Do hlavního města zavítalo v loňském roce kvůli pandemii koronaviru 2,18 milionu turistů, což je 27 procent počtu z roku 2019…

Meziročně ale vzrostl v létě počet tuzemských turistů o 16 procent na 700.000. Ze zahraničí přijelo do Prahy nejvíce lidí z Německa. Dnes to sdělila Klára Malá, mluvčí pražské organizace Prague City Tourism (PCT), která má turistický ruch v hlavním městě na starosti. Turismus patří mezi pandemií nejpostiženější odvětví. Město na jeho podporu loni dalo přes 120 milionů korun.

Jediný nárůst zaznamenal turistický ruch v počtu domácích turistů v letních měsících. Ty do města lákal magistrát spolu s PCT kampaní V Praze jako doma, při které dostávali turisté při ubytování různé benefity. Podle PCT lze domácí turismus obnovit rychleji než ten zahraniční.

„V rámci naší nové strategie se chceme více zaměřit na domácí trh, takže mírné zvýšení u příjezdu domácích turistů vnímáme pozitivně. Pomohl tomu i program V Praze jako doma, který běžel od půlky minulého roku. V současné době jednáme s městem o možném obnovení programu během roku,“ uvedl předseda představenstva PCT František Cipro.

Druhou nejpočetnější skupinou byli po tuzemských turistech cestovatelé z Německa, dále z Polska a ze Slovenska. „Tradičních návštěvníků z Ruska a Velké Británie začalo ubývat už během února. Do Prahy jich přijelo pouhých 200.000 oproti více než 800.000 v roce 2019,“ uvedla Klára Malá, mluvčí pražské organizace Prague City Tourism (PCT).

Kvůli nepříznivému vývoji pandemie se cestovní ruch propadl také v posledním čtvrtletí 2020, a to meziročně až o 93 procent. Tento propad byl srovnatelný s tím ve druhém kvartálu loňského roku, tedy v období od dubna do června.

„Koronavirová situace a protiepidemická opatření budou ještě nějaký čas držet turistický ruch v nedobrovolné hibernaci. Jakmile to situace umožní, napřeme za město všechny síly, abychom přivedli turismus co nejrychleji opět k životu,“ uvedla radní říká Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Magistrát letos rozdá na grantech v cestovním ruchu 17,91 milionu Kč, což je méně, než kolik mělo město vyčleněno pro loňský rok. Většina peněz půjde na pořádání kongresů a konferencí, a to asi 14,2 milionu Kč. Zbylé peníze jsou určené na akce s celostátním nebo mezinárodním významem.

Autor: Redakce, PCT, ČTK, Praha, ČR, 9.2.2021