O kamerové záznamy jasného meteoru – bolidu z pátečního rána žádají vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR…

Informace o pozorování bolidu vědcům hlásili pozorovatelé z okolí Prahy a ze severních Čech. Kamery Astronomického ústavu však bolid nezaznamenaly kvůli nepřízni počasí, sdělil tiskový tajemník ústavu Pavel Suchan. Záznamy mohou lidé posílat na e-mail mph@asu.cas.cz.

„V pátek 29. 1. 2021 letěl mezi 7:04:54 až 7:04:58 jasný meteor – bolid, který byl po několika minutách doprovázen zvukovými projevy,“ uvedl Suchan. „Žádáme provozovatele kamerových systémů se záznamem o případný přístrojový záznam vlastního bolidu,“ dodal tajemník.

Pozorování záblesku přes oblačnost, doprovázeného zvukem, lidé ústavu hlásili například z Kralup nad Vltavou, Kladna, Říčan a dalších oblastí poblíž Prahy. „Není vyloučeno, že došlo k pádu meteoritů na zemský povrch,“ upozornil tajemník. Bolid zahlédli i lidé žijící na Liberecku, Varnsdorfsku a Děčínsku.

„Kvůli nepříznivému počasí naše kamery nezaznamenaly žádný přímý záznam bolidu. I přes narůstající denní světlo ale naše velmi přesné přístroje zaznamenaly průběh svícení tohoto jevu, a to i přes oblačnost,“ uzavřel Suchan.

Autor: Redakce, ČTK, asu.cas.cz, Praha, ČR, 30.1.2021

Zdroj:

http://www.asu.cas.cz/articles/1763/19/hledame-kamerove-zaznamy-z-rana-29-ledna