Vedení Prahy 3 chce v letošním roce hospodařit příjmy 894,2 milionu a výdaji 898,8 milionu korun…

Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který schválili radní a budou o něm hlasovat zastupitelé městské části. Jak řekl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09), rozpočet je sestaven tak, aby příjmy z pokračujících privatizací bytů šly do nových investic, nikoliv do provozních výdajů úřadu. Na investice by letos podle návrhu mělo jít asi 334,5 milionu korun.

Nejvíce peněz radnice v posledních letech investuje do rekonstrukcí panelových domů, které poté prodává nájemníkům. V loňském roce zastupitelé městské části schválili prodej bytů v panelových domech v Roháčově a Ondříčkově ulici. Podle návrhu by měly odprodeje radnici do rozpočtu letos přinést asi 274,4 milionu korun. „Peníze z privatizací nechceme rozpustit v běžných výdajích, ale chceme je dále investovat,“ vysvětlil Ptáček.

Radní v pondělí rozhodli o přidělení zakázky na rekonstrukci dalšího panelového domu za 182,6 milionu korun firmě Subterra. Na jaře by se podle starosty měla vypsat další zakázka za obdobnou částku, která se bude týkat paneláku v Táboritské ulici. Práce by tam mohly začít ještě letos.

Ptáček dodal, že letos by se mohlo začít také s rekonstrukcí nevyužívaného domu v Husinecká ulici, kde by měly vzniknout bezbariérové byty. Další desítky milionů korun mají jít na nutné opravy školních budov. Radnice podle starosty také připravuje rekonstrukci a opětovné zprovoznění podzemních garáží ve Vinohradské ulici poblíž Flory, pro které by letos chtěl úřad získat stavební povolení. Po dokončení by tam mělo být 80 parkovacích stání.

Další investice by v letošním roce měly jít do úprav veřejných prostranství. V polovině roku by podle starosty měla být dokončena revitalizace cyklostezky pod Vítkovem a radnice chce také zahájit úpravy Tachovského náměstí, stejně jako horní části Žižkova náměstí. Kromě toho radnice připravuje úpravy náměstí Jiřího z Lobkovic u Olšanských hřbitovů, tam se však zřejmě letos s úpravami ještě začne.

Kromě toho vedení městské části připravuje projekt dlouho chystané rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad. „Měli bychom mít letos stavební povolení,“ řekl Ptáček a dodal, že samotnou rekonstrukci by pak měl mít včetně financování na starosti magistrát. Začít by se podle Ptáčka mělo příští rok.

Na loňský rok měla Praha 3 schválený rozpočet s příjmy 733 milionů korun a výdaji 742,7 milionu korun. Reálné hospodaření bude známo až ze závěrečného účtu, který se obvykle schvaluje v polovině následujícího roku. Skutečný výsledek se často od schváleného plánu liší, což může být dáno rozpočtovými úpravami uskutečněnými po schválení rozpočtu nebo nevyčerpáním všech peněz určených na investice.

Praha 3 měla podle dat Českého statistického úřadu v roce 2019 zhruba 76.000 obyvatel. Spadá pod ni Žižkov a části Vinohrad, Vysočan a Strašnic.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 3, ČR, 5.2.2021