Sbírka na pomoc lidem bez domova…

Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) ve spolupráci s pražskou městskou policií pořádá v pondělí 15. února mimořádnou sbírku na pomoc lidem bez domova, kterým v panujícím mrazivém počasí hrozí umrznutí. Potřeba je hlavně pánské teplé zimní oblečení a boty.

„Chceme nejlépe lyžařské oblečení jako lyžařské bundy, oteplovací kalhoty, teplé spodní prádlo, zimní obuv a podobně. To teď lidem bez domova pomůže nejvíc,“ řekl mluvčí CSSP Jiří Wolf. Nyní je podle něj nedostatek zvláště obutí a ošacení pro muže.

Zájemci mohou obuv a oděvy, které chtějí darovat, přinést v pondělí od 14:00 do 18:00 na parkoviště na Letenské pláni v Praze 7. Dary budou přijímat strážníci a pracovníci CSSP. Vybrané oblečení bude následující den roztříděné a poputuje potřebným. Lidem na ulici ho budou rozdávat terénní pracovníci, případně bude dáno k dispozici lidem, kteří využívají služeb nocleháren a azylových domů v Praze.

V noclehárnách, azylových domech a na lodi Hermes je v zimních měsících zhruba 500 postelí, kde mohou osoby bez přístřeší přespat. Dalších 200 lidí je ubytováno na humanitárních hostelech, které Praha pronajala loni na jaře v souvislosti s epidemií covidu-19. Kvůli mrazům a plnící se kapacitě se v pondělí 8. února posílil provoz nocleháren a pro noční využítí se otevřela i některá denní centra, uvedl Martin Šimáček, ředitel CSSP, které je hlavním koordinátorem zimních služeb v hlavním městě. Na nich se podílejí ještě Naděje, Armáda spásy, Jako doma, Arcidiecézní charita a Farní charita. Kvůli plnícím se kapacitám a panujícím mrazům se dnes otevřela i nově zřízená noclehárna s kapacitou 78 lůžek v Holešovicích. Ta by podle vyjádření mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana měla být v provozu dva až tři týdny.

Podle Wolfa nyní žije na ulici v Praze zhruba 4000 osob. Podle něj se noclehu v sociálních zařízeních dostane jen části z nich. Mnozí o službu ani nemají zájem. „Velká část lidí bez domova do těchto zařízení nechce. Mají vybudované svoje přístřešky, svoje stany, které nechtějí opustit. Právě jim je nyní v mrazech nejvíce potřeba pomoci,“ dodal.

Do Česka nyní podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu proudí arktický vzduch ze severu. Páteční ráno bylo zatím nejchladnější v letošní zimě. Teploty v Česku klesly většinou na minus deset až 15 stupňů Celsia. Silné mrazy mají trvat ještě nejméně týden.

Autor: Redakce, ČTK, CSSP, MPP, Praha, ČR, 13.2.2021

Psali jsme zde: