Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 12.2.2021

Ve čtvrtek přibylo v Česku 8916 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 600 méně než ve středu, ale o 800 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 proti středě mírně klesl na 5771 pacientů, ve vážném stavu je 1075 z nich. Zdravotníci lidem dosud aplikovali přes 421.000 dávek očkování, ve čtvrtek poprvé podali vakcínu AstraZeneca 175 lidem.

Od neděle přestanou jezdit České dráhy do Německa

České dráhy (ČD) o tomto víkendu obousměrně přeruší provoz všech vlaků mezi Českou republikou a Německem, a to do odvolání. Kromě mezistátních expresů nebudou jezdit ani regionální spoje do Bavorska a Saska. Důvodem jsou protiepidemická opatření německých úřadů, uvedly dnes dráhy v tiskové zprávě. Německý dopravce Deutsche Bahn kvůli přísnějšímu epidemickému hodnocení Česka od neděle pozastaví dálkové spoje linky EC mezi Berlínem a Prahou.

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 0,2 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne nepatrně oslabily. Index PX klesl o 0,2 procenta na 1060,4 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejvíce posílily akcie České zbrojovky. Největší pokles postihl akcie Komerční banky. Předchozí týden akcie stouply o 4,5 procenta.

V pražském Kongresovém centru bude očkovací místo proti covidu

Obyvatelé v hlavním městě se budou moci nechat očkovat proti nemoci covid-19 v chystaném očkovacím centru v Kongresovém centru Praha (KCP). Chce ho tam vybudovat pražský magistrát. Kapacita bude variabilní od 200 do 1000 lidí denně. Zkušební provoz začne v březnu. Nová centra vznikla také v Praze 8 a 9 a magistrát vytvořil mobilní očkovací tým. Další státem zřizovaná očkovací místa jsou ve velkých pražských nemocnicích.

Krizový štáb Prahy doporučil primátorovi vyhlásit stav nebezpečí

Krizový štáb hlavního města doporučil primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti), aby od pondělí 15. února vyhlásil stav nebezpečí. Zda se tak stane, ale zatím není jasné. Bude záležet na výsledku dnešních jednání mimo jiné s hejtmany či premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Krizový štáb rovněž rozhodl o nákupu antigenních testovacích sad a projednal koordinací testování ve školských zařízeních. Podle opozičního zastupitele a poslance Patrika Nachera (ANO) by měl primátor stav nebezpečí vyhlásit.

Sociální centrum shání oblečení pro osoby bez přístřeší

Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) ve spolupráci s pražskou městskou policií pořádá v pondělí 15. února mimořádnou sbírku na pomoc lidem bez domova, kterým v panujícím mrazivém počasí hrozí umrznutí. Potřeba je hlavně pánské teplé zimní oblečení a boty, řekl dnes za CSSP Jiří Wolf.

Novým pražským zastupitelem se stal Jiří Kubíček (ODS)

Novým pražským zastupitelem se stal Jiří Kubíček (ODS). V zastupitelstvu nahradil svou stranickou kolegyni Jaroslavu Janderovou, která v lednu zemřela. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Kubíček (1980) musí ještě na jednání zastupitelstva příští týden složit slib zastupitele.

V ZŠ v Praze 9 se bude testovat na covid-19 ze slin

Žáci v Praze 9 se při návratu do škol budou na covid-19 testovat antigenními testy, které se vyhodnocují ze slin. Testy si děti budou moci provést v domácím prostředí a výsledek testu škole sdělit přes elektronický systém. Projekt radnice připravila ve spolupráci s firmou GHC Genetics. Testovat se bude nejméně jednou za 14 dní a do školy budou chodit jen školáci se zprávou o negativním výsledku testu. Podobně chce ve svých školách postupovat i Praha 2, uvedla mluvčí Andrea Zoulová.

Praha a Střední Čechy zatím nevyhlásí stav nebezpečí

Praha a Středočeský kraj jsou připraveny na případné vyhlášení stavu nebezpečí. Rozhodnou o něm, až ministerstvo zdravotnictví oznámí své další kroky. O vyhlášení stavu nouze nebudou kabinet zatím žádat, šlo by podle nich o bianco šek vládě. Oba regiony chtějí přehodnotit protiepidemická opatření, některá podle jejich představitelů zjevně nefungují. Novinářům to dnes řekli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

DPP chystá do léta kvůli opravám čtyři výluky provozu metra

Pražský dopravní podnik (DPP) chystá do léta čtyři výluky provozu metra. Důvodem jsou výměny starých pražců a modernizace zabezpečovacího zařízení. První výluka se uskuteční o víkendu 13. a 14. února mezi stanicemi Ládví a Florenc. Vyplývá to z přehledu oprav DPP. Podnik bude letos v prvním pololetí také opravovat tramvajové tratě a zahájí stavbu nové smyčky na Zahradním Městě. DPP je největší městskou firmou a provozuje MHD.

Na trase metra C mezi Florencí a Ládvím bude přerušen provoz

Na trase pražského metra C mezi stanicemi Florenc a Ládví bude v sobotu 13. a v neděli 14. února přerušen provoz. Důvodem je oprava elektrického stavědla ve stanici Nádraží Holešovice a výměna pražců. Cestující budou muset využít náhradní tramvajovou dopravu XC.

Náměstek primátora Hlubuček obhájil post předsedy pražského STAN

Dosavadní předseda pražského hnutí Starostů a nezávislých (STAN) a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček obhájil pozici předsedy krajské organizace. Znovuzvolen byl na čtvrtečním online sněmu pražského STAN. Místopředsedkyní byla zvolena starostka Slivence a pražská zastupitelka Jana Plamínková. Spojené síly na magistrátu vládnou spolu s Piráty a Prahou Sobě.

Ve čtvrtek v Praze nárůst počtu případů covidu-19 dál zrychloval

Ve čtvrtek v Praze nárůst počtu nakažených koronavirem dál mírně zrychloval. Přibylo 1089 případů nemoci covid-19, což bylo o 30 více než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní nárůst počtu případů covidu-19 zrychloval i v předchozích dnech. Přesto je Praha stále jedním z regionů, kde se nemoc šíří méně.

Příjem žádostí do programu COVID školy v přírodě dnes končí

Podnikatelé mají dnes poslední možnost požádat o dotaci za neuskutečněné školní pobyty mezi loňským 25. květnem a 29. červnem z programu COVID školy v přírodě. Žádat mohli od 10. prosince. Vláda na pomoc schválila 65 milionů korun.

ČSÚ dnes zveřejní údaje o lednové inflaci

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji inflace v lednu. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v lednu klesla pod dvě procenta, a to zřejmě na průměrných 1,7 procenta z prosincových 2,3 procenta. Důvodem je vysoká srovnávací základna z loňského ledna a meziroční pokles cen potravin.

Vláda se bude zabývat tím, jak dál po neprodloužení stavu nouze

Dalším postupem poté, co Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužit nouzový stav, se dnes bude zabývat vláda. Mohla by některá opatření proti šíření koronaviru převést pod zákon o ochraně veřejného zdraví nebo vyhlásit nový nouzový stav, což ale někteří právníci označují za obcházení ústavy. Stav nouze skončí po 132 dnech s nedělí. O dalším postupu chtějí s vládou jednat hejtmani.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.2.2021