Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 31.1.2021

Laboratoře v Česku potvrdily v sobotu 4025 nových případů covidu, zhruba o 200 méně než o týden dřív. Pozitivních bylo 28 procent otestovaných vzorků. Index epidemického rizika PES stoupl ze 68 na 70 bodů. I nadále ale zůstává ve čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni rizika. Počet lidí hospitalizovaných v českých nemocnicích s onemocněním covid-19 v sobotu klesl o 476 na 5391. Méně pacientů s novým koronavirem bylo v nemocnicích naposledy 27. prosince, tedy před více než měsícem.

Na Václavském náměstí demonstrovaly stovky lidí proti omezením

Na pražském Václavském náměstí demonstrovaly dnes odpoledne stovky lidí proti vládním opatřením proti šíření koronaviru. Účastníci akce „Jsme lidi, nás nevypnete“ zaplnili celou horní část náměstí až na úroveň Opletalovy ulice. Protest trval zhruba dvě a půl hodiny, podle mluvčí pražských policistů Violety Siřišťové byl klidný a policie nemusela řešit zásadnější problémy ani nikoho nezadržela.

Zemřel Ladislav Štaidl

Komplikacím spojeným s koronavirovým onemocněním podlehl v neděli ráno podle serveru Blesk.cz Ladislav Štaidl, úzký spolupracovník Karla Gotta. Bylo mu 75 let.

Přes 430 případů je v Praze nejlepší sobotní výsledek od Vánoc

V Praze v sobotu přibylo 433 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, o 49 méně než ve stejný den před týdnem. Je to nejnižší sobotní přírůstek od 26. prosince, kdy ale statistiku v Česku ovlivňovaly nízké počty prováděných testů v období vánočních svátků. V současnosti je v hlavním městě kolem 9800 lidí s laboratorně potvrzenou nemocí covid-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Papírové dálniční známky končí, nahradily je elektronické

Po čtvrtstoletí dnes definitivně končí papírové dálniční známky. Ty od letošního roku nahradily nové elektronické viněty. Staré známky se sice už měsíc neprodávají, do konce ledna však řidiči mohli využívat ještě loňské roční kupony. Systém nových elektronických známek, kterých řidiči zatím koupili přes 1,2 milionu kusů, zavádí několik novinek.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 31.1.2021