Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 6.2.2021

V pátek přibylo v Česku 8559 potvrzených případů covidu, zhruba o 500 víc než před týdnem. Počet zemřelých s koronavirem přesáhl hranici 17.000. V nemocnicích bylo před víkendem 5756 nakažených, asi o 180 méně než předchozí den a o 150 méně než minulý pátek. Ve vážném stavu bylo 1018 pacientů, o něco méně než o den dřív. Protiepidemické skóre PES k dnešku stouplo o dva body na 73. Od poloviny ledna tak nepřetržitě odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti, země se ale řídí opatřeními pro nejpřísnější, pátý stupeň. Index se zhoršil kvůli mezitýdennímu nárůstu hospitalizací pacientů, u nichž se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Hřib a Pecková proti omezení pohybu mezi Prahou a krajem

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) společně vyzvali vládu Andreje Babiše (ANO), aby nezaváděla omezení pohybu mezi hlavním městem a Středočeským krajem. Upozornili na to, že dohromady oba kraje tvoří jednu funkční aglomeraci, která je propojena dopravně, sociálně i ekonomicky. „Je zásadně nutné zachovat i propojení v oblasti zdravotnictví,“ napsali dnes Hřib s Peckovou na twitteru.

Barmánci v Praze protestovali proti vojenskému převratu

Zhruba padesát Barmánců žijících v Česku se dnes odpoledne sešlo na pražském Václavském náměstí na protest proti vojenskému převratu, který se uskutečnil v jejich domovině. Podpořili také protestní akce, které se v Barmě proti svržení civilní vlády a uvěznění jejích čelních příslušníků konají. Vrcholní příslušníci armády se moci v zemi chopili v pondělí.

Praha 4 zvažuje rozšíření parkovacích zón, udělá jejich analýzu

Radnice Prahy 4 zvažuje rozšíření parkovacích zón. Nechá si zpracovat analýzu parkování a dopadu zón na území, kde zatím nejsou zřízeny. Na základě výsledků analýzy se rozhodne, jak bude dál postupovat. Za dokument radnice zaplatí 738.100 korun a vypracuje ho společnost M.O.Z. Consult. Zóny začaly ve čtvrté městské části fungovat 1. července 2018. Nejsou na celém území ale pouze v některých částech.

V Praze přibylo v pátek 902 nakažených, stejně jako před týdnem

V Praze přibylo v pátek 902 nových případů covidu-19, to je stejně jako před týdnem a asi o 150 případů méně než předchozí den. Nakažených je nyní v hlavním městě 10.280. Od začátku epidemie loni v březnu se nemoc prokázala u celkem 113.755 lidí, z toho se necelých 102.000 nakažených už vyléčilo a téměř 1500 lidí s prokázaným covidem v Praze zemřelo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Do ČR dnes dorazí první dodávka vakcín od firmy AstraZeneca

Do Česka dnes ráno dorazí první dodávka vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterou pro použití v EU minulý týden schválila Evropská komise. V první dodávce by mělo být asi 20.000 očkovacích dávek. Distribuci prvních dodávek zajistí firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka do té doby, než zdravotní pojišťovny ve výběrovém řízení vyberou oficiálního distributora pro AstraZeneku. Avenier už je distributorem v ČR pro vakcínu firmy Moderna.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 6.2.2021