Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 2.2.2021

Loni v ČR zemřelo téměř o 17.000 lidí víc než v roce 2019, jde zhruba o patnáctiprocentní nárůst. Podle ČSÚ je tak výrazná meziroční změna v historii po roce 1950 zcela výjimečná. Podle předběžných údajů loni zemřelo 129.100 lidí. Důvody nárůstu úmrtnosti statistiky neuvádějí, pravděpodobně k němu ale podstatně přispěla epidemie nemoci covid-19. V pondělí přibylo v ČR 7117 potvrzených případů nemoci covid-19, o 152 více než před týdnem. V nemocnicích bylo v pondělí s koronavirem 5854 pacientů, to je zhruba o 400 více než v neděli, proti minulému pondělí jich je přibližně o 400 méně. Ve vážném stavu je 988 lidí. Před týdnem jich bylo přes 1000.

Pražská burza rostla podruhé v řadě, posílila o téměř dvě pct

Pražská burza dnes podruhé v řadě rostla. Index PX posílil o 1,91 procenta na 1047,66 bodu. V zisku byly téměř všechny hlavní tituly. Nejvíce se dařilo akciím technologické společnosti Avast. V červeném naopak skončila pouze elektrárenská firma ČEZ. Aktivita na trhu byla vysoká, objem obchodů byl zhruba 678 milionů korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Pražští hasiči vyjížděli loni k více než 10.000 událostem

Pražští hasiči vyjížděli loni podobně jako v předchozím roce k více než 10.000 událostem. Loni při nich zahynulo 286 lidí a 1538 bylo zraněno. Nejvíce hasiče zaměstnaly technické pomoci, ke kterým vyjeli v téměř 5300 případech. Zásahů u požárů bylo 1797, škoda způsobená požárem se za celý rok vyšplhala zatím na téměř 154,5 milionu korun. Naopak se podařilo uchránit majetek v minimální hodnotě téměř 1,2 miliardy korun.

V pražské Horoměřické ulici firma TSK zbourá most a postaví nový

Most v pražské Horoměřické ulici nedaleko křižovatky s Nebušickou ulicí se letos dočká obnovy. Pražská Technická správa komunikací (TSK) jej nechá kvůli špatnému stavu zbourat a na jeho místě postaví nový. Práce mají začít 15. března a skončit 26. listopadu 2021. Opravy se dočká i samotná Horoměřická ulice a také další most, který se na ní nachází.

V jižní části botanické zahrady v Troji bude nový sál i zázemí

V jižní části areálu botanické zahrady v pražské Troji vzniknou dvě nové budovy, multifunkční objekt se sálem a také zázemí s toaletami a možností prodeje například výpěstků. Náklady na stavbu budou maximálně 95 milionů korun a dokončené mají být do konce příštího roku. Zahrada nyní hledá stavebníka. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek a na serveru tenderarena.cz. Botanická zahrada je příspěvkovou organizací hlavního města.

Zeman jmenoval Radok Žádnou rektorkou AMU

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval Ingeborg Radok Žádnou rektorkou Akademie múzických umění (AMU). Radok Žádnou navrhl akademický senát školy, její jmenování v lednu odsouhlasila i vláda. Ve funkci vystřídá současného rektora Jana Hančila, který školu vedl po dvě volební období.

Praha 5 má od firmy Skanska Property získat sportovní hřiště

Praha 5 podepíše s firmou Skanska Property smlouvu o spolupráci týkající se plánované výstavby dvou kancelářských budov nedaleko stanice metra Radlická. Výměnou za to, že radnice nebude stavbě bránit, má investor na svých pozemcích vybudovat multifunkční sportovní hřiště, které poté do majetku získá městská část. Smlouvu minulý týden schválili radní. Skanska plánuje u Radlické stavět také byty.

Pražský městský soud anonymizoval rozpisy všech soudních jednání

Pražský městský soud přestal od února zveřejňovat jména účastníků nařízených jednání. Přehledy trestních, správních, občanskoprávních i obchodních jednání tak největší soud v zemi na internetu nově vyvěšuje pouze v anonymizované podobě. Adam Wenig, asistent předsedkyně soudu Jaroslavy Pokorné, na dotaz sdělil, že hlavním důvodem tohoto kroku je ochrana osobních údajů účastníků.

Praha pojmenuje ulici po Enzo Ferrarim a park po básníku Kolářovi

Italský automobilový závodník a zakladatel automobilky Enzo Ferrari bude mít v Praze svou ulici. Nacházet se bude v Praze 13. Nově bude v hlavním městě pojmenována v Michli také ulice po vynálezci a puškaři Sylvestru Krnkovi a v Praze 10 bude mít park básník a výtvarník Jiří Kolář. Vyplývá to z návrhu magistrátní místopisné komise, který schválili pražští radní.

Armáda začala s likvidací polní nemocnice v Letňanech

Armáda v pondělí začala s likvidací záložní polní nemocnice v pražských Letňanech. Veškeré vybavení se z areálu letňanského výstaviště odveze do 19. února, část materiálu převezme Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Dnes to v tiskové zprávě sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. O zrušení nemocnice rozhodlo ministerstvo zdravotnictví na konci minulého týdne.

Počty nakažených v Praze mírně rostou, nemocných je 9500

V Praze přibylo v pondělí 762 prokázaných případů nemoci covid-19, o 27 víc než před týdnem. Od začátku epidemie testy odhalily nový koronavirus v hlavním městě téměř u 110.000 lidí. Aktuálně nemocných je 9500. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Výbor pokračuje v debatě o jednání Volného, jež vedlo k potyčce

Sněmovní mandátový a imunitní výbor by dnes mohl rozhodnout o postihu v případu jednání nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Jednotní), které vyústilo přímo na plénu v potyčku s několika dalšími poslanci. Výbor může uložit pokutu do výše měsíčního poslaneckého platu 90.800 korun nebo omluvu. Proti verdiktu se může poslanec odvolat k celé dolní komoře.

ČSÚ dnes zveřejní první odhad loňského vývoje ekonomiky

Český statistický úřad dnes zveřejní první předběžný odhad vývoje ekonomiky za loňské čtvrté čtvrtletí i celý rok 2020. Podle odhadů ekonomů česká ekonomika za celý loňský rok klesla o šest až sedm procent. Z dat Českého statistického úřadu přitom vyplývá, že za posledních 20 let česká ekonomika klesla dvakrát, a to v roce 2009 o 4,5 procenta a v roce 2012 o 0,7 procenta.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 2.2.2021