Rada MČ Praha 2 vzala na vědomí informaci o zhodnocování volných finančních prostředků k 31.12.2020…

Městská část Praha 2 za rok 2020 zhodnotila finanční prostředky z prodeje domů a bytových jednotek v investičním portfoliu, na termínovaných vkladech a spořících účtech celkem o téměř 70 milionů korun. Přestože minulý rok byl výrazně ovlivněný koronakrizí a s ní spojenou nervozitou na finančních trzích, jedná se o velmi dobrý výsledek, což potvrzuje i audit od renomované společnosti. 

 „Potvrdilo se, že městská část Praha 2 je dobrý hospodář. Opět jsme dokázali, že zvolené investiční portfolio bylo správné, má velmi dobré výnosy a díky tomu jsme do pokladny městské části přinesli další finanční prostředky. Ty pak městská část Praha 2 může využít pro všechny občany Prahy 2. Z výnosů financujeme například jesle, školky, školy, chodníky a podobně. Přitom na vlastní peníze z prodejů nemovitostí jsme ani nesáhli, neutratili jsme z nich zatím ani korunu,“ řekl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS).

MČ Praha 2 se rozhodla pro aktivní správu finančních prostředků získaných z prodeje bytových domů a bytových jednotek z toho důvodu, že standardní zhodnocení peněz na bankovních účtech je velmi nízké. Finanční prostředky městské části Praha 2 jsou uloženy na bankovních účtech u České spořitelny, J&T Banky a Oberbank, investice na základě rozhodnutí zastupitelstva u vybraných bankovních domů a investičních společností – např. České spořitelny, ČSOB Asset Management, J&T banky či Wood&Company. Veškeré investice v celkové výši jeden a tři čtvrtě miliardy korun jsou konzervativní a bezpečné a v případě potřeby městské části Praha 2 také rychle likvidní. Čistý výnos z investic se na celkovém zhodnocení podílí částkou čtyřiceti milionů korun, zbytek je výnos z termínovaných vkladů a spořících účtů.

MČ Praha 2 očekává dobré zhodnocení finančních prostředků z prodeje domů a bytových jednotek i v letošním roce. „Věříme, že pro městskou část i v dalších letech získáme také vyšší než garantovaný výnos, jako v roce minulém. Samozřejmě bude záležet i na okolnostech jako je vliv koronavirové krize na finanční trhy, ale naše investiční produkty jsou termínované na 3 až 5 let,“ řekl místostarosta Jan Korseska (ODS).

Díky výraznému snížení mezibankovní úrokové sazby ČNB kleslo úročení běžných účtů na téměř nulové procento zhodnocení. Od 1.5.2020 do 31.12.2020 to bylo 0 až 0,05% p.a. a v roce 2021 je nutné počítat s podobným vývojem. Přitom u finančního portfolia Prahy 2 je za rok 2020 očekáván čistý roční výnos 2,27%. Bezpečnost a dobrou výnosnost investic MČ Praha 2 potvrdil i audit renomované společnosti Four Dimensions, kterou vede zkušený bankéř Daniel Heler. Audit konstatoval, že investiční portfolio je koncipováno velmi konzervativně, je velmi dobře řiditelné a prostředky Prahy 2 jsou investované velmi bezpečně a zároveň s dobrým zhodnocením.

Autor: Redakce, Praha 2, ČR, 27.1.2021

Zdroj: 

http://www.praha2.cz/Praha-2-v-minulem-roce-zhodnotila-financni-prostredky-z-prodeje-nemovitosti-o-temer-70-milionu-Kc-1.html