Praha 1 zpřísnila podmínky pro krátkodobé ubytování v bytech…

Zástupci první městské části ve společenstvích vlastníků jednotek (SVJ) jsou nyní povinni vždy při hlasování na shromáždění SVJ dávat přednost oprávněným zájmům vlastníků, kteří v domě trvale bydlí, před zájmy vlastníků, kteří své byty krátkodobě pronajímají. Na návrh Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života to schválili zastupitelé. 

„Zástupci Prahy 1 tak budou v SVJ, v nichž je naše městská část jedním ze spoluvlastníků, hlasovat v otázce krátkodobého ubytování v bytech pro takové varianty usnesení, které podpoří možnost krátkodobé ubytování v daných domech zakázat, případně co nejvíce ztížit anebo zatížit co nejvyššími poplatky,“ uvedla předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života MČ Praha 1 Bronislava Sitár Baboráková.

Pomůže to podle ní zejména těm SVJ, kde mají s krátkodobým ubytováním dlouhodobé starosti a kde jsou trvale bydlící vlastníci bytů omezováni na svých právech na klidný život klienty jiných vlastníků, kteří své byty krátkodobě pronajímají. Zejména jde o rušení nočního klidu, nepořádek, ničení majetku ve společných částech domu, ztrátu soukromí a bezpečí. Majitelé krátkodobě pronajímaných bytů často nekomunikují nebo dokonce nebydlí v ČR.

Jde o další z cest, kterými chce vedení městských částí dosáhnout regulace krátkodobého ubytování. Nejvíce lidí využívá krátkodobé ubytování v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům v době před koronavirem využívalo kolem 11.500 bytů. Podle údajů společnosti AirDNA ale počet bytů ke krátkodobému nájmu, zejména typu Airbnb, na pražském trhu od března do konce loňského roku klesl o 45 procent na 6216.

Platformy jako Airbnb čelí nejen v ČR kritice z různých důvodů, nejčastějšími argumenty pražských kritiků je negativní vliv na dostupnost bydlení v metropoli a fakt, že si na chování hostů bytů mnohdy stěžují stálí obyvatelé domů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 1, ČR, 15.2.2021