Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 30.1.2021

V Česku v pátek přibylo 8010 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Byl to podobný počet jako ve čtvrtek, ve srovnání s předchozím pátkem to bylo o 447 případů méně. Nemocných s covidem-19 je v současnosti 104.099. Index rizika protiepidemického systému PES klesl na 68 bodů z revidovaných 70 bodů v předchozích dvou dnech. Zlepšila se všechna čtyři sledovaná kritéria, včetně reprodukčního čísla.

Pražská tržnice požádala ministerstvo zdravotnictví o výjimku

Pražská tržnice v Holešovicích požádala ministerstvo zdravotnictví o udělení výjimky ze zákazu prodeje. Největší problémy mají prodejci čerstvého zboží. Podobně jako loni na jaře pronajímatel zřejmě poskytne prodejcům slevy na nájemném. Na svých webových stránkách zveřejnil seznam prodejců s kontakty, aby si u nich mohli zákazníci zboží objednat.

Skauti plánují na Kampě kulturu, kurzy, komunitní život či bistro

V letohrádku na pražské Kampě začne v únoru s největší pravděpodobnostní vznikat další centrum podobné tomu, které již v centru Prahy na Malém náměstí provozuje Skautský institut. Praha 1 tento týden vypsala záměr, na jehož základě by měla památkově chráněná budova přezdívaná rybářský domeček na dva roky připadnout právě institutu. Jak sdělil ředitel institutu Miloš Říha, skauti při přípravě konceptu centra vycházeli z podnětů místních obyvatel i principů skautské výchovy.

Nových případů covidu v Praze bylo v pátek víc než před týdnem

V Praze přibylo v pátek 911 potvrzených případů covidu, o 29 víc než o týden dřív. Dosud se v metropoli nakazilo přes 108.000 lidí, z nichž 1425 zemřelo. V současnosti je v hlavním městě podle statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibližně 10.400 lidí s potvrzenou nákazou koronaviru.

Začíná platit novela zákona o zbraních,zahrnuje půlroční amnestii

Od dnešního dne začíná platit novela zákona o zbraních. Jednodušší bude způsob likvidace zbraní, do konce července platí zbraňová amnestie. Platnost zbrojních průkazů je i nadále desetiletá. Uvedla to mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Zákon díky novele nově obsahuje pasáž, podle níž „právo nabývat, držet a nosit zbraň je zaručeno za podmínek stanovených tímto zákonem“. Ustanovení je reakcí na odzbrojovací tendence v Evropské unii.

Zpřísnila se opatření proti koronaviru, pro ubytování i cizince

Ode dneška platí v Česku zpřísněná protiepidemická opatření, například další omezení ubytovacích služeb. Vláda také ve čtvrtek rozhodla o obnovení zákazu návštěv v nemocnicích na odděleních akutní péče, cizinci smějí přijet do ČR pouze z nezbytných důvodů. Upravená opatření začala platit o půlnoci z pátku na dnešek. Ministři ve čtvrtek apelovali na lidi, aby omezili pohyb. Nejlepší je zůstat doma, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že by se neměly setkávat rodiny, které spolu nežijí.

Cizinci od soboty smí přicestovat do ČR pouze z nezbytných důvodů

Od půlnoci z dneška na sobotu nesmějí cizinci přicestovat do Česka z jiných než nezbytných důvodů bez ohledu na takzvaný cestovatelský semafor, kterým se dosud řídily podmínky cest. Výjimku mají například ti, kteří v ČR pracují nebo studují. Na čtvrtečním zasedání o zákazu kvůli koronavirové epidemii rozhodla vláda, dnes o tom na anglickém twitterovém účtu informovalo ministerstvo zahraničí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 30.1.2021