že nebude v letošním roce zvedat nájemné v prostorech, které má od hlavního města ve správě. Rozhodli o tom radní městské části. Opatření má pomoci rodinám, podnikatelům a živnostníkům v době pokračující koronavirové krize. Valorizaci nájemného zrušila radnice i loni. Kvůli protikoronavirovým opatřením se řada lidí dostala do finančních potíží.

Praha 1 plánuje příjmy 805,3 milionu a výdaji 1,05 miliardy korun

Radnice Prahy 1 plánuje letos hospodařit s příjmy 805,3 milionu a výdaji 1,05 miliardy korun. Rozdíl chce doplatit z úspor z předchozích let. Vyplývá to z rozpočtu na letošní rok, který dnes schválili radní městské části. Ještě ho budou muset schválit zastupitelé. Na loňský rok měla první městská část schválený rozpočet s příjmy asi 847 milionů a s výdaji ve výši zhruba jedné miliardy korun.

Pražští studenti budou mít nové roboty a spektrální analyzéry

Pražští studenti gymnázia v Čakovicích a Střední průmyslové školy (SPŠ) v Ječné se budou nově učit za pomoci robotů a spektrálních analyzérů. Přístroje vznikly ve spolupráci mezi Prahou a Tchaj-wanem, která bude pokračovat i v letošním roce. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti), radní Vít Šimral (Piráti) a vedoucí Tchaj-pejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR Liang-Ruey Ke. Hlavní město Praha a tchajwanská Tchaj-pej uzavřely zhruba před rokem sesterskou smlouvu.

Celníci objevili v pražském bytě padělky luxusních hodinek

Celníci během domovní prohlídky objevili na konci loňského roku v jednom pražském bytě několik tisíc padělků hodinek asi 70 renomovaných světových značek, pásků a krabiček k hodinkám a další zboží. Škoda, která by vznikla majitelům ochranných známek, je odhadovaná na 12 milionů korun, informovala v dnešní tiskové zprávě Celní správa.

Analýza: Pražský hotelový trh krize zasáhla z Evropy nejcitelněji

Pražský hotelový trh je Evropě podle aktuálních údajů společnosti STR nejvíce postižený dopady koronavirové krize. Průměrné tržby za pokoj klesly o 84,6 procenta. Hlavními důvody byly propad obsazenosti o 78,5 procenta na 16,6 procenta a snížení průměrných cen o 28,1 procenta na 66 eur (asi 1716 Kč) za pokoj. Zájem investorů a hotelových operátorů ale neopadl, po skončení restrikcí očekávají oživení trhu. S celkovým zotavením se ale počítá až v roce 2024. V tiskové zprávě to dnes uvedla společnost Cushman & Wakefield.

Cyklisté mají v Praze 14 novou stezku přes Novopackou ulici

Cyklisté na severovýchodě Prahy mohou jet po nové cyklostezce od Budovatelské ulice přes Novopackou ulici směrem ke Kbelům, Satalicím či hloubětínské Bažantnici. Náklady jsou 4,5 milionu Kč. Novou stezku dnes slavnostně otevřeli starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09) a místostarosta Petr Hukal (Piráti). Cyklostezka je součástí postupně budované takzvané severovýchodní cyklomagistrály, která propojuje několik městských částí se Středočeským krajem.

V lednu zatím strážníci v Praze řešili 40 otevřených restaurací

Hlídky Městské policie hlavního města zatím v lednu řešily 40 případů otevřených restaurací a barů v Praze. Pražská městská policie to dnes uvedla na svém facebooku. Provoz restaurací je vládním usnesením omezený pouze na tzv. okénkový prodej a je povolený do 20:00 hodin. Opatření souvisí se snahou zamezit šíření nákazy covidem-19.

Praha letos plánuje vložit do cyklodopravy 122 milionů Kč

Pražský magistrál letos plánuje vložit do cyklodopravy 122 milionů korun, což je o něco méně než bylo připraveno pro loňský rok. Peníze půjdou mimo jiné na vybudování cyklotras a cyklostezek, stojanů nebo přístřešků pro kola.Radnice Prahy 14 dnes otevřela novou trasu od Budovatelské přes Novopackou ulici. TSK je městská firma, která má na starosti správu, opravy a výstavbu komunikací.

Praha chce kampaní s fiktivním seriálem zvýšit počet pěstounů

Hlavní město Praha chce kampaní na podporu pěstounství se seriálovými herci Lucií Benešovou, Markem Němcem, Janou Strykovou a moderátorem Honzou Dědkem zvýšit počet pěstounů. Na problematiku pěstounské péče upozorňují organizátoři od 15. ledna, kdy představili na reklamních plochách údajný start nového sitkomu Pěstouni. Pro zvýšení povědomí o pěstounské péči vedle fiktivního seriálu spustili také facebookový profil a web Novipestouni.cz. Zástupci Hlavního města Prahy to dnes oznámili na on-line tiskové konferenci.

V úterý přibylo 9144 případů, opět méně než před týdnem

V Česku v úterý přibylo 9144 potvrzených případů koronaviru, což je proti pondělí asi o 2200 více. V mezitýdenním srovnání je nárůst opět nižší, a to zhruba o 500. Proti minulému úterý klesl také o 400 počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19. V úterý vyžadovalo nemocniční péči 6043 pacientů, téměř tisíc je ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Praze v úterý našli 942 nakažených, mírně víc než před týdnem

Laboratoře v Praze odhalily v úterý 942 případů koronaviru, o 32 víc než o týden dřív. Počet aktuálně nakažených zůstal stejně jako v pondělí mírně nad 9400. Úmrtí za den přibylo do statistik 17, s nemocí covid-19 tak od březnového počátku epidemie zemřelo v hlavním městě 1398 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Většina SŠ v Praze plánuje i letos jednotné přijímací zkoušky

Ve většině středních škol v Praze chystají letos ředitelé jednotné přijímací zkoušky jako v minulosti. Možnosti zorganizovat jen školní přijímací zkoušky jich využije asi čtvrtina, řekl pražský radní Vít Šimral. Na přípravu školních zkoušek podle ředitelů není do jara dost času, měnit nyní kritéria pro přijetí by považovali za nefér i k uchazečům. Jednotné testy od Cermatu vnímají jako vyzkoušené a funkční. Vyplývá to z odpovědí oslovených ředitelů pražských škol.

Odvolací soud projedná korupční kauzu lékaře Dbalého

Pražský vrchní soud dnes projedná jednu z korupčních kauz někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Nepravomocný rozsudek muži uložil 8,5 roku vězení a peněžitý trest 10,9 milionu korun. Společně s některými dalšími obviněnými – účetní Emilií Bialešovou a právníkem Romanem Žďárkem – má navíc Dbalý uhradit nemocnici způsobenou škodu 49,5 milionu. Šestice obžalovaných vinu odmítá.

Blatný dnes vládě představí definitivní návrh změn systému PE

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes večer seznámí vládu se změnami v protiepidemickém systému PES, jak je diskutoval v posledních týdnech se zdravotními experty i zástupci zájmových skupin. Dnes dopoledne bude ještě novinky v ochraně proti šíření epidemie koronaviru diskutovat s odbornými skupinami ministerstva zdravotnictví. Platit by měly úpravy opatření od 1. února, ministr předpokládá, že zhruba v polovině března přijde s další aktualizací.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.1.2021