Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 9.2.2021

V pondělí laboratoře v Česku odhalily 7663 případů koronaviru, o 463 víc než o týden dřív. S nemocí covid-19 je v nemocnicích 5855 lidí, za den jich přibylo zhruba 200. Počet pacientů ve vážném stavu klesl o pět na 1032. Aktuálně nakažených je nyní 95.479 lidí, počet úmrtí od začátku epidemie loni v březni se blíží 17.500.

Pražská burza dnes…

Pražská burza dnes ztrácela. Index PX oslabil o 0,32 procenta na 1059,15 bodu. Dolů ho táhly především akcie Avastu spolu s dvojicí bankovních titulů v čele s Erste. Naopak dařilo se emisi Kofoly či Monetě. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes mírně oslabila vůči euru, k dolaru naopak zpevnila.

Na výstavišti v Letňanech se loni konalo 8 akcí z 50 plánovaných

Na výstavišti PVA EXPO v Praze-Letňanech se loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím vládním opatřením uskutečnilo osm veletrhů z asi 50 plánovaných akcí. Ztráty za každý měsíc dosahují milionů korun. Veletržnictví se bude muset přizpůsobit novým podmínkám. Společnost ABF, která letňanský areál provozuje a pořádá v něm veletrhy, proto nyní dokončuje například přípravy e-commerce projektu a připravuje se na kombinaci tradičních kamenných veletrhů a on-line prostředí.

Primátor Hřib: Vyhlášku zakazující sáňkování na Petříně změníme

Vedení Prahy změní městskou vyhlášku, která zakazuje sáňkování a jízdu na běžkách v parcích a zahradách. Zabránit tak chce tomu, aby odtud strážníci lidi vyháněli, jak se to dnes stalo na Petříně. Pražští strážníci dnes vykázali z Petřína lidi, kteří zde sáňkovali, jezdili na bobech či lyžovali. Městská vyhláška to zakazuje v zeleni, která je součástí parků či zahrad. Pokuty strážníci nerozdávali a vše řešili domluvou.

Abatyše benediktinek z Bílé Hory bude vysvěcena v Mnichově

V sobotu 13. února bude v Mnichově vysvěcena na abatyši Opatství benediktinek Venio v Mnichově a Praze Francesca Šimuniová. Svěcení se uskuteční při mši od 10:00 v mnichovské konventní kapli; vzhledem ke karanténním opatřením jen v úzkém společenství. Sestra Francesca přebírá službu od Carmen Tatschmuratové, která vedla komunitu od roku 2010 jako převorka a od 2013 jako první abatyše. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Opatství Venio.

Pražští strážníci vykázali sáňkaře a lyžaře z Petřína

Pražští strážníci dnes vykázali z Petřína lidi, kteří zde sáňkovali, jezdili na bobech či lyžovali. Městská vyhláška to zakazuje v zeleni, která je součástí parků či zahrad. Pokuty strážníci nerozdávali a vše řešili domluvou. Na dotaz to dnes uvedla mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová. Lyžování, sáňkování a bobování na Petříně automaticky neznamená porušení vládních nařízení. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v médiích v pondělí uvedl, že podle něj lyžování na Petříně není v souladu se zákonem.

Hřib: Praha dostane první vakcínu AstraZeneca nejdříve v březnu

První dodávky vakcíny proti covidu-19 firmy AstraZeneca by měly do Prahy dorazit nejdříve na začátku března. Do té doby budou místo nich do metropole chodit dávky firem Pfizer/BioNTech, které jsou potřeba pro očkování druhou dávkou lidí, kteří již dostali první.

Hotel Intercontinental není památkou, rozhodlo ministerstvo

Ministerstvo kultury rozhodlo o tom, že pražský hotel Intercontinental nezíská památkovou ochranu. Návrh Národního památkového ústavu (NPÚ) podle úřadu pominul problematické aspekty stavby.

Skupina běžkařů se vydala z Karlova mostu na Petřín

Na běžkách z Karlova mostu až na Petřín se dnes dopoledne rozhodla vydat skupina šesti nadšenců. Využili sněhové nadílky, která se i v centru metropole drží druhým dnem. Podle meteorologů sněhová pokrývka v Česku vzhledem k předpovědi počasí na další období nějaký čas vydrží.

