Praha 12 bude letos hospodařit s příjmy 485,8 milionu a výdaji 723,7 milionu korun…

Rozdíl bude hrazen z rezerv. Návrh rozpočtu schválili zastupitelé městské části. Opozice rozpočet nepodpořila. Na loňský rok byl schválený rozpočet s příjmy 520,4 milionu a výdaji 920,5 milionu korun.

Nejvíce peněz získá Praha 12 z takzvaných transferů, tedy převodů peněz od hlavního města, a z vlastní hospodářské činnosti. Od Prahy získá dvanáctá městská část zhruba o milion více, než bylo plánováno na rok 2020, méně by ale měla v roce 2021 vynést vlastní podnikatelská činnost. Na nájmech a dalších činnostech by měla radnice podle místostarosty Vojtěcha Kose (ODS), který má na starost finance a rozpočet, vybrat zhruba 27 milionů korun.

Dvanáctá městská část počítá také s příjmem z prodeje majetku městské části, s čímž nesouhlasili opoziční zastupitelé z ANO a Změny pro Prahu 12. Peníze z prodeje se podle Kose použijí na dostavbu a vybavení nové budovy radnice, která by měla být Praze 12 k užívání předána v květnu. Na její zbudování získala v minulosti Praha 12 dotaci od hlavního města 120 milionů, dalších 30 milionů je podle Kose na dokončení ještě potřeba. Za vybavení budovy včetně nábytku chce městská část dát deset milionů korun a další peníze jsou určeny mimo jiné na vybavení multifunkčního sálu. Praha 12 proto prodává pozemky a nemovitosti v Hausmannově ulici a v Komořanské ulici. Radnice za ně podle místostarosty očekává zhruba 63 milionů korun.

Zvláště prodej obecního domu s devíti byty v Komořanské ulici kritizoval opoziční zastupitel Zbyněk Boublík (STAN/Změna pro Prahu 12). Prodej označil za „sociální zločin“ a doporučil, aby městská část od plánu odstoupila a k prodeji určila jiný objekt, který vlastní. Podle starosty Jana Adamce (Piráti s podporou Zelených) je dům ve špatném stavu a náklady na jeho opravy by byly vysoké. Radní Jiří Brůžek (Piráti s podporou Zelených), v jehož gesci jsou mimo jiné sociální věci a bytová politika, doplnil, že nynějším nájemcům radnice nabídne náhradní byty.

Výdaje by měly být zhruba 724 milionů korun, oproti schválenému rozpočtu na rok 2020 by měla radnice téměř 197 milionů ušetřit. Opoziční zastupitelka Daniela Rázková (KDU-ČSL/Změna pro Prahu 12) jej přesto označila za nehospodárný. „Deficit je ve výši normálního, dříve schvalovaného rozpočtu. Rozpočet je velmi nehospodárný a pro městskou část nebezpečný,“ řekla k tomu na zasedání zastupitelstva. Nejvyšší částku radnice zaplatí za chod městské části a za výdaje do vzdělávání a škol. Na novou radnici se počítá se 194 miliony korun. Téměř 105 milionů by se mělo investovat do stavby nových a rekonstrukcí stávajících školek, většina z těchto peněz je určena na výstavbu nové mateřské školy pro 112 dětí. Školka s názvem Mydlinky by se měla stavět za 93 milionů na pozemku u ulic Dolnocholupická, K Beránku a Lešetínská.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. V městské části žije 56.617 obyvatel a zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 12, ČR, 3.2.2021