Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 1.2.2021

Od pátku se změní pravidla testování na covid-19 pro cestující do České republiky, vznikne i nová kategorie velmi rizikových států, do níž budou patřit Slovensko, Velká Británie, Španělsko, Portugalsko, pobaltské země, Slovinsko nebo Irsko. Vláda schválila dvouměsíční zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Opatření by mělo platit od středy. Na dotaz to sdělilo ministerstvo financí. Ke snížení nebo zrušení 21procentní DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů. Index epidemického rizika PES stoupl k dnešku o tři body na 73 bodů. Za zhoršením je růst takzvaného reprodukčního čísla na hodnotu 1,01. Zbylé parametry naopak mírně klesly, na bodovém ohodnocení se to ale neprojevilo. Skóre už 19 dní zůstává ve čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni rizika.

Pražská burza přerušila sérii oslabení

Pražská burza dnes přerušila sérii oslabení. Po předchozích čtyřech poklesech v řadě nyní index PX stoupl o 1,05 procenta na 1028,07 bodu. Nahoru ho táhly hlavně akcie Moneta Money Bank, které vystoupaly na nejvyšší cenu od loňského března. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Bulovka: Náklady na nemocnici v Letňanech byly téměř 100 milionů

Pražská Fakultní nemocnice Bulovka vyčíslila náklady na nevyužitou polní nemocnici v Letňanech, která pod Bulovku spadala, na téměř 100 milionů korun. Vedle nájmu prostor na letňanském výstavišti platila Bulovka i energie a další služby, sdělila mluvčí nemocnice Simona Krautová. Částka podle ní nezahrnuje náklady armády a Správy státních hmotných rezerv. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že nemocnice skončí kvůli finanční náročnosti a že stát za pronájem zaplatil asi 51 milionů. Kromě financí vedlo podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) k rozhodnutí o zrušení polní nemocnice i to, že personál se přednostně posílal do stávajících nemocnic.

Stát chce začít výkup pozemků pro okruh i přes nedokončené řízení

Stát chce urychlit přípravu části Pražského okruhu u Běchovic mezi dálnicemi D1 a D11. Brzy proto chce pro stavbu zahájit výkup pozemků za celkem tři miliardy korun, a to ještě před dokončením řízení o územním rozhodnutí. Příprava by tak mohla zrychlit až o deset měsíců, možná více. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy. Úsek 511 na jihovýchodě metropole už územní rozhodnutí ke stavbě nepravomocně získal vloni, bylo však proti němu podáno odvolání.

Do Prahy dorazí 14 nových elektrobusů za 207 milionů korun

Do hlavního města dorazí 14 nových elektrobusů Škoda E’City. Dopravní podnik (DPP) za ně zaplatí 207 milionů korun. Jezdit budou především na linkách číslo 154 a 213. První vozy chce podnik nasadit na konci letošního roku. Dnes to sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. Vozy podniku dodá forma Škoda Electric ze skupiny Škoda Transportation.

Praha chce dát stovky milionů do energetických úspor ve školách

Hlavní město chce letos investovat zhruba 300 milionů korun do energetických úspor ve školských budovách. Až polovina nákladů by měla jít z evropského programu Životní prostředí. Další peníze by město mohlo v budoucnu získat i z jiných fondů. Novinářům to po dnešním jednání rady hlavního města řekl radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Radní podle něj schválili žádosti pro asi 40 budov, letos by se počet měl zvýšit na 80 až 100. Podobné projekty město již uskutečňuje.

Praha dokončuje změnu územního plánu Nákladového nádraží Žižkov

Pražský magistrát vstupuje do finální fáze pořizování změny územního plánu, která je nutná pro plánovanou bytovou výstavbu v areálu Nákladového nádraží Žižkov. Jak dnes informovala Praha 3 a jak vyplývá z úřední desky magistrátu, 16. února se bude konat veřejné projednání návrhu a poté bude následovat sedm dní na podání dalších připomínek. Změna by mohla být dokončená do konce letošního roku, schvalovat ji budou zastupitelé města. V areálu nádraží plánuje stavět řada firem, mohlo by tam žít až 15.000 lidí.

Na zdi u stanice metra C Vltavská vznikne nový obraz, tzv. mural

Radnice Prahy 7 společně s dopravním podnikem (DPP) nechá na zeď u výstupu ze stanice metra C Vltavská vytvořit nový obraz. Výtvarník, který zeď vyzdobí, by měl být znám letos na jaře. Dnes to řekla radní magistrátu i Prahy 7 Hana Třeštíková (Praha Sobě). Tzv. mural vznikl na zdi poprvé již asi před rokem a půl, avšak nyní je již poškozen a posprejován. DPP a Galerie hlavního města (GHMP) u stanice také zřídila provizorní galerii, kdy zde v současné době vystavuje velkoformátové fotografie Kevina V. Tona.

Praha chce ve školách budovat pro žáky tzv. coworkingová centra

Pražský magistrát chce ve školách pro studenty budovat tzv. coworkingová centra, která mají zmodernizovat výuku a umožní vyzkoušet si přípravu a výrobu produktu pro potenciální firmu. Pilotní projekt město chystá na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu na Arbesově náměstí. Náklady na opravu školní budovy a vznik centra je asi 25 milionů korun. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti). Coworking je společně sdílený prostor pro práci.

