Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 4.2.2021

Protiepidemická opatření, která byla kvůli epidemii covidu-19 zavedena, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přestala fungovat. Je to důkaz, že se v ČR šíří britská mutace viru, řekl dnes novinářům. Nedodržování opatření je podle ministra hlavním důvodem, proč je třeba je neustále dál prodlužovat.

Demonstranti v Praze vyzvali Rusko k propuštění Navalného

Asi stovka demonstrantů dnes večer před pražským Rudolfinem na náměstí Jana Palacha vyzvala Rusko k okamžitému propuštění opozičního lídra Alexeje Navalného a k ukončení politických represí v zemi. Shromáždění k vyjádření podpory Navalnému se konalo v hlavním městě už poněkolikáté.

Do Prahy již dorazilo asi 31.000 dávek vakcíny z jiných krajů

Do Prahy dorazilo v uplynulých dvou týdnech zhruba 31.000 dávek vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech z jiných krajů, které byly nutné k zajištění včasné druhé dávky pro lidi už jednou očkovaných. Po dnešní schůzce s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) to v prohlášení uvedli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Výměnou putovaly z metropole do krajů vakcíny firmy Moderna, tento postup se bude opakovat i s očekávanou dodávkou vakcíny AstraZeneca.

Pražská burza počtvrté v řadě rostla, dařilo se akciím Erste Bank

Pražská burza počtvrté za sebou posilovala, dnes ale jen mírně. Index PX přidal 0,1 procenta na 1050,92 bodu. Dařilo se akciím Erste Bank a elektrárenské společnosti ČEZ. Burzu naopak táhly dolů cenné papíry technologické firmy Avast. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

U Masarykova nádraží se osvětlení řídí přes meteosloupek

U Masarykova nádraží v Praze 1 si lidé ode dneška mohou prohlédnout obnovený meteorologický sloupek. V Praze se dochovaly jenom dva takové sloupky z roku 1914, řekl dnes novinářům starosta Prahy 1 Petr Hejma. „Jedná se o industriální památku, která zde vznikla v roce 1914. Již tehdy ukazoval základní parametry počasí, a to teplotu, vlhkost vzduchu a tlak, a zároveň ukazoval přesný čas,“ řekl starosta.

Radnice Prahy 3 připravuje vlastní očkovací místo

Praha 3 připravuje spuštění místa pro očkování proti covidu-19, které by se mělo nacházet v budově bývalé školy vedle radnice na Havlíčkově náměstí, kde již funguje testovací centrum. Jak řekl starosta městské části Jiří Ptáček (TOP 09), příprava je na začátku a místo by se mělo spustit až tehdy, kdy bude dostatek očkovací látky, která nyní schází. V Praze 3 již očkovací místo spustila Nemocnice sv. Kříže v Kubelíkově ulici, také zatím čeká na vakcínu.

Ve středu v Praze přibylo 956 případů covidu, víc než před týdnem

Laboratoře potvrdily ve středu v Praze 956 nových případů koronaviru, o 89 víc než o týden dřív. Proti úterý se denní přírůstek téměř nezměnil. Počet odhalených nakažených v hlavním městě od začátku epidemie se blíží 112.000, zemřelo 1481 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Letošní leden v centru Prahy patřil k těm teplejším
Letošní leden v pražském Klementinu se s průměrnou teplotou 1,9 stupně Celsia zařadil mezi 25 procent nejteplejších lednů od roku 1775. Umístil se na sdíleném 55. až 58. místě z dosavadních 247 lednů, o kterých jsou v Klementinu záznamy. Údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.

Benzin i nafta v Praze za týden znovu zdražily o haléře na litru

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Praze v uplynulém týdnu opět mírně zdražily. Průměrná cena benzinu Natural 95 vzrostla o dva haléře na 28,94 koruny za litr, nafta stála ve středu v hlavním městě průměrně 28,35 Kč/l, tedy o tři haléře víc než o týden dřív. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Policie zveřejní informace o migrantech v Česku za minulý rok

Cizinecká policie dnes zveřejní informace o nelegální migraci za minulý rok. Již dříve uvedla, že za prvních 11 měsíců mírně vzrostl počet cizinců, které odhalila při nezákonném pobytu. Od poloviny roku především Ukrajinci a Moldavané porušovali zákaz ministerstva zdravotnictví vydaný kvůli šíření nemoci covid-19. Proti roku 2019 zadrželi naopak méně lidí na vnější schengenské hranici, tedy na letištích.

Lékový ústav zveřejní podezření na nežádoucí účinky očkování

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes na webu zveřejní informace o tom, kolik zatím dostal hlášení o možných nežádoucích účincích očkování proti covidu-19. Ústav chce informace zveřejňovat pravidelně každý čtvrtek.

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné dnes končí

Podnikatelé mají dnes poslední možnost požádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí kvůli nucenému uzavření z programu COVID nájemné. Příjem žádostí začal 21. října, původně měl skončit 21. ledna. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které dotační titul připravilo, ale termín několikrát posunulo i v závislosti na spuštění příjmu žádostí do návazné čtvrté výzvy. Do té budou podnikatelé moci žádosti podávat od pátku.

Rada ČNB dnes bude rozhodovat o sazbách a zveřejní novou prognózu

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Ekonomové se shodují, že rada ponechá úrokové sazby beze změny. Podle nich by banka mohla začít zvyšovat sazby až později ve druhém pololetí. Od nové prognózy, kterou banka zveřejní, očekávají zvýšení odhadu inflace kvůli dopadům daňového balíčku i mírné zlepšení odhadu růstu ekonomiky letos.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 4.2.2021