Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.2.2021

V neděli přibylo v Česku 2832 potvrzených případů koronaviru, o skoro 400 víc než před týdnem. Počet lidí s covidem v nemocnicích stoupl o 55 na 5553. Od 1. března se budou moci k očkování proti covidu přes rezervační systém hlásit lidé starší 70 let, potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Zdravotní stav v pořadí pro očkování roli hrát nebude. Mnoho právníků považuje vyhlášení nového nouzového stavu bez časové prodlevy od konce předchozího za protiústavní. Česká advokátní komora (ČAK) vnímá takový postup vlády jako nepřijatelný. Na soudu už kvůli tomu je první žaloba. SPD se pokusí vyvolat schůzi Sněmovny ke zrušení nouzového stavu. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podle analýzy vlády je postup v souladu s ústavou, o ústavnosti nového nouzového stavu je přesvědčen i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Pražská burza rostla o více než procento, dařilo se bankám

Pražská burza zahájila týden růstem, index PX dnes posílil o 1,05 procenta na 1071,51 bodu. Dařilo se celému finančnímu sektoru a také akciím technologické společnosti Avast. V červeném dnes zakončily obchodování tři z hlavních titulů. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Radní Prahy 11 by se měli více setkávat s nespokojenými řediteli

Členové zastupitelského klubu Pirátů v Praze 11 chtějí komunikaci mezi řediteli základních škol zřizovaných Prahou 11 a radnicí zlepšit prostřednictvím pravidelných schůzek ředitelů s radními pro majetek, finance a školství. Dnes o tominformovala radní Prahy 11 Zuzana Ujhelyiová (Piráti), která má ve své gesci oblast školství. Piráti tak reagovali na otevřený dopis, který radním Prahy 11 minulý týden zaslali ředitelé jihoměstských ZŠ. Ti v dopise vyjádřili nespokojenost se spoluprací se zřizovatelem.

Praha chce koupit domy pro lidi a autistickou poruchou

Pražský magistrát plánuje koupit rodinné domy, kde by mohli žít lidé s těžkou formou autismu, jejichž rodiny náročnou péči nezvládají. Mělo by jít o jeden až dva domky za cenu nejvýše 24 milionů korun. Dnes o tom rozhodli radní hlavního města. Vedení metropole loni zrušilo záměr stavby tří domků se stejným účelem ve středočeských Odlochovicích, podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) není správné lidi se zdravotním postižením „vyvážet“ za hranice metropole.

Praha vyzvala vládu k ukončení využití uhlí již v roce 2033

Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby Česká republika přestala využívat uhlí již v roce 2033, nikoli o pět let později jak jí doporučila Uhelná komise. Zároveň chce, aby vláda řešila sociální situaci občanů, kteří budou útlumem těžby a spalováním uhlí postiženi. Pro přechod na nízkoemisní energetiku má využít peníze z fondů EU. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Praha před asi dvěma roky vyhlásila klimatický závazek, kdy chce snižovat emise v ovzduší.

Domov ve Svojšicích skončí, Praha hledá pro zámek nové využití

Barokní zámek ve středčeských Svojšicích už nebude fungovat jako domov pro osoby s chronickým duševním onemocněním a mentálním postižením. Pražský magistrát, který je jeho vlastníkem, nyní hledá jeho nové využití. Zároveň jej odejme z vlastnictví své příspěvkové organizaci Domov Svojšice. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Město ze zámku, který je ve špatném stavu, již klienty přestěhovalo.

Stavba filharmonie v Praze má vyjít asi na šest miliard korun

Výstavba nové pražské filharmonie plánovaná na Vltavské by měla podle hrubých odhadů stát 5,3 miliardy korun, na dalších 750 milionů má vyjít příprava projektu. Část by mohl zaplatit stát. Novinářům to dnes řekl náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) na prezentaci první studie, kterou město k záměru nechalo zpracovat. Mezinárodní architektonickou soutěž na projekt by vedení magistrátu rádo vypsalo letos, příprava projektu má trvat čtyři a půl roku.

