Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 13.2.2021

Nouzový stav kvůli nemoci covid-19 by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mohl platit jen v některých krajích. Asociace krajů dnes vyzvala vládu a opoziční strany ke společnému jednání o dalším postupu při řešení epidemie koronaviru. Ne všechna vládní opatření proti covidu-19 jsou spjatá s nouzovým stavem, uvedl šéf asociace a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Hledané dívky z bohnické léčebny policie našla, jsou v pořádku

Z psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích dnes utekly dvě dívky ve věku 15 a 16 let. Podle policie chtěly spáchat sebevraždu. Policisté kvůli tomu prosili o pomoc při pátrání i veřejnost. Nakonec byly pohřešované dívky odpoledne nalezeny v pořádku v jednom z obchodních domů v Praze. Na policejním webu to oznámila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Z léčebny v Praze utekly dvě dívky, chtějí spáchat sebevraždu

Z psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích dnes utekly dvě dívky ve věku 15 a 16 let. Podle policie chtějí spáchat sebevraždu. Protože jsou dívky v přímém ohrožení života, prosí policisté o pomoc při pátrání i veřejnost. Na policejním webu to oznámila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Pražští policisté obvinili ženu z podvodu se sbírkou na sirotky

Pražští kriminalisté obvinili z podvodu osmačtyřicetiletou ženu, jež zveřejnila na sociálních sítích smyšlenou historku o třech sirotcích, kterým zemřeli rodiče při dopravní nehodě. Příběh byl ale vymyšlený a nehoda se nestala. Lidé na zřízený účet poslali více než 1,3 milionu korun. Ženě hrozí trest odnětí svobody až na osm let, uvedla dnes v tiskové zprávě policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Nárůst počtu případů covidu v Praze v pátek dál zrychloval

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Praze v pátek dále zrychloval. Přibylo 986 nakažených, což je asi o sto více než před týdnem. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v hlavním městě za celou dobu epidemie již přesáhl 120.000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Množství zemřelých nakažených z Prahy činí za celou epidemii 1598.

O víkendu se kvůli opravám zastaví metro v úseku Florenc – Ládví

V Praze o víkendu nepojede metro v úseku Florenc – Ládví na lince C. Důvodem je oprava elektrického stavědla ve stanici Nádraží Holešovice a výměna pražců. Cestující mohou místo metra využít ve zmíněném úseku náhradní tramvajovou dopravu linky XC, případně jet jinou trasou tramvajemi číslo tři a 24. Bude také posílena autobusová linka 140. Vyplývá to z informací pražského dopravního podniku (DPP). Výluka platí od dnešních 04:30 do nedělních 23:00.

Hejtmani dnes budou mezi sebou i s vládou jednat o nouzovém stavu

O dalším postupu při koronavirové epidemii bude dnes znovu jednat vláda s hejtmany. Po pátečním setkání s představiteli krajů premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že kabinet nemůže znovu vyhlásit nový nouzový stav, který odmítla prodloužit Poslanecká sněmovna. Jediným řešením je podle Babiše, že by o vyhlášení kabinet požádali hejtmani. Ti jsou ale zatím v této otázce nejednotní, dnes se budou radit o dalším postupu. Stav nouze vyhlášený v Česku kvůli epidemii koronaviru skončí s nedělí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.2.2021