Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 28.1.2021

Koronavirus se ve středu v Česku prokázal u 8452 lidí, nových případů je zhruba o 240 víc než před týdnem. V mezitýdenním srovnání přitom nakažených v posledních dvou týdnech ubývalo. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 je po dvou dnech znovu méně než 6000 a pod tisíc kles také počet pacientů ve vážném stavu. Úmrtí za poslední den do statistik přibylo 153 na 15.944. Koronavirem je nyní v ČR nakaženo 97.316 lidí. Z 964.660 případů nákazy potvrzených od počátku epidemie loni v březnu se vyléčilo 851.400 lidí. Index protiepidemického systému PES je třetí den po sobě na 68 bodech. Zůstává tak už 15 dní ve čtvrtém z pěti stupňů rizika šíření epidemie koronaviru. Nepatrně se zhoršilo reprodukční číslo, zvýšilo se na 0,96.

Praha nemá dost vakcíny na druhou dávku, kraje ji poskytnou

Praha a Jihočeský kraj získají několik plat vakcíny firmy Pfizer/BioNTech od ostatních krajů, aby mohly dokončit očkování druhou dávkou. Náhradou poskytnou krajům vakcínu Moderny, aby kraje mohly pokračovat s očkováním dalších lidí první dávkou. Kraje se na tom dohodly, novinářům to dnes po jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Zastupitelé Prahy 11 schválili rozpočet s výdaji 840 milionů

Zastupitelé jedenácté městské části dnes na svém zasedání schválili rozpočet pro letošní rok s příjmy 439,8 milionu a výdaji zhruba 840 milionů korun. Rozdíl bude hrazený z rezerv z minulých let. Na rok 2020 zastupitelé schválili rozpočet s příjmy 437,6 milionu a výdaji téměř 761 milionů korun.

Pražská burza oslabila, ztrácela většina hlavních emisí

Pražská burza dnes oslabila po ztrátách většiny hlavních emisí. Index PX klesl o 0,76 procenta na 1027,89 bodu. Ztrácely například i cenné papíry energetické firmy ČEZ nebo Moneta Money Bank, které patřily k akciím s největšími objemy obchodů. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Pražské nemocnice dál očkují první dávky vakcíny proti covidu-19

Nemocnice v Praze termíny vakcinace pro osoby, které jsou k očkování proti covidu-19 objednané přes centrální rezervační systém, neruší. Některá očkovací místa ale neplánují termíny na začátek února vypisovat. Důvodem je nedostatek očkovací látky, kterou mají nemocnice k dispozici.

Praha chce vybudovat druhý výstup ze stanice metra C Vltavská

Vedení Prahy počítá s vybudováním druhého výstupu ze stanice metra C Vltavská, který v minulosti nebyl dodělán. Vznikne v rámci chystané výstavby na území Bubnů-Zátorů. Změní se i prostor v okolí současného výstupu. Na dotaz to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Praha v minulosti odstranila u výstupu některé nevzhledné části a opravila umělecká díla. Nyní zde spolu s DPP a Galerií hlavního města (GHMP) vytvořila dočasnou galerii pod širým nebem a umístila velkoformátové fotografie Kevina V. Tona.

V Praze mírně vzrostlo množství směsného odpadu na 257.754 tun

Městská firma Pražské služby (PSAS) loni svezla 257.754 tun směsného odpadu, což je o necelé procento meziročně více. Na 59.592 tun meziročně mírně kleslo množství svezeného tříděného odpadu. Další odpad končí ve sběrných dvorech, kterých jsou asi dvě desítky a kam lidé vozí zejména nadměrný odpad. Svoz odpadu zajišťují PSAS a několik dalších soukromých firem. Na zajištění svozu a úklidu je v rozpočtu města vyčleněno 1,6 miliardy Kč.