Policie zasahovala v otevřeném baru v Praze, bylo v něm šest lidí

Městská policie zasahovala v sobotu v baru na pražském Ortenově náměstí. Podnik měl i přes vládní restrikce otevřeno, bylo v něm šest lidí. Od začátku roku pražská městská policie řešila 71 porušení vládních nařízení týkajících se restaurací, z toho v únoru jich zatím bylo 20.

V Praze loni klesl meziročně celkový počet turistů o 73 procent

Do hlavního města zavítalo v loňském roce kvůli pandemii koronaviru 2,18 milionu turistů, což je 27 procent počtu z roku 2019. Meziročně ale vzrostl v létě počet tuzemských turistů o 16 procent na 700.000. Ze zahraničí přijelo do Prahy nejvíce lidí z Německa. Dnes to sdělila Klára Malá, mluvčí pražské organizace Prague City Tourism (PCT), která má turistický ruch v hlavním městě na starosti. Turismus patří mezi pandemií nejpostiženější odvětví. Město na jeho podporu loni dalo přes 120 milionů korun.

Opozice Prahy 1 zřejmě svolá mimořádné zastupitelstvo

Koaliční zastupitelé Prahy 1 dnes odhlasovali vyřazení několika bodů, které chtěla na jednání projednat opozice. Šlo například o otázku stavby vedle hotelu Intercontinental, prodloužení pronájmu paláce Žofín, pozemku pod projektem dříve přezdívaným maršmeloun nebo zapůjčení letohrádku na Kampě Skautskému institutu. Opozice zřejmě bude chtít k otázce prodloužení pronájmu Žofína svolat mimořádné zastupitelstvo.

Hostů v pražských hotelech loni ubylo meziročně o 72,9 procenta

Hostů ubytovaných v pražských hotelech, penzionech a kempech v loňském roce, který poznamenala epidemie koronaviru, meziročně ubylo o 72,9 procenta na 2,178 milionu. Výrazněji se snížil počet ubytovaných cizinců, meziročně jich bylo o téměř 79 procent méně. Návštěvníků z Česka v pražských ubytovacích zařízeních bylo přibližně o 41 procent méně než v roce 2019. Současně v hlavním městě klesl počet přenocování. Vyplynulo to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

V Praze přibylo 1151 případů covidu, nejvíce za poslední měsíc

V Praze v pondělí přibylo 1151 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst nakažených za poslední měsíc, v mezitýdenním porovnání je to o 369 případů více. Od začátku epidemie testy odhalily nový koronavirus v hlavním městě u téměř 116.000 lidí, 1534 nemocných zemřelo. Aktuálně se s onemocněním covid-19 potýká v Praze 10.600 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nákaza v hlavním městě v posledních dnech zrychluje a kopíruje vývoj v celé zemi.

Statistici dnes oznámí, jak se loni vyvíjela turistika v Česku

Český statistický úřad dnes oznámí, jak se loni v Česku vyvíjela turistika. Loňský rok zásadně poznamenala pandemie nemoci covid-19. V hotelech, penzionech a kempech jednak výrazně ubylo zahraničních návštěvníků a kvůli restriktivním opatřením vlády se výrazně omezily i cesty Čechů po republice. Ubytovací zařízení musely být na jaře a pak znovu od podzimu zavřené. Oživení poptávky po ubytování tak přinesla pouze letní sezona, cizinci v ní ale chyběli.

Poslanci rozhodnou o kompenzačním bonusu a výstavbě části D4

Poslanci dnes budou opět hlasovat o vládní novele, podle níž budou moci koronavirový kompenzační bonus 500 korun denně čerpat i podnikatelé v úpadku. Posoudí i další předlohy, které Sněmovně vrátila horní komora. Schůze pokračuje od odpoledne. Poslanci by měli schvalovat také finanční závazek státu vůči francouzskému konsorciu DIVia za dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem.

Ve Sněmovně i Senátu začnou diskuse o volebním zákonu

Představitelé politických stran dnes zahájí debaty o tom, jak novelizovat volební zákon, jehož část minulý týden zrušil Ústavní soud. Schůzku sněmovních stran svolal na odpoledne do dolní komory ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), jehož úřad by měl novelu připravit. Večer budou o stejném tématu jednat také senátorské kluby s vedením Senátu. S podobou předpisu musí vyslovit souhlas obě komory, poslanci nemohou Senát přehlasovat.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.2.2021