Praha se připravuje na pilotní testování žáků středních škol

Pražský magistrát chystá pilotní projekt testování žáků posledních ročníků středních škol zřizovaných hlavním městem. Nyní vybírá vhodné testy. Pilotní projekt by mohl začít ještě v únoru a náklady by se měly pohybovat v řádu několika milionů korun. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti). Část žáků by se do škol měla vrátit předběžně od 1. března. Nyní chodí do škol pouze žáci prvních a druhých tříd základních škol a otevřeny jsou mateřské školy.

Praha má očkovací strategii, hlavní je podle ní zajištění míst

Pražský magistrát má očkování proti covidu-19 především koordinovat, cílem je mít dostatečný počet očkovacích míst a zajistit co nejspravedlivější rozdělení očkovacích látek. Vyplývá to z očkovací strategie, kterou dnes schválili pražští radní a ve čtvrtek o ní budou jednat zastupitelé. Město zatím eviduje 28 registrovaných míst, vláda chystá také velkokapacitní centrum v hale O2 universum a magistrát připravuje další v Kongresovém centru. Podle dokumentu dostala zatím v metropoli první dávku asi polovina lidí starších 80 let.

Některé úřady v Praze jsou déle otevřené už dnes

Úřady některých pražských městských částí už prodloužily úřední dobu. Jiné budou mít pro veřejnost otevřeno déle, ve shodě s doporučením magistrátu hlavního města, poprvé ve středu 17. února. Vyplývá to z informací, které dnes poskytli mluvčí městských částí. Vláda v neděli 14. února znovu vyhlásila nouzový stav kvůli koronaviru a upravila opatření týkající se provozu úřadů. Úřední hodiny byly dosud kvůli epidemii nemoci covid-19 omezeny, což kraje označovaly za nesmysl.

Ústav Kreativní Praha dostane od magistrátu 3,5 milionu Kč

Městský zapsaný ústav Kreativní Praha dostane od magistrátu individuální dotaci 3,5 milionu korun. Peníze využije mimo jiné na rozvoj kulturních a kreativních odvětví nebo na projekty rozvíjející lokální identitu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Kreativní Prahu založilo hlavní město v loňském roce a jejím cílem je plánování a podpora rozvoje Prahy v kreativních odvětvích, kultuře a vzdělávání.

Ředitelem Správy pražských hřbitovů je opět Červený

Správu pražských hřbitovů (SPH), zřizovanou pražským magistrátem, povede Martin Červený, který uspěl ve výběrovém řízení. O jeho jmenování dnes rozhodli městští radní. Červený už v minulosti organizaci vedl, minulé vedení města ho však koncem ledna 2017 odvolalo kvůli údajným pochybením, která tehdy odvolaný ředitel odmítl. Od té doby byl řízením organizace pověřen Karel Kobliha.

Omezení v provozu vlaků mezi Prahou a Berounem potrvá až 6 týdnů

Provoz vlaků mezi Prahou a Berounem je v úseku stanic Praha-Radotín a Dobřichovice výrazně omezen. Vlaky budou po dobu pěti až šesti týdnů jezdit po jedné traťové koleji. Důvodem je podle Správy železnic poškození kotevního stožáru trakčního vedení, oprava ale nyní vzhledem k mrazům není možná. Podle webu Českých drah může zpoždění dosahovat pět až 20 minut.

Městská knihovna otevře výdejní okna, v Klementinu se připravují

Městská knihovna v Praze otevře výdejní okna ve středu a podle toho, jaké jsou provozní doby jednotlivých poboček. Tam, kde mají pobočky běžně otevřeno v úterý, se zřejmě okénka otevřou už v úterý, řekla dnes mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Národní knihovna zatím výdejní okno neotevřela, vedení knihovny jedná o tom, jak okno zprovoznit a vyhovět požadavkům hygieny. Vydávat publikace přes výdejní okno umožnilo nedělní rozhodnutí vlády, která prodloužila v ČR nouzový stav a také trvání drtivé většiny opatření proti šíření koronaviru.

