Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.2.2021

V neděli přibylo v Česku 2415 případů nákazy novým typem koronaviru. Je to o 157 méně než před týdnem, v předchozích dnech v týdnu jich spíše přibývalo. V neděli se ale méně testuje a i proti předchozí neděli laboratoře provedly méně testů. V nemocnicích v neděli ubylo zhruba 30 lidí s covidem, je jich tam 5473. Ve vážném stavu je 986 pacientů, tedy o 11 méně než v sobotu. Vláda dnes schválila žádost o další prodloužení nouzového stavu. I tentokrát žádá menšinový kabinet o dalších 30 dnů, tedy o prodloužení nouzového stavu do 16. března. Sněmovna by žádost měla posuzovat ve čtvrtek odpoledne, v úterý budou o podmínkách podpory jednat zástupci vlády s opozicí. Nyní končí nouzový stav s nedělí 14. února.

Pražská burza stagnovala, KB ztratila, naopak Erste posílila

Pražská burza zahájila týden stagnací. Index PX dnes klesl o nepatrných 0,01 procenta na 1062,60 bodu. Výrazněji ztratily akcie Komerční banky, naopak Erste Bank o téměř procento posílila. Moneta Money Bank, energetický ČEZ či operátor O2 stagnovaly. Cenné papíry technologické firmy Avast zdražily mírně. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Umístění psího hřiště v Praze 11 se bude dále řešit

Výstavba psího hřiště na úpatí vrchu Chodová v Praze 11 byla pozastavena. Dnes to rozhodli radní městské části. Pro umístění hřiště se bude hledat jiná lokalita, sdělila mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová. Postavení psího hřiště na ploše, kterou využívají děti k sáňkování a dalším zimním radovánkám, kritizovali někteří opoziční zastupitelé z Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) i někteří obyvatelé Jižního Města.

Praha dá na opatření proti koronaviru 59,7 milionu Kč

Hlavní město vydá na opatření související s pandemií koronaviru 59,7 milionu korun. Peníze půjdou mimo jiné na nákup ochranných pomůcek nebo zajištění práce z domova pro zaměstnance magistrátu. Část půjde i na odměny při boji proti nemoci covid-19. Peníze vezme město z rozpočtové rezervy. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha vydala od začátku pandemie za opatření proti covidu-19 kolem dvou miliard korun.

Na Karlově mostě se místo turistů objevili běžkaři

Zatímco řidiče dnes přívaly sněhu v Praze potrápily, mnozí Pražané využili sněhovou nadílku k běžkování přímo v historickém centru, kde bývá sníh spíše vzácností. Běžkaři dnes projížděli například přes Karlův most, nedalekou Kampu i Smetanovo nábřeží. Sněhuláky z hromad sněhu, které tam nahrnuly pluhy, bylo možné stavět na Staroměstském náměstí. Děti vyrazily se sáňkami, pekáči či boby do parků, hojně jich bylo na Petříně.

Praha dostane z fondů EU na rozšíření Strakonické 380 milionů Kč

Pražský magistrát dostane z evropských fondů na rozšíření Strakonické ulice na jihu města 380 milionů korun, což tvoří 85 procent nákladů. Nový jízdní pruh bude vyhrazený pro městskou hromadnou dopravu a vozidla integrovaného záchranného systému. Úpravy se týkají úseku od zastávky MHD Dostihová směrem k Barrandovskému mostu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Strakonická patří mezi nejvytíženější komunikace. V minulosti zde již byly vyhrazené pruhy na některých místech vyznačené.

Hřib: Testování žáků v Praze vyjde až na 15 milionů Kč týdně

Náklady na testování žáků posledních ročníků středních škol na covid-19 při návratu do tříd vyjdou v Praze předběžně na deset až 15 milionů korun týdně. Potřeba bude navíc vyškolit zhruba 800 pracovníků. Vedení Prahy si stěžuje, že s ním vláda o podrobnostech návratu žáků do škol dostatečně nekomunikuje. Novinářům to po dnešním jednání městské rady řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Vít Šimral (Piráti). Závěrečné ročníky SŠ by se mohly podle ministerstva školství vrátit do lavic 1. března. Pravidelně testováni mají být žáci i zaměstnanci škol.

Praha zrušila soutěž na nákup ubytovacích zařízení, vypíše novou

Pražský magistrát zrušil soutěž, kterou vypsal na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro krátkodobé ubytování. Z usnesení, které dnes schválili radní, vyplývá, že z došlých nabídek nebyla žádná pro záměry města vhodná. Praha chtěla ubytovny využívat například pro lidi bez domova nebo pro krátkodobé ubytování zaměstnanců klíčových profesí. Pokud to schválí zastupitelé, magistrát vypíše jinou soutěž s upravenými podmínkami.

Bezdomovci v Praze mohou ode dneška strávit noc v denním centru

Noclehárna v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše, kterou v ulici Tusarova v Praze 7 provozuje Armáda spásy, je v posledních dnech zcela obsazená. Ode dneška je tak možné strávit noc v teple i na židlích v denním centru, řekla ředitelka sociálních služeb Armády spásy v Praze Jitka Modlitbová.

