Vedení Prahy 3 letos plánuje hospodařit s příjmy 894,2 milionu a výdaji 898,8 milionu korun…

Na běžné, tedy provozní výdaje má jít 564,3 milionu a na investice 334,5 milionu korun. Vyplývá to z rozpočtu, který schválili zastupitelé městské části. Opozice kritizovala dílčí části plánu hospodaření, například Alexander Bellu (ODS) řekl, že by radnice měla šetřit na platech politiků.

Místostarosta Tomáš Mikeska (STAN) řekl, že běžné výdaje oproti rozpočtu na loňský rok poklesly o šest procent. „Daří se nám držet plán snižování běžných, nebo-li provozních výdajů,“ řekl. Dodal, že i přes epidemii koronaviru loni radnice hospodařila s přebytkem 136,5 milionu korun. S kladným konečným výsledkem se podle něj dá počítat i v letošním roce.

Nejvíce peněz radnice v posledních letech investuje do rekonstrukcí panelových domů, které poté prodává nájemníkům. Letos by se měly prodávat byty v ulicích Roháčova, Ostromečská a Ondříčkova, do rozpočtu to má přinést asi 274,4 milionu korun.

V blízké době by měla začít rekonstrukce panelového domu v Blahoslavově a Roháčově ulici za 182,6 milionu korun, na jaře plánuje radnice vypsat další zakázka za obdobnou částku, která se bude týkat paneláku v Táboritské ulici. Mezi další letos plánované investice patří například rekonstrukce nevyužívaného domu v Husinecká ulici, opravy školních budov nebo úpravy Tachovského a Žižkova náměstí.

Předseda největšího opozičního klubu v zastupitelstvu městské části Pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní) Bellu uvedl, že s ohledem na ekonomickou situaci danou epidemii koronaviru by bylo na místě, aby se snížil počet politiků pobírajících plat, ke kterým patří i dva předsedové výborů. „Ty posty jsou zbytné, jsou to akorát politicky placené kamarádšofty, abyste si udrželi koalici,“ řekl. Místostarosta Tomáš Mikeska (STAN) v reakci uvedl, že z důvodu plánovaného rozvoje městské části vedení radnice plánuje přijímat naopak nové lidi, například hlavního architekta.

Zastupitel Petr Venhoda (ANO) kritizoval fakt, že se vedení městské části nedaří opravovat prázdné byty, i když to označuje za svoji prioritu. Volných bytů je podle něj stejně jako v roce 2018, když současná koalice nastoupila, tedy asi 230. Zároveň podle něj přes 80 lidí v bytové nouzi na přidělení bytu čeká. Podle místostarosty Ondřeje Ruta (Zelení) se byty opravují a nyní jich je opravených asi 60. „Myslím si, že v příštím roce bychom se mohli dostat na číslo, které bude někde kolem stovky,“ řekl.

Venhoda kritizoval také fakt, že radnice chce asi 100 milionů korun investovat na finančních trzích. Podle něj by městská část neměla mít volné finance. „Výkon je vrátit ty peníze zpátky k užitku občanům,“ řekl. Mikeska to odmítl. „Myslím, že to je klad, že šetříme peníze,“ řekl a dodal, že pokud by se nebudovaly rezervy, za několik let by městská část neměla na žádné investice.

Praha 3 měla podle dat Českého statistického úřadu v roce 2019 zhruba 76.000 obyvatel. Spadá pod ni Žižkov a části Vinohrad, Vysočan a Strašnic. Na loňský rok měla městská část schválený rozpočet s příjmy 733 milionů korun a výdaji 742,7 milionu korun.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 3, ČR, 17.2.2021