Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 17.2.2021

V úterý přibylo v Česku 12.486 potvrzených případů covidu, nejvíc od 8. ledna. Od začátku epidemie se v ČR prokazatelně nakazilo 1,1 milionu lidí.V nemocnicích bylo v úterý 6171 pacientů s covidem, z toho 1200 ve vážném stavu. Na jednotkách JIP a ARO je 165 volných lůžek pro lidi s covidem.Protiepidemické skóre PES je 72 bodů, tedy ve čtvrtém stupni. Předchozí tři dny bylo po úpravě dat v pátém. Reprodukční číslo stouplo z 1,06 na 1,08.

Pražská burza opět oslabila

Pražská burza dnes opět oslabila. Index PX klesl o 0,98 procenta na 1059,85 bodu. Nejvýrazněji ztrácely cenné papíry softwarové společnosti Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Některé nemocnice v Praze mají jen jednotky volných lůžek

Některé pražské nemocnice už mají jen jednotky volných lůžek pro pacienty s nemocí covid-19. Volné kapacity se snižují a situace se někdy mění i z hodiny na hodinu. Vyplývá to z vyjádření, které poskytli mluvčí nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že v Praze a Karlovarském kraji je nyní méně než deset procent volné kapacity lůžek intenzivní péče v nemocnicích. V hlavním městě bylo volných k úternímu odpoledni 59 lůžek.

Kongresovém centrum čeká za loňský rok ztráty 80 pct

Kongresové centrum Praha (KCP) očekává za loňský rok kvůli pandemii koronaviru v kongresovém odvětví ztráty až 80 procent. Díky rezervám a provozním úsporám centrum podle jeho generální ředitelky Lenky Žlebkové hospodářskou ztrátu minimalizovalo. Konkrétní čísla neuvedla. Poptávka po konferencích a společenských akcích se podle ní vrací, druhou polovinu roku proto vyhlíží s mírným optimismem.

V novém parku v Praze 7 budou pikniková místa i nová zeleň

V novém parku U vody mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků na Praze 7 budou vysázeny ovocné stromy, vzniknou pikniková místa a nové vodní prvky. Radnice Prahy 7 vybrala v architektonické soutěži vítězný návrh, kterým se stal projekt ateliéru YYYY. Městská část vybírala s celkem 20 návrhů, které budou v březnu k vidění ve vestibulu radnice v ulici U Průhonu.

Veterináři odebrali z pražského bytu o 70 m2 přes 40 koček

Veterináři odebrali chovatelce z bytu v pražských Horních Počernicích 41 koček, z toho devět koťat. Byly chované v nevhodných podmínkách a nacházely se ve špatném zdravotním stavu, sdělil dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Byt byl o velikosti 70 metrů čtverečních, v krabici na balkoně se našla těla dalších dvou uhynulých koťat, která byla zaslána na pitvu. Chovatelce nyní podle zákona na ochranu zvířat proti týrání hrozí až půlmilionová pokuta.

P+R v Troji bude pro všechny, o víkendech a prázdninách pro zoo

Záchytné parkoviště P+R v Troji bude letos stejně jako dosud sloužit v týdnu všem řidičům. Od druhé poloviny března pak bude o víkendech pouze pro návštěvníky zoologické zahrady a od 1. července do 31. srpna bude všechny dny výlučně sloužit zoo. Vyplývá to z režimu fungování parkoviště, který schválili radní. Parkoviště pojme až 260 aut a funguje od roku 2017. Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem místa na P+R parkovištích. Nyní buduje nový parkovací dům na Černém Mostě.

Na pražských Vinohradech má vzniknout lávka přes Bělehradskou

Ulice Wenzigova a U Zvonařky na pražských Vinohradech by v budoucnu měla spojit lávka pro pěší a cyklisty, vedoucí nad Bělehradskou ulicí. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Bělehradskou nyní s oběma ulicemi propojují schodiště, která budou zachována. Lávka bude dlouhá 45 a široká čtyři metry a vyjít má na 30 milionů korun bez DPH. Stavba by mohla začít ve druhé polovině příštího roku a trvat má zhruba rok.

Praha 3 nechá zpracovat studii nového parku pod Parukářkou

Krajinářský architekt Zdeněk Sendler zpracuje pro Prahu 3 studii nového parku, který radnice plánuje vytvořit na pozemcích mezi Parukářkou a Pitterovou ulicí. Tento týden o tom rozhodli radní městské části. Část pozemků pro park již samospráva vlastní, část získá darem od firmy REXWOOD Invest, která v Pitterově ulici plánuje postavit bytový dům.

Most v Nedokončené přes Šterboholskou radiálu projde opravou

Most v Nedokončené ulici vedoucí přes Štěrboholskou radiálu projde opravou, práce začnou v úterý 23. února. Nejdříve bude most průjezdný pouze po jedné polovině a na čas bude uzavřen. Opravy skončí do 9. dubna. Nedokončenou ulici a most využívají řidiči, kteří si při cestě mezi Kyjemi a Štěrboholy chtějí zkrátit cestu a vyhnout se vytížené Průmyslové ulici.

V Praze v úterý odhalili nejvíc případů koronaviru od 7. ledna

V Praze testy v úterý odhalily 1336 případů koronaviru, nejvíc od 7. ledna. Minulé úterý bylo případů o 188 méně. S nákazou se nyní v hlavním městě potýká 12.486 lidí, víc jich bylo naposledy počátkem roku. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci v metropoli v úterý aplikovali 2309 dávek vakcín proti nemoci covid-19, očkování bylo druhou dávkou dokončeno u 1647 lidí, ukazuje také web. Zátěž pražských nemocnic pacienty s nemocí covid-19 zůstává vysoká.

Je Popeleční středa, věřícím začíná půst

Dnes je Popeleční středa. Věřícím začíná čtyřicetidenní půst, jehož smyslem je duchovní očista. Končí tak čas masopustu, který začal v lednu na Tři krále. Kněží na Popeleční středu udělují lidem takzvaný popelec, tedy znamení kříže popelem na čelo. Přijetí popelce je znamením kajícnosti převzatým z biblické tradice.

V Praze 5 začíná poslední zastávka výstavy Nežádoucí okamžiky

V pražských Nových Butovicích dnes začne poslední zastávka putovní výstavy Nežádoucí okamžiky, která se zaměřuje na manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice. Venkovní expozici připravila Česká tisková kancelář (ČTK) převážně ze svého fotografického archivu. Panely se snímky a doprovodnými informacemi si lidé mohou na korzu u galerie Czech Photo prohlédnout do poloviny března.

Večer se opět sejdou vládní a opoziční strany k debatě o covidu

Vládní a opoziční strany by dnes večer měly opět jednat o opatřeních proti koronavirové epidemii a pandemickém zákonu. Po úterní schůzce měla opozice poslat své připomínky k předloze, kterou v pondělí kabinet schválil, vypořádat by je neprodleně mělo ministerstvo zdravotnictví. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je cílem, aby Sněmovna zákon projednala ve čtvrtek na mimořádné schůzi ke státnímu rozpočtu a kompenzačnímu bonusu. Lídři stran by mohli debatovat též o harmonogramu otevírání škol a obchodů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.2.2021