Praha rozdělí na individuálních dotacích v kultuře 670.000 Kč

Pražský magistrát letos rozdělí na individuálních dotacích v kultuře 670.000 korun. Peníze si rozdělí čtveřice žadatelů a půjdou například na provoz biografů, klubu nebo fotožurnalistický projekt. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha musela kvůli nižším příjmům v důsledku pandemie koronaviru snížit částku na běžné výdaje i na granty v kultuře.

Pražští radní odmítli stavbu u hotelu Intercontinental

Radní havního města vyjádřili dnes na návrh Prahy Sobě nesouhlas s plánovanou stavbou na náměstí Miloše Formana vedle hotelu Intercontinental. Zároveň pověřili městem zřízený Institut plánování a rozvoje (IPR), aby proti budově podal v již zahájeném územním řízení námitku. Budovu plánují v rámci celkové rekonstrukce okolí hotelu postavit jeho majitelé, proti jsou někteří místní obyvatelé. Praha Sobě se již neúspěšně pokusila nesouhlas se stavbou prosadit na zastupitelstvu města.

Sníh výrazně komplikoval dopravu v Praze, stalo se asi 40 nehod

Sníh komplikoval dnes od časných ranních hodin dopravu v Praze. Problémy měly autobusy, vlaky a kvůli zapadaným výhybkám i tramvaje. Postupně se daří provoz MHD obnovovat. Dlouhá kolona aut stojí na Pražském okruhu. Stalo se zhruba 40 nehod, které se obešly bez zranění. Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) doporučuje, aby lidé, pokud musí někam jet, využívali především metro. Pražští silničáři vyslali do ulic kvůli odklízení sněhu veškerou techniku, to znamená všech 73 sypačů. V terénu jsou také desítky dalších strojů.

TSK v Praze vyslala kvůli úklidu sněhu do ulic veškerou techniku

Pražští silničáři vyslali dnes do ulic kvůli odklízení sněhu veškerou techniku, to znamená všech 73 sypačů. V terénu jsou také desítky dalších strojů. Problémy mají spoje MHD, některé silnice jsou nesjízdné a provoz byl přerušen. Zimní údržbu komunikací zajišťuje každoročně od 1. listopadu do 31. března TSK, která si najímá Pražské služby (PSAS).

Sníh výrazně komplikuje dopravu v Praze, stalo se několik nehod

Sníh a na některých místech také ledovka komplikují ráno dopravu v Praze. Problémy mají autobusy, vlaky a kvůli zapadaným výhybkám i tramvaje. Stalo se také několik nehod. Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) doporučuje, aby lidé, pokud musí někam jet, využívali především metro.

V Praze přibylo v neděli 339 nakažených, je to mírný nárůst

V neděli přibylo v Praze 339 potvrzených případů koronaviru, o 15 více než před týdnem. Za celý minulý týden odhalily laboratoře v hlavním městě 5609 nakažených, což je nárůst zhruba o 550 případů proti předminulému týdnu. Nákaza v hlavním městě tak spíše opět zrychluje a kopíruje vývoj v celé zemi. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Malé provozy mohou ode dneška žádat o pomoc z COVID ubytování

Provozovatelé malých ubytovacích zařízení mohou od dnešních 16:00 žádat o podporu z programu COVID ubytování. Ubytovatelé v soukromí, malé penziony či apartmány mají nárok na 200 korun na pokoj za 78 dnů nuceného uzavření kvůli druhé vlně pandemie koronaviru. Na pomoc je připraveno půl miliardy korun. Příjem žádostí bude otevřen do 31. března.

Žákům z dalších 14 okresů začínají týdenní jarní prázdniny

Školákům z dalších 14 okresů začínají dnes jarní prázdniny. V tomto týdnu, ve druhém prázdninovém turnusu, budou mít volno žáci základních a středních škol v okresech Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava a Jeseník. V platnosti ale zůstávají protikoronavirová opatření, která výrazně omezují možnosti trávení volného času.

ČSÚ zveřejní loňské výsledky průmyslu, stavebnictví a obchodu

Český statistický úřad dnes zveřejní výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu v Česku za loňský prosinec a celý rok 2020. Loni v listopadu skončil zahraniční obchod ČR přebytkem 32,2 miliardy Kč, který byl meziročně o 20 miliard korun vyšší, stavební výroba zpomalila meziroční propad a průmyslová produkce rostla meziročně méně než předchozí měsíc.

Vláda požádá Sněmovnu o další pokračování nouzového stavu

Vláda dnes projedná žádost Sněmovně o další prodloužení nouzového stavu, jenž aktuálně končí s nedělí 14. února. Kabinet by se mohl zabývat také případným zpřísněním restrikcí k omezení šíření epidemie covidu-19. Opatření podle čtvrtečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přestala fungovat. Mluvil o možnosti omezit cestování mezi kraji. Premiér Andrej Babiš toho ale není přívržencem.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/5d/a7/15/3247902_1139745_Prg_5_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.2.2021