Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 29.1.2021

Počet zemřelých lidí s nemocí covid-19 od začátku epidemie v Česku ve čtvrtek přesáhl 16.000. Nově nakažených koronavirem ve čtvrtek přibylo 7937, což je zhruba o čtyři stovky více než před týdnem. Dále však klesal počet hospitalizovaných, kterých bylo 5856. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, bylo zaznamenáno zhruba 973.000 nakažených a 16.072 úmrtí. Polní nemocnice v pražských Letňanech vystavěná kvůli koronavirové epidemii bude zrušena.

Vědci po lidech žádají záznamy bolidu, byl vidět v okolí Prahy

O kamerové záznamy jasného meteoru – bolidu z dnešního rána žádají vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Informace o pozorování bolidu vědcům hlásili pozorovatelé z okolí Prahy a ze severních Čech. Kamery Astronomického ústavu však bolid nezaznamenaly kvůli nepřízni počasí, sdělil tiskový tajemník ústavu Pavel Suchan. Záznamy mohou lidé posílat na e-mail mph@asu.cas.cz.

Pražská burza počtvrté po sobě klesla, ztratila víc než procento

Pražská burza dnes počtvrté za sebou klesla, index PX se snížil o 1,02 procenta na 1017,36 bodu. Dolů burzu táhly akcie Komerční banky, Erste Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila na 26 Kč/EUR a zpevnila i vůči dolaru.

Praha chce od státu převzít koupaliště Stírka v Kobylisích

Pražský magistrát se chce dohodnout s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na tom, aby neprodával koupaliště Stírka v Praze 8 a namísto toho je zařadil do plánovaných směn majetku mezi Prahou a státem. Dodal, že již ohledně toho odeslal oficiální žádost a že ředitelka úřadu Kateřina Arajmu se k tomu staví vstřícně.

Hřib: Do Prahy má dorazit 30.000 dávek očkování z jiných krajů

Do Prahy by mělo v tomto a příštím týdnu dorazit z ostatních krajů asi 30.000 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech proti covidu-19, což by mělo stačit k doočkování lidí, kteří potřebují v tomto období druhou dávku vakcíny. Kraje za to z Prahy obdrží vakcínu Moderna, kterou město plánovalo využívat ve svém očkovacím centru. Informaci o směně ve čtvrtek po jednání vlády sdělil ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO).

Polní nemocnici v Letňanech skončí, stát ji nevyužil

Polní nemocnice v pražských Letňanech vystavěná kvůli koronavirové epidemii bude zrušena. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Smlouva na pronájem prostoru by měla skončit k 6. únoru. Záložní nemocnice v Brně nadále zůstane. Náměstek ministra Vladimír Černý uvedl, že zrušení nemocnice v Letňanech navrhl proto, neboť její udržování považuje při nedostatku zdravotnického personálu za neúčelné. Nemocnice nebyla od konce října, kdy ji armáda postavila, aktivována. Stát dosud jen za pronájem ploch zaplatil zhruba 51 milionů korun.

Policie hledá podezřelého z pokusu o znásilnění v Praze 7

Pražská policie pátrá po neznámém muži, který se podle ní pokusil znásilnit ve středu 20. ledna u běžeckého oválu v Letenských sadech dvaadvacetiletou ženu. V této souvislosti žádá svědky, kteří se tentýž den kolem 20:00 v sadech pohybovali, aby se ozvali na linku 158. Mluvčí policie Violeta Siřišťová to dnes uvedla na policejním webu, kde byla zveřejněna i možná podoba podezřelého.

Na Karlově mostě parkují tři auta na protest proti vládě

Na pražském Karlově mostě jsou od noci zaparkovaná tři vozidla – dva osobní automobily a jedna dodávka. Nápis na dodávce odkazuje na webové stránky sorryvlado.cz, jejichž autoři vyjadřují nesouhlas s „papalášstvím vlády“ a s neustálým zpřísňováním opatření pro běžné občany. Detaily protestu chtějí zveřejnit večer. Server iDNES.cz uvedl, že podle registru domén má stránku zaregistrovanou Spolek rozhořčených občanů, který si založil youtuber Mike Pán. Případem se zabývá městská policie i další úřady. Strážníci ráno nasadili vozidlům takzvané botičky, k nařízení odtahu nemají zákonné oprávnění, sdělila mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Epidemie v Praze dál zrychluje, dokončené očkování má 9500 lidí

V Praze přibylo ve čtvrtek 810 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to sice méně než v předchozích dvou dnech, ale o 151 víc než o týden dřív. Epidemie v hlavním městě již několik dní v mezitýdenním srovnání sílí. Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že zdravotníci podali v Praze od konce prosince celkem 66.572 dávek vakcíny proti koronaviru, to je nejvíc ze všech krajů a víc než čtvrtina z celkového počtu všech očkování v Česku. Druhou dávku dostalo necelých 9500 lidí, kteří tímto očkování dokončili.

Iniciativa Chcípl PES chce v pátek blokovat vládní budovy

Iniciativa Chcípl PES vyzvala občany, kteří nesouhlasí s vládními protiepidemickými opatřeními, aby v pátek přijeli do Prahy. Kolem 15:00 chce zorganizovat protest, podrobnosti oznámí o hodinu dříve na sociálních sítích. Zástupci iniciativy Jiří Janeček a Jakub Olbert to řekli v přímém přenosu na facebooku. Dodali, že chtějí zablokovat některé vládní budovy.

Ministr Blatný zhodnotí vývoj epidemie covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes opět zhodnotí šíření epidemie covidu-19 v Česku. Po snižování denních počtů nakažených v minulých týdnech se pokles v tomto týdnu zastavil, některé parametry popisující šíření epidemie mírně rostou. Nemocnice jsou podle čtvrtečního vyjádření Blatného stále na hraně svých kapacit. V zemi se navíc nejméně od začátku prosince vyskytuje takzvaná britská mutace koronaviru, která se šíří asi o 40 procent rychleji.

Poslanci projednají soudní poplatky nebo hromadné žaloby

Poslanci by se dnes mohli zabývat zvýšením některých soudních poplatků. V úvodním kole je také vládní předloha, která by zakotvila nový trestný čin působení v zahraničním ozbrojeném konfliktu. Sněmovna by mohla projednat i zavedení hromadných žalob. Program jednacího dnes se ale ještě může změnit.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.1.2021