Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 3.2.2021

Komunisté nevidí důvod pro další prodloužení nouzového stavu. Vláda nesplnila podmínky KSČM pro předchozí hlasování ve Sněmovně, strana tedy neuvažuje o definování nových, za kterých by žádost vlády mohla podpořit. Po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Hamáček očekává další jednání s komunisty i dalšími stranami. Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku za celou epidemii přesáhl jeden milion. V úterý přibylo 9057 nakažených, zhruba o 130 méně než před týdnem. Podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů byl ale zhruba stejný jako předchozí úterý, a to 29,1 procenta.

Pražská burza posílila třetí den v řadě, dařilo se O2 či Avastu

Pražská burza posílila třetí den za sebou, dnes index PX vzrostl o 0,21 procenta na 1049,85 bodu. Dařilo se akciím telekomunikační firmy O2 či technologické společnosti Avast, mírné zisky si připsal i energetický ČEZ. Naopak ztráty zaznamenaly likérka Stock či Česká zbrojovka. Finanční emise dnes víceméně stagnovaly. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Praha 3 vybrala firmu, která za 182,6 mil. Kč opraví panelový dům

Radnice Prahy 3 vybrala v soutěži firmu, která za asi 182,6 milionu korun včetně DPH zrekonstruuje panelový dům v Blahoslavově a Roháčově ulici. Jak sdělila mluvčí radnice Zuzana Křížková, vítězem se stala firma Subterra. Praha 3 postupně rekonstruuje panelové domy určené k privatizaci, na jaře plánuje radnice vypsat další zakázku na opravu domů v Táboritské ulici.

Praha 22 chce stavět školu v Uhříněvsi za 650 milionů

Praha 22 vypsala dvoukolovou architektonickou soutěž na novou podobu plánované základní školy v Uhříněvsi. Výstavba za odhadovaných 650 milionů korun by měla podle plánu radnice začít v druhé polovině roku 2022. Výstavbu školy má městská část ve své působnosti od roku 2020, předtím ji připravovalo hlavní město. Na webu to uvedl starosta Prahy 22 Vojtěch Zelenka (STAN). Zájemci se mohou do soutěže hlásit do 22. února.

Praha letos dá na granty v cestovním ruchu 17,91 milionu korun

Pražský magistrát v letošním roce rozdá na grantech v cestovním ruchu celkem 17,91 milionu korun, což je méně, než kolik mělo město vyčleněno pro loňský rok. Většina peněz půjde na pořádání kongresů a konferencí, a to asi 14,2 milionu. Zbylá peníze jsou určeny na akce s celostátním nebo mezinárodním významem. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválil magistrátní výbor pro kulturu a cestovní ruch. Turismus patří mezi pandemií nemoci covid-19 nejpostiženější oblasti. Rozdělení dotací musí ještě schválit městští zastupitelé.

Praha uzavře s městskými částmi dohodu o Trojmezí

Pražský magistrát připravil ve spolupráci s městskými částmi memorandum ohledně pozemků v oblasti takzvaného Trojmezí mezi Prahou 10, 11 a 15. Město má podle návrhu, usilovat o získání pozemků, které nyní v oblasti vlastní soukromí majitelé včetně developerských firem. Jak řekl radní města Jan Chabr (TOP 09), memorandum by mělo být schváleno do konce března, již zahájená jednání o pozemcích však zřejmě potrvají delší dobu.

V Praze 3 vzniklo očkovací místo, vakcínu zatím nemá

Nemocnice sv. Kříže na pražském Žižkově zřídila místo pro očkování proti covidu-19, zatím však čeká na očkovací látku.V metropoli je devět státních očkovacích center ve velkých nemocnicích, zvláštní očkovací místa pak zřizují například některé městské části. Vláda také před časem schválila vybudování velkého centra v hale O2 universum v Libni.

Penta postaví v Jinonicích za 4 miliardy Kč Novou Waltrovku

Investiční skupina Penta postaví v pražských Jinonicích zhruba za čtyři miliardy korun projekt Nová Waltrovka. Dvě kancelářské budovy, 400 bytů, obchody a hotel mají být hotové za pět let. Napsal to dnes server iHNED.cz. Nový projekt Penta chystá v sousedství svého developerského projektu Waltrovka, který dříve vybudovala na pozemcích bývalé továrny na letecké motory Walter.

Hasiči při likvidaci požáru chatky v Praze 8 našli mrtvého

Hasiči při likvidaci nočního požáru chaty v Praze 8 našli mrtvého. Menší chatu v ulici Střížkovská zachvátily plameny dnes hodinu po půlnoci, hasičům práci ztěžoval těžko přístupný a podmáčený terén. Zasahovat museli v dýchací technice.

ÚS zrušil část volebního zákona, změna se dotkne letošních voleb

Osm měsíců před volbami do Poslanecké sněmovny zrušil Ústavní soud (ÚS) část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Nález dopadá už na říjnové volby, soud ale dospěl k názoru, že politici mají na změnu zákona čas. Objevila se ale i kritika od politologů či ústavních právníků, že rozhodnutí mělo přijít dřív. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) svolal jednání s ostatními politickými stranami, mohla by být už příští týden.

Úterní přírůstek covidu v Praze byl stejný jako před týdnem

Úterní testy v Praze potvrdily 951 nových případů infekce novým koronavirem. Bylo to zhruba o 180 případů víc než v pondělí, ale prakticky stejně jako v úterý předchozího týdne. Od začátku epidemie se v Praze prokazatelně nakazilo 110.800 lidí. Průměrný počet v pracovním dni předchozího týdne byl 858 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Krizový štáb projedná stav epidemie covidu-19 v Česku

Především o současném stavu epidemie v Česku a očkování pro covidu-19 bude dnes jednat Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Kabinet minulý týden rozhodl o zpřísnění některých koronavirových opatření a nedá se očekávat, že by štáb doporučoval některá omezení rozvolňovat. Kabinet za klíčové považuje snížit naplněnost nemocnic, v pondělí bylo v nemocnicích 5854 pacientů.

Na respirátory se ode dneška na dva měsíce nevztahuje DPH

Na respirátory třídy FFP2 a vyšší se ode dneška na dva měsíce nevztahuje daň z přidané hodnoty (DPH) 21 procent. O změně v pondělí rozhodla vláda, podobný krok už dříve učinilo Rakousko. Kabinet chce zrušením daně dosáhnout toho, aby byly respirátory dostupnější. Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.2.2021