Sněmovna odmítla další prodloužení nouzového stavu

Sněmovna dnes odmítla prodloužení nouzového stavu, který v Česku platí kvůli epidemii koronaviru. Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) žádala o dalších 30 dnů stavu nouze, trval by tedy do poloviny března. Za nynější situace končí s nedělí.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 11.2.2021

Ve středu přibylo v Česku 9446 potvrzených případů koronaviru. Je to pokles zhruba o 800 nakažených proti úterý a přibližně o 200 proti minulé středě. Přesto je to třetí nejvyšší denní nárůst za poslední tři týdny. V nemocnicích je s covidem 5817 pacientů, v těžkém stavu je 1057 z nich. S koronavirem dosud v Česku zemřelo 17.772 lidí.

Pražská burza se vrátila k poklesu, index PX ztratil půl procenta

Pražská burza se dnes vrátila k poklesu. Index PX se snížil o 0,51 procenta na 1055,23 bodu. Dolů šly akcie bank, téměř 2,6 procenta ztratila Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká měna posílila o haléře k euru i dolaru.

Hejtmani 5 krajů a Praha jsou připraveni vyhlásit stav nebezpečí

Hejtmani Středočeského, Karlovarského, Pardubického, Libereckého a Olomouckého kraje a pražský primátor chtějí ve svých krajích a v Praze vyhlásit stav nebezpečí, pokud dnes Sněmovna neschválí prodloužení nouzového stavu. Stav nebezpečí má být nástrojem k zavádění krizových opatření kvůli pandemii koronaviru. Společné prohlášení hejtmanů a primátora zveřejnila středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) na twitteru. Kromě hejtmanů a primátora za Starosty a Piráty se k prohlášení připojil pardubický hejtman Martin Netolický (3PK).

Na Praze 8 vzniklo nové očkovací centrum proti covidu pro seniory

Senioři v hlavním městě se budou moci nově nechat naočkovat proti nemoci covid-19 v Gerontologickém centru na Praze 8. Kapacita očkovacího místa bude 70 lidí denně. Kdy začne fungovat, zatím není jasné. „V tuto chvíli se čeká na dodávku vakcín Moderna,“ sdělil mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Radnice již uzavřela smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Očkovací místo zřídila na Proseku také devátá městská část a magistrát vytvořil mobilní očkovací tým. Další státem zřizovaná očkovací místa jsou ve velkých pražských nemocnicích.

Celníci v Praze odhalili 17.000 hrnků z toxických materiálů

Celníci v Praze odhalili zásilku zhruba 17.000 cestovních hrnků z Číny z toxických materiálů. Testy potvrdily, že z hrnků se do nápojů uvolňují zdraví škodlivé látky. V tiskové zprávě to dnes oznámila mluvčí pražských celníků Ivana Kurková. Hrnky se na trh nedostaly, zásilka bude pravděpodobně poslána zpět do Číny.

V botanické zahradě se upravují expozice ve skleníku Fata Morgana

Trojská botanická zahrada v Praze upravuje expozice ve skleníku Fata Morgana. V plánu je nasadit bromélie, kapradiny i orchideje, které se budou upínat na nové umělé kmeny z betonu. Ve skleníku bude k vidění i jediný cykas, který roste na kmenech a větvích jiných rostlin, jak uvedla tisková mluvčí botanické zahrady Klára Hrdá.

Praha otevře v Holešovicích pro bezdomovce novou noclehárnu

Lidé bez domova budou moci v hlavním městě nocovat v nově zřízené ubytovně v Holešovicích. Hostel začne fungovat od pátku 12. února 2020 a v provozu bude zatím dva až tři týdny. Zařízení bude provozovat městská příspěvková organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP). V Praze je k dispozici několik nocleháren se stovkami míst. Bezdomovci v noclehárnách jsou pravidelně testováni na covid.

U Bulhara se srazily tramvaje, tři lidé se lehce zranili

V podjezdu pod pražskou magistrálou v ulici U Bulhara se dnes odpoledne srazily dvě za sebou jedoucí soupravy tramvají. Hasiči původně hovořili o dvou zraněných osobách, mluvčí záchranné služby Jana Poštová na dotaz to uvedla, že se zranili jeden muž a dvě ženy, všichni lehce. Spojení v centru města mezi Masarykovým a hlavním nádražím se Žižkovem zajišťuje až do odvolání náhradní autobus X26, uvedl dopravní podnik na webu. Tramvajové linky 5, 9, 15 a 26 jezdí odklonem.

Přístav v pražském Podolí naproti porodnici má být zrekonstruován

Přístav v pražském Podolí nedaleko tamní porodnice má být zrekonstruován a modernizován, přibude také nová loděnice a sklady pro lodě. Proměnit se má rovněž uspořádání mol. Proměnu navrhují společně Český Yacht Klubu (ČYC), TJ Tatran Praha, Přírodovědecká fakulta UK a Yacht Clubu Cere. S modernizací přístavu již souhlasila komise pro územní rozvoj Prahy 4. Kdy k přestavbě dojde a na kolik vyjde, není jasné. Autorem návrhu je architekt Ondřej Busta ze studia Robust architekti.

