Informace z jednání rady magistrátu…

Souhrn rozhodnutí schválených radou hlavního města Praha ze dne 15.2.2021:

Praha chce koupit domy pro lidi a autistickou poruchou

Pražský magistrát plánuje koupit rodinné domy, kde by mohli žít lidé s těžkou formou autismu, jejichž rodiny náročnou péči nezvládají. Mělo by jít o jeden až dva domky za cenu nejvýše 24 milionů korun. Rozhodli to radní hlavního města. Vedení metropole loni zrušilo záměr stavby tří domků se stejným účelem ve středočeských Odlochovicích, podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) není správné lidi se zdravotním postižením „vyvážet“ za hranice metropole.

Praha vyzvala vládu k ukončení využití uhlí již v roce 2033

Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby Česká republika přestala využívat uhlí již v roce 2033, nikoli o pět let později jak jí doporučila Uhelná komise. Zároveň chce, aby vláda řešila sociální situaci občanů, kteří budou útlumem těžby a spalováním uhlí postiženi. Pro přechod na nízkoemisní energetiku má využít peníze z fondů EU. Novinářům to řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Praha před asi dvěma roky vyhlásila klimatický závazek, kdy chce snižovat emise v ovzduší.

Domov ve Svojšicích skončí, Praha hledá pro zámek nové využití

Barokní zámek ve středčeských Svojšicích už nebude fungovat jako domov pro osoby s chronickým duševním onemocněním a mentálním postižením. Pražský magistrát, který je jeho vlastníkem, nyní hledá jeho nové využití. Zároveň jej odejme z vlastnictví své příspěvkové organizaci Domov Svojšice. Novinářům to řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Město ze zámku, který je ve špatném stavu, již klienty přestěhovalo.

Stavba filharmonie v Praze má vyjít asi na šest miliard korun

Výstavba nové pražské filharmonie plánovaná na Vltavské by měla podle hrubých odhadů stát 5,3 miliardy korun, na dalších 750 milionů má vyjít příprava projektu. Část by mohl zaplatit stát. Novinářům to řekl náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) na prezentaci první studie, kterou město k záměru nechalo zpracovat. Mezinárodní architektonickou soutěž na projekt by vedení magistrátu rádo vypsalo letos, příprava projektu má trvat čtyři a půl roku.

Praha se připravuje na pilotní testování žáků středních škol

Pražský magistrát chystá pilotní projekt testování žáků posledních ročníků středních škol zřizovaných hlavním městem. Nyní vybírá vhodné testy. Pilotní projekt by mohl začít ještě v únoru a náklady by se měly pohybovat v řádu několika milionů korun. Novinářům to řekl radní Vít Šimral (Piráti). Část žáků by se do škol měla vrátit předběžně od 1. března. Nyní chodí do škol pouze žáci prvních a druhých tříd základních škol a otevřeny jsou mateřské školy.

Praha má očkovací strategii, hlavní je podle ní zajištění míst

Pražský magistrát má očkování proti covidu-19 především koordinovat, cílem je mít dostatečný počet očkovacích míst a zajistit co nejspravedlivější rozdělení očkovacích látek. Vyplývá to z očkovací strategie, kterou dnes schválili pražští radní a ve čtvrtek o ní budou jednat zastupitelé. Město zatím eviduje 28 registrovaných míst, vláda chystá také velkokapacitní centrum v hale O2 universum a magistrát připravuje další v Kongresovém centru. Podle dokumentu dostala zatím v metropoli první dávku asi polovina lidí starších 80 let.

Ústav Kreativní Praha dostane od magistrátu 3,5 milionu Kč

Městský zapsaný ústav Kreativní Praha dostane od magistrátu individuální dotaci 3,5 milionu korun. Peníze využije mimo jiné na rozvoj kulturních a kreativních odvětví nebo na projekty rozvíjející lokální identitu. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Kreativní Prahu založilo hlavní město v loňském roce a jejím cílem je plánování a podpora rozvoje Prahy v kreativních odvětvích, kultuře a vzdělávání.

Ředitelem Správy pražských hřbitovů je opět Červený

Správu pražských hřbitovů (SPH), zřizovanou pražským magistrátem, povede Martin Červený, který uspěl ve výběrovém řízení. O jeho jmenování rozhodli městští radní. Červený už v minulosti organizaci vedl, minulé vedení města ho však koncem ledna 2017 odvolalo kvůli údajným pochybením, která tehdy odvolaný ředitel odmítl. Od té doby byl řízením organizace pověřen Karel Kobliha.

Praha opraví burzu v holešovické tržnici za nejvýš 186 milionů Kč

Budova bývalé burzy v Pražské tržnici v Holešovicích se dočká obnovy. Magistrát vypíše ještě letos v únoru veřejnou zakázku na rekonstrukci. Důvodem je její velmi špatný stav. Předpokládaná hodnota zakázky je maximálně 185,6 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Kdy přesně práce začnou, není jasné. Budova burzy je nemovitou kulturní památkou. Majitelem areálu tržnice je hlavní město, které jej postupně opravuje.

Praha zažádá o územní rozhodnutí úprav okolí Negrelliho viaduktu

Pražský magistrát v prvním pololetí letošního roku zažádá o územní rozhodnutí na úpravu okolí Negrelliho viaduktu v Karlíně. V současné době pokračuje projektová příprava úprav veřejných prostranství a vestaveb do oblouků, ve kterých vzniknou kavárny, ateliéry či tzv. start-upy. Nájemce oblouků vybere komise. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Správa železnic (SŽ) viadukt v minulosti opravila.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/53/13/6/3249043_1140551_Prg_6_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 16.2.2021

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/behem_oblevy_hrozi_padajici_led_ze.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/rada_souhlasila_s_pokracovanim_projektu.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_ma_vlastni_strategii_ockovani.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/rada_hlavniho_mesta_prahy_vyzyva_vladu.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/koupaliste_stirka_by_melo_nadale_slouzit.html

Psali jsme zde: