Zastupitelé jedenácté městské části na svém zasedání schválili rozpočet pro letošní rok s příjmy 439,8 milionu a výdaji zhruba 840 milionů korun…

Rozdíl bude hrazený z rezerv z minulých let. Na rok 2020 zastupitelé schválili rozpočet s příjmy 437,6 milionu a výdaji téměř 761 milionů korun.

Jižní Město získá nejvíce peněz z takzvaných transferů, tedy převodů peněz od hlavního města. Obnos z rozpočtu Prahy bude stejný jako loni, radnice získá 287,3 milionu. Více peněz Praha 11 bude mít ze státního rozpočtu na výkon státní správy a z vlastní hospodářské činnosti. Ta by měla vynést 27,2 milionu, tedy zhruba o 11 milionů více než loni. Méně peněz než loni se vybere na daních, zvláště na dani z nemovitostí, správních poplatcích a poplatcích za užívání veřejného prostranství.

Výdaje by měly být zhruba 840 milionů korun, proti schválenému rozpočtu na rok 2020 bude radnice letos více peněz investovat a dražší bude i chod městské části. Mnohé peníze, které byly určené na investice v roce 2020, se převedly do letošního roku. To kritizovali opoziční zastupitelé z Hnutí pro Prahu 11 (HPP11). Převádění peněz v kapitálových výdajích podle nich znamená, že „za rok 2020 se neudělalo téměř vůbec nic,“ jak řekl senátor a opoziční zastupitel Prahy 11 Ladislav Kos st. (HPP11).

Asi 220 milionů je letos v rozpočtu určeno na budoucí polyfunkční dům s bytovými jednotkami na adrese Nad Opatovem 2140, tedy do rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra. V budově, která se opravuje od roku 2019, by v budoucnu mělo podle plánů radních vzniknout 174 bytů zvláště pro mladé rodiny a také kanceláře, sál a restaurace, jak už dříve řekl místostarosta městské části pro majetek a investice Ondřej Prokop (ANO). Přestavbu domu dlouhodobě kritizují zastupitelé z HPP11. Podle nich je projekt předražený. Radnice za něj plánuje zaplatit asi půl miliardy.

Téměř sedm milionů dá městská část za provoz Lékařské služby první pomoci, kterou na chodovské poliklinice v Šustově ulici zajišťuje společnost EUC Klinika Praha. Na rekonstrukci hřišť a sportovišť a na regeneraci veřejných prostranství je určeno téměř 14 milionů.

Opoziční zastupitel z SPD Robert Vašíček navrhoval mimo jiné dát méně peněz na mediální prezentaci Prahy 11 nebo na plánované sportovní akce, které se podle něj kvůli pandemii covidu-19 pravděpodobně nebudou konat. Ze stejného důvodu navrhla ponížení peněz určených na kulturní akce opoziční zastupitelka Ivana Hovorková (HPP11). Společnosti Kulturní Jižní Město, které provozuje kulturní centrum KC Zahrada, Chodovskou tvrz a Místní lidovou knihovnu, je určeno asi 11 milionů. Zastupitel Kos také navrhl snížení počtu uvolněných zastupitelů. Opozici naopak v rozpočtu chyběly peníze na vodní prvky v městské části, výsadbu stromů nebo chodník mezi Petrovicemi a Prahou 11.

Na Jižním Městě vládne koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Radnici vede starosta Jiří Dohnal (Piráti). Zastupitelstvo má 45 členů. Městská část, kde žije 77.600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 11, ČR, 29.1.2021