V botanické zahradě v Praze vyklíčila semena vzácné láčkovky

V trojské botanické zahradě v Praze vyklíčila semena masožravé rostliny láčkovky uťaté. Tamním botanikům se jako prvním v Evropě podařilo vypěstovat semena tohoto druhu pomocí ručního opylování. Dnes to v tiskové zprávě uvedl ředitel Botanické zahrady hlavního města Bohumil Černý. Zahrada je nyní kvůli vládním opatřením vůči covidu-19 pro návštěvníky uzavřena.

Skanska zahájila stavbu projektu Port7 v pražských Holešovicích

Stavební a developerská společnost Skanska zahájila stavbu kancelářského projektu Port7 v pražských Holešovicích. Zahrnuje tři budovy pro kanceláře a maloobchod s celkovou plochou 35.000 metrů čtverečních. Mezi jednotlivými budovami vznikne prostor pro obchody, restaurace, kavárny, bistra a provozovny drobných služeb. Dokončení plánuje ve druhém čtvrtletí 2023.

Některé pražské laboratoře zkouší novou metodu testování ze slin

Novou metodu PCR testů na covid-19 ze slin, kterou vyvinula firma Diana Biotechnologies (DB), využívají některé pražské laboratoře – zatím v pilotním provozu. Za společnost, sídlící ve Vestci u Prahy, to uvedla Marijana Šutová v dnešní tiskové zprávě. Standardně tuto technologii používá několik laboratoří na Moravě. Testování ze vzorku slin je podle DB stejně přesné jako pomocí odběrů z nosohltanu. Na trhu je nyní několik odběrových sad různých tuzemských výrobců, které umožňují PCR testování z úst.

DPP chystá do léta kvůli opravám čtyři výluky provozu metra

Pražský dopravní podnik (DPP) chystá do léta čtyři výluky provozu metra. Důvodem jsou výměny starých pražců a modernizace zabezpečovacího zařízení. První výluka se uskuteční o víkendu 13. a 14. února mezi stanicemi Ládví a Florenc. Vyplývá to z přehledu oprav DPP. Podnik bude letos v prvním pololetí také opravovat tramvajové tratě a zahájí stavbu nové smyčky na Zahradním Městě. DPP je největší městskou firmou a provozuje MHD.

Záchranáři v Praze vyjíždějí k úrazům na ledu desetkrát denně

Pražští záchranáři vyjížděli v tomto týdnu zhruba desetkrát denně k úrazům a zraněním, které souvisely s náledím a sněhovou pokrývkou v hlavním městě. Počet výjezdů se tak obvyklé zimní sezoně v Praze nevymyká.

V Praze se denní nárůst případů covidu vrátil pod 1000

Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v Praze se po dvou dnech vrátil pod 1000. Laboratoře ve středu odhalily 977 pozitivních testů, zhruba stejně jako minulý týden. Aktuálně je v hlavním městě 10.973 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Praha patří k regionům, které jsou nyní nákazou zasaženy méně. Na 100.000 obyvatel zde za posledních sedm dní připadá 386 nových případů. V nejzasaženějším Sokolovsku je to téměř 1184 případů.

Bankovní asociace dnes zveřejní nové odhady vývoje ekonomiky

Česká bankovní asociace (ČBA) dnes zveřejní aktualizované odhady vývoje české ekonomiky. V říjnové prognóze asociace očekávala, že ekonomika letos poroste o dvě procenta a že ekonomika za loňský rok klesne o osm procent. Asociace zároveň tehdy konstatovala, že na úroveň výkonu před krizí se česká ekonomika dostane pravděpodobně až v roce 2023.

Vláda rozhodne o postupu proti koronaviru a zpřísnění v krajích

Vláda dnes ráno probere možnosti prodloužení opatření proti šíření koronaviru podle zákona o ochraně zdraví pro případ, že ve Sněmovně neuspěje s žádostí o prodloužení nouzového stavu. Opozice přidat své hlasy pro pokračování nouzového stavu po neděli 14. února odmítá, menšinový kabinet v čele s premiérem Andrejem Babišem(ANO) podle ní neplní své sliby. Když poslanci žádost vlády nepodpoří, většina opatření přestane s nedělí platit. Kabinet je chce nahradit, i když podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) kvůli tomu budou hrozit soudní pře.

Sněmovna posoudí prodloužení nouzového stavu, podporu nemá

Poslanci dnes budou jednat o vládní žádosti o další prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Menšinový kabinet ANO a ČSSD tentokrát nemá ve Sněmovně zajištěnu podporu pro její schválení. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že kdo nebude ve Sněmovně hlasovat pro prodloužení nouzového stavu, bude zodpovědný za smrt spoluobčanů. Zástupci opozice vidí odpovědnost za současnou situaci na straně vlády.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.2.2021