Praha opraví burzu v holešovické tržnici za nejvýš 186 milionů Kč

Budova bývalé burzy v Pražské tržnici v Holešovicích se dočká obnovy. Magistrát vypíše ještě letos v únoru veřejnou zakázku na rekonstrukci. Důvodem je její velmi špatný stav. Předpokládaná hodnota zakázky je maximálně 185,6 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Kdy přesně práce začnou, není jasné. Budova burzy je nemovitou kulturní památkou. Majitelem areálu tržnice je hlavní město, které jej postupně opravuje.

Praha zažádá o územní rozhodnutí úprav okolí Negrelliho viaduktu

Pražský magistrát v prvním pololetí letošního roku zažádá o územní rozhodnutí na úpravu okolí Negrelliho viaduktu v Karlíně. V současné době pokračuje projektová příprava úprav veřejných prostranství a vestaveb do oblouků, ve kterých vzniknou kavárny, ateliéry či tzv. start-upy. Nájemce oblouků vybere komise. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Správa železnic (SŽ) viadukt v minulosti opravila.

Aktivisté v Praze vyzvali k otevření hotelů pro bezdomovce

K otevření hotelů a hostelů v českých městech lidem bez domova, kteří by v nich mohli přečkat mrazivé dny, dnes dopoledne před pražským magistrátem vyzvali aktivisté ze skupiny RFK, organizace Food not bombs a Socialistická solidarita. Na happeningu s názvem Spacáky nestačí, otevřete hotely se sešlo pár desítek osob včetně lidí bez domova.

Technické muzeum má získat za 22 mil. Kč 65 železničních vozů

Národní technické muzeum (NTM) by mělo do svých sbírek získat 65 historických železničních kolejových vozidel a dva podvalníky. Vozy by se měly podle veřejné zakázky, kterou předloží ministerstvo kultury vládě, kupovat od Českých drah. Stát za vyřazené vlaky a lokomotivy z let 1881 až 1976 zaplatí státnímu dopravci 21,9 milionu korun bez daně.

Tuto neděli přibylo v Praze víc případů covidu než před týdnem

V Praze přibylo v neděli 467 prokázaných případů nemoci covid-19, o 128 více než před týdnem. Víc případů ve druhém víkendovém dni zaznamenali hygienici v hlavním městě naposledy 10. ledna, tedy před pěti týdny. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha rozšíří úřední hodiny až ve středu

Pražský magistrát rozšíří úřední hodiny v souvislosti s úpravou protiepidemických opatření až ve středu. Stejný postup doporučil i jednotlivým pražským radnicím. V tiskové zprávě to dnes oznámil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Důvodem je, aby byl dostatek času na přípravu úřadů a informování obyvatel o změně. Vláda dnes znovu vyhlásila nouzový stav kvůli koronaviru a při tom na popud krajů upravila opatření týkající se provozu úřadů. Úřední hodiny byly dosud kvůli epidemii nemoci covid-19 omezeny, což kraje označovaly za nesmysl.

V novém nouzovém stavu platí v ČR většina dosavadních omezení

Ode dneška platí v České republice po dobu dvou týdnů nově vyhlášený nouzový stav. Vláda na něj navázala většinu z dvou desítek doposud platných opatření včetně zákazu vycházení mezi 21:00 a 5:00 či omezení provozu obchodů a služeb. Nadále jsou uzavřeny také covidem nejpostiženější okresy – Cheb, Sokolov a Trutnov. Epidemická situace podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nedovoluje rozvolňování.

Jarní prázdniny dnes začínají školákům z dalších 13 okresů

Jarní prázdniny dnes začínají dětem z 13 dalších okresů, mezi nimi i z Trutnovska, které se vládním rozhodnutím v pátek uzavřelo kvůli šíření epidemie koronaviru. V předchozích letech rodiny s dětmi často trávily jarní prázdniny na horách, domácí lyžařská střediska jsou ale zatím kvůli epidemii uzavřená a pro cestování do zahraničí platí řada omezení. Do přírody a na svahy ale lidé mohou vyrazit na běžkách, skialpech nebo se saněmi a boby.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/53/13/6/3249043_1140551_Prg_6_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.2.2021