Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.2.2021

Epidemie koronaviru v Česku neustupuje. Testy odhalily v pondělí dalších 8745 případů nemoci covid-19, to je skoro o tisíc víc než ve stejný den minulého týdne. Mezitýdenní nárůst počtu nakažených tak pokračuje už několik dní v řadě. Počet lidí s covidem v nemocnicích stoupl oproti předchozímu dni zhruba o dvě stovky na 5990, ve vážném stavu bylo 1130 z nich. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od vypuknutí epidemie loni v březnu se v Česku prokazatelně nakazilo téměř 1,1 milionu lidí, z toho 18.430 zemřelo a téměř 979.000 se mezitím vyléčilo. Momentálně nakažených je 102.475.

Praha 3 bude letos hospodařit s téměř vyrovnaným rozpočtem

Vedení Prahy 3 letos plánuje hospodařit s příjmy 894,2 milionu a výdaji 898,8 milionu korun. Na běžné, tedy provozní výdaje má jít 564,3 milionu a na investice 334,5 milionu korun. Vyplývá to z rozpočtu, který dnes schválili zastupitelé městské části. Opozice kritizovala dílčí části plánu hospodaření, například Alexander Bellu (ODS) řekl, že by radnice měla šetřit na platech politiků.

Pražská burza mírně oslabila, ztrácely třeba akcie ČEZ

Pražská burza dnes mírně oslabila. Index PX klesl o 0,11 procenta na 1070,35 bodu. Z nejobchodovanějších emisí oslabily třeba akcie energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Pro Bolt nesmí v Praze jezdit řidiči bez oprávnění, rozhodl soud

Pro estonskou společnost Bolt nesmí v Praze jezdit řidiči, kteří nejsou držiteli oprávnění řidiče taxislužby a nemají zapsané vozidlo v evidenci. Dnes o tom pravomocně rozhodl Vrchní soud v Praze, který vyhověl žalobě Sdružení pražských provozovatelů taxislužby. Podle manažera Boltu pro Českou republiku Jakuba Dvořáka nebude mít rozhodnutí soudu na provoz aplikace žádný vliv, protože zákonné podmínky respektuje.

Praha má od pátku prvních 2500 dávek vakcíny firmy AstraZeneca

Pražský magistrát obdržel v pátek prvních 2500 dávek vakcíny firmy AstraZeneca. Dnes má také dorazit dalších asi 16.000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech a v pondělí 22. února by mělo podle aktuálních informací do metropole přijít 5200 dávek séra Moderna. V Praze je zatím registrovaných 28 očkovacích míst, vláda chystá také velkokapacitní centrum v hale O2 universum a magistrát plánuje další v Kongresovém centru.

Lidé kritizovali změnu plánu pro Nákladové nádraží Žižkov

Některým místním obyvatelům se nelíbí připravovaná změna územního plánu, která má umožnit výstavbu nové čtvrti na brownfieldu kolem Nákladového nádraží Žižkov. Vyplynulo to z dnešního veřejného projednání změny, o které by do konce roku měla hlasovat rada a následně zastupitelstvo hlavního města. Lidé, kteří na online jednání vyjádřili svůj názor, se obávali hlavně zhoršení dopravy. Výhrady má i vedení Prahy 3, chce podat připomínky.

Hřib vyzval Zemana, aby se nekácely stromy v Jelením příkopu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby při rekonstrukci Mockerových domů v Jelením příkopu nebyly pokáceny stromy pro betonovou plošinu na umístění jeřábu. Přírodu by podle primátora mohla navíc poškodit těžká technika. Práce mají začít do týdne. Vyplývá to z dopisu primátora prezidentovi. Domy pocházejí z konce 19. století a jejich autorem je architekt Josef Mocker. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Pražský hrad o kácení zeleně nic neví.

Ve věku 84 let zemřel filozof, pedagog a bývalý politik Jan Sokol

Ve věku 84 let zemřel filozof, pedagog, signatář Charty 77, někdejší poslanec a ministr školství Jan Sokol. Sokol patřil k intelektuálům křesťanského zaměření, přednášel na tuzemských i zahraničních univerzitách, v roce 2003 neúspěšně kandidoval na českého prezidenta proti Václavu Klausovi.

Praha 5 poskytne podnikatelům slevu na nájmu a odpustí pokuty

Radnice Prahy 5 poskytne podnikatelům postiženým opatřeními proti pandemii slevu na nájemném. Sleva se týká nájemného za první čtvrtletí letošního roku. Zároveň jim odpustí úroky z prodlení platby nájemného a smluvní pokuty. Slevy na nájemném poskytují podnikatelů také další radnice včetně magistrátu.

ANO chce v Praze jednání zastupitelů s omezeným počtem účastníků

Opoziční zastupitelé hnutí ANO chtějí, aby se čtvrteční jednání pražských zastupitelů konalo ve sníženém počtu zúčastněných, nikoliv v plném počtu 65 členů. Zredukován má být i program jednání pouze na nekonfliktní či nezbytné materiály. Důvodem je pandemie nemoci covid-19. Zrychlení jednání podporuje i opoziční ODS. Zastupitelé v obdobném režimu jednali loni v březnu. Po dobu pandemie je na zasedání omezen přístup veřejnosti či médií.

Celníci na Ruzyni zadrželi nelegálně dovezené maso, ryby i léky

Celníci z pražské Ruzyně zadrželi při kontrole zásilky, které obsahovaly masné a rybí výrobky nelegálně dovezené ze států mimo Evropskou unii. Šlo celkem o 957 kilogramů masa, 618 kilogramů ryb a 172 kilogramů rybí omáčky. Zboží předali Státní veterinární správě.

V Praze přibylo za pondělí přes tisíc nových případů covidu

V Praze přibylo v pondělí 1061 prokázaných případů nemoci covid-19, o 108 méně než před týdnem. Aktuálně nakažených je v metropoli podle statistik na webu ministerstva zdravotnictví kolem 12.000 lidí. Zdravotnicí v hlavním městě v pondělí aplikovali 2910 dávek vakcíny proti novému koronaviru, v mezitýdenním srovnání o 674 dávek méně.

Experti posoudí úpravy volebního zákona po zásahu Ústavního soudu

Experti na ústavní právo a volební systémy dnes budou řešit možné úpravy pravidel voleb do Sněmovny. Důvodem je rozhodnutí Ústavního soudu, který v předminulém týdnu některé klíčové části volebního zákona zrušil. Debatu inicioval předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Výbor pokračuje v debatě o jednání Volného, jež vedlo k potyčce

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude pokračovat v debatě v případu jednání nezařazeného poslance Lubomíra Volného, které vyústilo přímo na plénu v potyčku s několika dalšími poslanci. Výbor může uložit pokutu do výše měsíčního poslaneckého platu 90.800 korun nebo omluvu. Proti verdiktu se může poslanec odvolat k celé dolní komoře.

Vláda s opozicí začnou jednat o dalším boji s covidem-19

Vládní a opoziční strany dnes začnou jednat o další podobě koronavirových opatření v Česku. Základem by se měl stát pandemický zákon, který v pondělí schválila vláda. Opozice před schůzkou mimo jiné žádá, aby funkční opatření bylo možné vyhlašovat i bez nouzového stavu, apeluje také na postupný návrat žáků do škol či zrušení některých sporných opatření proti šíření covidu-19.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.2.2021