Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 5.2.2021

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) už se nemůže jako v minulosti spoléhat na to, že její opakovanou žádost o prodloužení nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru ve Sněmovně podpoří komunisté, kteří kabinet tolerují. Širší vedení KSČM se dnes shodlo na tom, že nutná opatření proti šíření viru může stát vyhlásit i bez tohoto mimořádného právního režimu. Také sněmovní opoziční strany se staví k požadavku vlády velmi rezervovaně. Vládní politici se obávají, že bez prodloužení nouzového stavu i po 14. únoru hrozí kolaps zdravotnického systému a nekontrolované šíření epidemie, a chtějí proto s ostatními stranami dál jednat. Případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek přibylo 8032, tedy zhruba stejně jako před týdnem. Dále klesal počet hospitalizovaných s covidem-19 na 5753. Ubylo i pacientů, kteří jsou ve vážném stavu. Hospitalizovaných je přitom nyní podle statistik skoro o čtvrtinu méně než na začátku ledna a o 30 procent méně než loni v listopadu, kdy bylo množství lidí s covidem-19 v nemocnicích nejvyšší. Od loňského března bylo zaznamenáno už více než milion nakažených. Celkový počet úmrtí lidí s covidem-19 dosahuje téměř 17.000. V posledních dnech postupně klesají denní počty zemřelých.

Pražská burza rostla i pátý den v týdnu, dnes o více než procento

Pražská burza rostla v tomto týdnu každý den, dnes index PX posílil o 1,12 procenta na 1062,68 bodu. Nejvíce se dařilo akciím Komerční banky a technologické společnosti Avast. Z hlavních titulů skončily v červeném jen Erste Bank a tabáková firma Philip Morris ČR. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Na letišti zadrželi kvůli neuhrazeným fakturám dvě letadla ČSA

Společnost Czech Airlines Technics (CSAT), dceřiná firma Letiště Praha, v úterý zadržela kvůli neuhrazeným fakturám dvě letadla ATR Českých aerolinií (ČSA). Informoval o tom dnes server zdopravy.cz. Letecká skupina Smartwings, do níž ČSA patří, označila zadržení letadel za protiprávní a chystá právní kroky. Aerolinky kvůli situaci musely zrušit lety. Dopravce je v současnosti pod ochranným moratoriem před věřiteli.

V pražském metru od půlky ledna mírně vzrostl počet cestujících

V pražském metru od poloviny letošního ledna mírně vzrostl počet cestujících. Zatímco 15. ledna zaznamenal dopravní podnik (DPP) ve všech stanicích 835.947 nástupů a výstupů, ve čtvrtek 4. února to bylo 946.787. Proti běžnému stavu je to ale stále zhruba o 50 procent méně. Vyplývá to z dokumentu DPP, který má k dispozici. Pokles počtu cestujících způsobila pandemie covid-19. V době před pandemií metro využilo denně asi 1,2 milionu lidí. DPP očekává propad tržeb za loňský rok až 1,4 miliardy Kč.

Studenti položili před MŠMT svíčky proti ohlášené úpravě maturit

Před budovu ministerstva školství v Praze dnes dopoledne položily desítky studentů svíčku jako symbol nesouhlasu s ohlášenými úpravami letošních maturit. Vadí jim, že úřad nechce zrušit ústní část zkoušky. V poledne bylo svíček něco přes 100. Studenti přicházeli na místo postupně od rána, aby se s ohledem na protiepidemická opatření nesešli na místě najednou. Akci pořádá studentská iniciativa Spravedlivá maturita s pomocí iniciativy NE:BRZO.

Na Černém Mostě je hotová podzemní část parkoviště P+R

Dělníci dokončili na pražském Černém Mostě podzemní část záchytného parkoviště P+R u Chlumecké ulice, kde vznikne téměř 900 parkovacích míst. Dokončená jsou i dvě nadzemní podlaží. Kostra budovy bude hotová letos v květnu, poté dělníci začnou s vnitřními pracemi. Náklady jsou 507 milionů korun. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a zástupci stavebních firem. Parkoviště bude spravovat městská firma Technická správa komunikací (TSK) a řidiči zaplatí stejně jako u dalších P+R 20 korun na den.

Praha 14 chce na Černém Mostě a Lehovci desítky parkovacích míst

Radnice Prahy 14 chce vybudovat podél Chlumecké ulice a na Lehovci v Hloubětíně několik desítek parkovacích míst. Hotovy by měly být ještě v letošním roce. Dnes to řekl místostarosta Petr hukal (Piráti). Radnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem parkovacích míst zejména v okolí stanic metra. Pomoci má i magistrátem budované záchytné parkoviště P+R Černý Most III.

Očkovací centra pražského magistrátu by se měla otevřít 15. února

Pražský magistrát plánuje svá dvě připravovaná očkovací centra v poliklinice ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech otevřít 15. února poté, co do metropole dorazí plánovaná dodávka vakcíny firmy Moderna. V rozhovoru to dnes řekli radní Milena Johnová (Praha Sobě) a pražský koordinátor pro očkování Martin Ježek. Dávky Moderny bude magistrát rozdělovat do dalších očkovacích míst, kterých je zatím registrováno 27 a stále přibývají.

Praha stále nemá dost vakcíny pro domovy seniorů

Pražský magistrát stále nezískal dost vakcíny Pfizer/BioNTech, aby dokázal zajistit druhou dávku vakcíny pro klienty domovů pro seniory v dříve vyžadovaném termínu 21 dní po aplikaci první. V rozhovoru to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Nebude podle ní vůbec výjimečné, že senioři v domovech dostanou druhou dávku později. Dodala, že na dodržení termínu už na čtvrteční schůzce netrval ani ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V Praze ve čtvrtek přibylo 1049 případů covid,víc než před týdnem

V Praze ve čtvrtek přibylo 1049 potvrzených případů nemoci covid-19, zhruba o 220 více než před týdnem. Proti středě se denní přírůstek zvýšil přibližně o 70 případů. Od začátku epidemie loni v březnu se nemoc prokázala v hlavním městě u 112.846 lidí, aktuálně nemocných je 10.150 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Úřad práce bude dnes informovat o lednové nezaměstnanosti

Úřad práce dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti za leden. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí uvedla, že nezaměstnanost v Česku se v lednu zvýšila na 4,4 procenta z prosincových čtyř procent.

Statistici dnes zveřejní, jak se dařilo maloobchodu v prosinci

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní výsledky českého maloobchodu za prosinec. Propad v listopadu byl vyšší než analytici očekávali. Naplno se projevila protiepidemická vládní opatření a celoměsíční uzavření kamenných prodejen. Tržby obchodů očištěné o kalendářní vlivy meziročně klesly o 5,3 procenta. Za prosinec analytici předpokládají oživení.

Pro cestující do Česka platí ode dneška přísnější pravidla

Pro cestující do Česka platí ode dneška přísnější pravidla. V aktualizované cestovatelské mapě je nová kategorie velmi rizikových států, do níž patří například Slovensko, Velká Británie, Španělsko, Portugalsko, pobaltské země, Slovinsko nebo Irsko a většina zemí mimo Evropskou unii. Před cestou do ČR z těchto států musejí lidé podstoupit test a po příjezdu bude povinná pětidenní karanténa. Její ukončení bude možné nejdříve pátý den PCR testem. Zároveň bude platit povinnost deset dní od příjezdu nosit ideálně respirátor alespoň třídy FFP2, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku. Přesná pravidla jsou na webech ministerstva zahraničních věcí a ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 5.2.2021