Klaus dostal pokutu 10.000 korun za nenošení roušky, podal odpor

Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10.000 korun za říjnové vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze. Klaus s rozhodnutím nesouhlasí a prostřednictvím svého právníka podal ve středu proti rozhodnutí odpor. Požaduje, aby s ním bylo přestupkové řízení zastaveno. Klaus to uvedl v prohlášení, které poskytl Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

V Pražské tržnici je nové centrum na testování nemoci covid-19

Obyvatelé hlavního města se mohou nechat nově otestovat antigenními i PCR testy na nemoc covid-19 v areálu Pražské tržnice v Holešovicích. Testovací centrum #safeside lidé najdou v hale číslo 13. Výsledky dostanou do 24 hodin. Centrum zřídila radnice a magistrát spolu s několika organizacemi a společnostmi. V Praze je několik desítek míst, kde se mohou otestovat včetně tzv. drive-in míst, kam vjedou autem.

V pražské škole vysvědčení posílají e-mailem jen na vyžádání

V Základní škole Antonína Čermáka v Praze 6 dnes učitelé standardním způsobem rozdali pololetní vysvědčení žákům prvních a druhých tříd, těm ostatním vedení školy umožnilo si ho dnes a v pondělí přijít vyzvednout na chodbu. Ředitel školy Petr Kavánek řekl, že rodiče mohou zažádat i o zaslání hodnocení e-mailem, ale řešit to tak u všech by bylo velmi administrativně náročné.

Zastupitel Prahy 11 Minařík (Piráti) složil mandát zastupitele

Zastupitel Prahy 11 Minařík (Piráti) dnes složil mandát zastupitele a vystoupil ze strany. Důvodem je podle něj negativní publicita kolem jeho zaměstnání. V tiskové zprávě to dnes oznámilo pražské krajské sdružení Pirátů. Minařík je jednatelem ve firmě CreditKasa, která poskytuje půjčky.

V Praze přibylo 866 nakažených, víc než než před týdnem

Epidemie koronaviru v Praze nezpomaluje. Ve středu přibylo ve městě 866 potvrzených případů nemoci covid-19, o 67 víc než o týden dřív. Zdravotníci podali v Praze téměř 63.000 dávek vakcíny proti koronaviru, to je nejvíc ze všech krajů a zhruba čtvrtina z celkového počtu všech očkování v Česku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Benzin a nafta v Praze v uplynulém týdnu mírně zdražily

Pohonné hmoty v Praze v uplynulém týdnu mírně zdražily. Benzin Natural 95 motoristé nyní natankují v hlavním města za průměrných 28,92 koruny za litr a naftu za 28,32 koruny za litr. Proti minulé středě je jejich cena vyšší shodně o pět haléřů. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Ceny paliv v Praze zůstávají nejvyšší ze všech regionů v Česku.

Žáci dostanou pololetní hodnocení, většina z nich elektronicky

Školáci dnes dostanou své pololetní vysvědčení. V tradiční papírově podobě si ho ale ve školách vyzvednou většinou jen žáci prvních a druhých tříd a speciálních škol, kde funguje prezenční výuka. Ostatní děti, které se kvůli epidemii covidu-19 vzdělávají na dálku, obdrží výpis v elektronické podobě. Jen výjimečně si i starší žáci mohou hodnocení vyzvednout osobně, a to při individuálních konzultacích, nebo třeba na vrátnici školy. V pátek čekají školáky jednodenní pololetní prázdniny, na které v týdenních turnusech po okresech navážou prázdniny jarní.

Vláda se bude zabývat tím, jak zpřísnit koronavirová opatření

Návrhy ministerstev zdravotnictví, vnitra a průmyslu, jak zpřísnit stávající opatření proti šíření epidemie covidu-19 a zajistit jejich lepší účinnost, projedná na dnešním mimořádném zasedání vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) po středečním jednání kabinetu řekl, že v žádném případě není prostor pro rozvolňování, návrhy resortů nechtěl předjímat.

Poslanci se sejdou k odškodňovacímu zákonu a k volbám

Poslanci se dnes sejdou k opozičním návrhům odškodňovacího zákona nebo na zavedení korespondenční volby ze zahraničí. Mimořádnou schůzi podnítily ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 28.1.2021