Volné termíny k antigennímu testu jsou v Praze i na dnešek

Vyšší zájem o antigenní testy v Praze nevzbudila ani možnost jejich častějšího bezplatného podstoupení. Zatímco v polovině prosince byly termíny testů plné, nyní jsou na většině odběrových míst v pražských nemocnicích obsazené jen minimálně, vyplynulo z údajů rezervačních systémů nemocnic. Ode dneška se mohou zájemci antigenním testem otestovat každé tři dny místo dosavadních pěti dní.

Magistrát, DPP a Praha uzavřou memorandum o rozvoji Palmovky

Pražský magistrát, dopravní podnik (DPP) a Praha 8 budou spolupracovat při rozvoji Palmovky. Jedna z uvažovaných forem je společný podnik magistrátu a DPP, konkrétní podoba spolupráce bude ujasněna 30. června. Městská část by pak poskytovala pomoc při koordinaci. Vyplývá to z návrhu memoranda, který dnes schválili pražští radní. Palmovka patří mezi takzvaná významná rozvojová centra a dlouhé roky je ve špatném stavu.

Z Prahy letos začnou mizet reklamní plochy JCDecaux

Z pražských ulic by měly od konce letošního roku začít mizet stovky samostatných reklamních ploch, které nyní vlastní společnost JCDecaux. S městem má smlouvu hlavně na přístřešky pro MHD, ale kromě toho i na volně stojící reklamy. Jejich postupné odstraňování potrvá téměř dva roky od konce smlouvy mezi firmou a městem 30. června letošního roku. Dodal, že město bude ještě jednat o tom, kolik z nich zmizí už nadobro.

Soud potvrdil zastavení sporu dívky a školy o nošení hidžábu

Rozhodnutí o zastavení sporu muslimské studentky a pražské střední zdravotnické školy ohledně nošení hidžábu je pravomocné. Minulý týden ho potvrdil pražský městský soud. Zamítl tak odvolání školy, která se zastavením řízení nesouhlasila. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud. Na posun v případu dnes upozornila Česká televize. Právní zástupce školy v následném prohlášení uvedl, že celou kauzu pokládá za politickou.

Praha dostane dotaci na nákup elektromobilů pro své organizace

Pražský magistrát dostane ze Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) dotaci zhruba 7,75 milionu korun. Peníze budou sloužit na nákup elektromobilů pro příspěvkové organizace zřizované hlavním městem. Cílem je zlepšit stav vozového parku a přispět tak ke zlepšení životního prostředí. Vyplývá to z informačního dokumentu, který dnes dostali na stůl pražští radní. Tzv. infotisky radní neschvalují, ale jsou jim pouze dány na vědomí.

V Praze v neděli přibylo 327 případů covidu, více než před týdnem

Laboratoře prokázaly v Praze v neděli 327 případů nemoci covid-19, to je o 46 více než před týdnem. Proti sobotě bylo ale nových případů o 109 méně. O víkendech a svátcích se však méně testuje, bývá tedy i méně pozitivních případů. V hlavním městě je nyní 9765 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/4b/20/4e/3234333_1138172_Prg_4_Rada_2021.pdf

ČMZRB dnes začíná přijímat žádosti do programu Záruka COVID sport

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) začíná dnes přijímat žádosti do nového programu Záruka COVID sport. Podnikatelům ve sportu zasaženým koronavirovou krizí a souvisejícími vládními opatřeními poskytne zdarma záruku za provozní úvěr spolu s příspěvkem na úhradu úroků u komerční půjčky.

Ode dneška se nesmí prodávat psi na veřejných prostranstvích

Ode dneška se nesmějí prodávat psi a kočky ve zverimexech a na veřejných prostranstvích. Chovatelé tří a více fen budou muset vést evidenci. Změny přináší novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Novela mimo jiné zakáže i kastrace samců hospodářských zvířat metodou zaškrcení varlat, zakazuje také chov zvířat celoročně ve vazném ustájení. Zákon také mimo jiné také zavádí zákaz klecových chovů nosnic vajec, což ale začne platit až v roce 2027.

Tripartita projedná případné zvýšení náhrad mzdy lidí v karanténě

Tripartita se chystá dnes jednat o případném zvýšení náhrady mzdy pro lidi, kteří skončí v karanténě. Ministerstvo práce pro ně navrhuje příspěvek 250 korun za den. Platil by ho zaměstnavatel, výdaje by si pak odpočítal ze sociálních odvodů. Vláda se na bonusu minulý týden neshodla. Chce ho ještě projednat s odbory a zaměstnavateli. Odboráři navrhují dočasné zvýšení nemocenské pro všechny. Podle podnikatelů by vyšší náhrady firmy zatížily a musel by se na nich podílet stát. Zaměstnavatelé se také obávají výpadku pracovníků.

Lidé se nově mohou nechat zdarma otestovat častěji

Lidé se mohou nově nechat zdarma testovat na nemoc covid-19 častěji. Bezplatný antigenní test mohou ode dneška podstoupit každé tři dny namísto dosavadních pěti dní. Umožňuje to mimořádné opatření vydané ve čtvrtek ministerstvem zdravotnictví. Úřad v opatření píše, že chce umožnit častější testování hlavně kvůli výskytu nových mutací koronaviru, které jsou nakažlivější než původní varianta.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.2.2021