Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 10.2.2021

Laboratoře v Česku odhalily v úterý 10.165 nových případů koronaviru, zhruba o tisíc více než před týdnem. Poprvé od 13. ledna tak denní nárůst nakažených překonal desetitisícovou hranici. V nemocnicích je s covidem 5921 pacientů, jejich počet klesl za den zhruba o 200. S nákazou dosud v Česku zemřelo 17.642 lidí. Od loňského března se prokazatelně nakazilo 1,055.415 lidí. Více než 941.000 z nich se z nemoci vyléčilo. Aktuálně je v zemi zhruba 97.000 nakažených, většina má mírný průběh nemoci. V těžkém stavu leží v nemocnicích 1058 pacientů.

Pražská burza poprvé v týdnu vzrostla, index PX přidal 0,14 pct

Pražská burza dnes poprvé v tomto týdnu vzrostla. Index PX se zvýšil o 0,14 procenta na 1060,64 bodu. Vzhůru šly akcie Erste Bank a Moneta Money Bank, Komerční bance naopak po zveřejnění loňských výsledků klesly. Vyplývá to z internetových stránek pražské burzy. Česká koruna znovu oslabila k euru, vůči dolaru dál posilovala.

Praha 4 sleví nájemcům nebytových prostor až 50 procent nájmu

Podnikatelé a nájemci nebytových prostor ve správě Prahy 4, kterým znemožnila opatření proti covidu podnikat, mohou požádat městskou část o slevu na nájemném. Podnikatelé se mohou na radnici obrátit s žádostí až o padesátiprocentní slevu.Vedení Prahy 4 letos v lednu rozhodlo, že nebude v letošním roce zvedat nájemné v nebytových prostorech.

Praha spustí pilotní projekt Městské nájemní agentury

Pražský magistrát spustí dvouletý pilotní projekt Městské nájemní agentury (MNA), která bude mít na starost spolupráci města se soukromými vlastníky bytů pro zajištění bydlení obyvatel ze sociálně slabších skupin. Do první fáze bude zapojeno 50 bytů a náklady na ně by měly být asi 9,85 milionu Kč. Na dnešním jednání magistrátního výboru pro bydlení to řekli radní Adam Zábranský (Piráti) a Anna Hájková z magistrátního odboru bytového fondu.

Požár kamionu zavřel zhruba na 15 hodin pražský Lochkovský tunel

Lochkovský tunel na Pražském okruhu byl dnes zhruba 15 hodin uzavřený ve směru k letišti. Po půlnoci tam hořel kamion s potravinami. Uzavření tunelu způsobovalo dopravní komplikace na objízdných trasách, jako je Jižní spojka nebo Vídeňská ulice. Tvořily se tam kolony. Provoz v tunelu byl obnoven kolem 15:00, řekl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Na trase metra C mezi Florencí a Ládvím bude přerušený provoz

Na trase pražského metra C mezi stanicemi Florenc a Ládví bude v sobotu 13. a v neděli 14. února přerušený provoz. Důvodem je oprava elektrického stavědla ve stanici Nádraží Holešovice a výměna pražců. Cestující budou muset využít náhradní autobusovou dopravu XC.

Vyhláška zakazující sáňkování na velké části Petřína neplatí

Na většině kopce, odkud v úterý na Petříně strážníci vykázali sáňkaře, městská vyhláška o zákazu sáňkování a podobných aktivit neplatí. Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové nicméně lidé vjížděli i do míst, kde již se sáňkovat nesmí, a strážníci to řešit museli. Situaci by podle ní měly zpřehlednit cedule. Zásah strážníků v úterý kritizovala řada politiků včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), podle kterého město vyhlášku změní.

Státní podnik LOM Praha nově vede dosavadní šéf VTÚ Protiva

Novým ředitelem státního podniku LOM Praha se stal dosavadní šéf Vojenského technického ústavu (VTÚ) Jiří Protiva. Ve funkci nahradil Jana Roučka, který z čela podniku odešel na začátku roku. Rouček podnik vedl od léta 2019. Protivu do funkce jmenoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) dnes.

Praha 3 chce zbourat školku v Jeseniově a postavit místo ní novou

Radnice Prahy 3 plánuje zbourat školku v Jeseniově ulici a na jejím místě postavit novou. Řekl to starosta městské části Jiří Ptáček (TOP 09), podle kterého je na tom nynější budova staticky špatně. Úřad nyní podle něj nechá připravit projekt, který by měl být hotový příští rok. Podle záměru, který schválili radní městské části, vyjde novostavba nejméně na 100 milionů korun a hotova by mohla být nejdříve v roce 2024.

Sníh vyřadil v Praze část příměstských vlaků, zamrzají výhybky

V Praze a okolí dnes ráno nemohla vyjet zhruba třetina elektrických vlaků příměstských vlaků City Elefant. Příčinou byly poruchy na elektroinstalaci, do níž vniklo velké množství prachového sněhu. Některé linky spojující hlavní město se Středočeským krajem byly zrušeny či omezeny, další nabíraly i během dopoledne zpoždění. České dráhy uvedly, že vozy odstavily do vyhřívaných hal a chtějí je postupně vracet zpátky do provozu, první již dnes. Jednají také s výrobcem o konstrukční změně výdechů chlazení. Další poruchy a zpoždění vlaků způsobují i zamrzlé výhybky.

V Praze přibylo v úterý 1127 případů covidu

V Praze přibylo v úterý 1127 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 45 méně než v pondělí, ale zároveň jde o druhý nejvyšší údaj za měsíc. Od začátku epidemie testy v Praze odhalily 117.000 nákaz, více jich má lidnatější Středočeský kraj, ale také Moravskoslezský kraj. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Komerční banka dnes zveřejní hospodářské výsledky za rok 2020

Komerční banka dnes zveřejní hospodářské výsledky za rok 2020. Ty budou zřejmě jako u dalších bank ovlivněny pandemií koronaviru a opatřeními proti jejímu šíření. Za tři čtvrtletí loňského roku čistý zisk banky meziročně klesl o 45 procenta na 6,1 miliardy korun.

Sněmovna bude schvalovat předlohu ohledně dostavby Dukovan

Sněmovna by dnes měla schvalovat návrh takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Ve finále je v dolní komoře také předloha, jež svěřuje kybernetickou obranu Česka vojenské tajné službě, posílení pravomocí České národní banky nebo nová pravidla kurzarbeitu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 10.2.2021