Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 18.2.2021

V Česku znovu přibylo víc než 10.000 nakažených covidem za jeden den. Laboratoře ve středu odhalily 10.813 případů, skoro o 1300 víc než před týdnem. V nemocnicích je skoro 6200 pacientů s koronavirem, z toho přes 1200 ve vážném stavu. Na jednotkách JIP a ARO zbývá 148 lůžek pro covidové pacienty. Pacientů s covidem ve vážném stavu je nejvíc od začátku epidemie. Za poslední týden se nakazilo covidem-19 přes 1300 zdravotníků. Od zhruba poloviny ledna začal počet aktuálně nakažených lékařů, sester a dalších zdravotnických pracovníků klesat. Odborníci to spojovali i s vyšší proočkovaností této skupiny.

Pražská burza potřetí oslabila, dolů ji táhly akcie Erste Bank

Pražská burza potřetí v řadě oslabila, index PX dnes klesl o 0,35 procenta na 1056,13 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie Erste Bank, nedařilo se ani Komerční bance. Rostla naopak Moneta Money Bank. Aktivita na trhu byla podprůměrná. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Magistrát Prahy chce letos vyhlásit 64 zakázek nad 20 milionů Kč

Pražský magistrát letos plánuje vypsat či zadat 64 veřejných zakázek s hodnotou vyšší než 20 milionů korun. Celkem mají být za 5,15 miliardy Kč bez DPH. V tiskové zprávě dnes o tom informoval mluvčí Prahy Vít Hofman. Největší má být tendr na dostavbu Průmyslového paláce za 2,1 miliardy korun, který magistrát vypsal v polovině loňského roku. Seznam zahrnuje jen zakázky magistrátu, nikoliv městských firem a organizací. Celkem chce letos Praha dát na investice 14,8 miliardy korun.

Od března do poloviny června bude omezena doprava na Chodovské

V Chodovské ulici v Praze bude od 1. března do 15. června pokračovat rekonstrukce, která omezí dopravu. Informovala o tom dnes mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Auta budou moci jezdit levým pruhem nebo po tramvajových kolejích. Práce na výměně povrchu začaly loni v srpnu, přes zimu byly přerušeny.

Pražská Strakonická má být rozšířená do 1,5 roku

Pražská vytížená Strakonická ulice má být rozšířená o jeden jízdní pruh do 1,5 roku. Na dnešním jednání zastupitelů to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Magistrát dostane na rozšíření 380 milionů korun z evropských fondů, což tvoří 85 procent nákladů. Nový jízdní pruh bude vyhrazený pro městskou hromadnou dopravu a vozidla integrovaného záchranného systému.

Obě dávky vakcíny proti covidu v Praze 7 dostalo 1260 seniorů

Na území Prahy 7 bylo již oběma dávkami naočkováno 1260 z celkových 1800 seniorů starších 80 let. V sedmé městské části se očkovalo v ordinacích praktických lékařů, na radnici a jejím dvoře a do domácností docházel mobilní očkovací tým. Praha 7 zahájila pomoc seniorům s očkováním již na začátku ledna, kdy jim nabídla pomoc při zorientování se v systému registrace a poskytla jim k tomu asistenci.

Penta zahájila stavbu dvou budov u Masarykova nádraží v Praze

Investiční skupina Penta zahájila stavbu dvou kancelářských budov u Masarykova nádraží v Praze, které navrhla zesnulá britská architektka Zaha Hadidová. Dokončení včetně úprav veřejného prostoru plánuje do poloviny roku 2023. Celkové náklady dosáhnou zhruba 2,5 miliardy korun, dalších 200 milionů půjde na rekonstrukci Masarykova nádraží.

Praha má příští rok hostit setkání muzejníků z celého světa

Na 70 milionů korun by měla přijít Generální konference Mezinárodní rady muzeí (ICOM), která by se měla konat v roce 2022 v Praze. Stát by měl na akci, kterou pořadatelé přirovnávají ke kulturním olympijským hrám, přispět 25 miliony korun. Dalších 45 milionů korun by měli uhradit sponzoři, vystavovatelé, registrační poplatky a grant Prahy, vyplývá z materiálu připraveného pro vládu. Do Prahy má přijet na 4500 delegátů a hlavním místem jednání bude Kongresové centrum.

Paliva v Praze v týdnu opět zdražila, nafta jen o haléř

Pohonné hmoty v Praze v uplynulém týdnu opět zdražily, nafta jen o haléř. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u pražských čerpacích stanic prodává v průměru za 29,17 koruny, před týdnem byl o 13 haléřů levnější. Nafta zdražila o haléř, v průměru stojí 28,47 koruny za litr. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Pražské čerpací stanice nabízejí nejdražší pohonné hmoty v zemi. V hlavním městě je nyní benzin o 3,16 koruny na litru levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 3,51 Kč na litru více.

Nový pražský zastupitel Kubíček (Svobodní) složil slib zastupitel

Nový pražský zastupitel Jiří Kubíček (Svobodní) na dnešním zasedání městského zastupitelstva složil slib zastupitele. V zastupitelském sboru nahradil bývalou zastupitelku Jaroslavu Janderovou (ODS), která v lednu zemřela. Zastupitelé rovněž drželi minutu ticha za Janderovou a na její počest zahrál smyčcový kvartet. Svobodní kandidovali v roce 2018 na kandidátní listině ODS. Zastupitelstvo má 65 členů a občanští demokraté mají 14 mandátů.

V Praze přibylo 1314 případů, asi o 300 více než minulý týden

V Praze ve středu testy odhalily 1314 nových případů koronaviru, asi o padesátku méně než v úterý. V mezitýdenním srovnání je ale nárůst vyšší asi o 300 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. S nákazou se v metropoli nyní potýká téměř 13.000 lidí, většina má mírný průběh onemocnění, zatížení pražských nemocnic pacienty s covidem-19 ale neustává. Podle dat ministerstva je z téměř 980 lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO volných pět procent.

Zastupitelé projednají očkovací strategii Prahy a obnovu burzy

Pražští zastupitelé dnes projednají očkovací strategii proti covidu-19. Cílem je mít dostatečný počet očkovacích míst a zajistit co nejspravedlivější rozdělení očkovacích látek. Na programu jednání je zařazena oprava burzy v holešovické tržnici, privatizace bytového domu nebo transformace Činoherního klubu. Slib zastupitele složí nový zastupitel Jiří Kubíček (ODS). Jednání se uskuteční kvůli pandemii koronaviru v omezeném režimu.

Poslanci projednají pandemickou normu, rozpočet a covidový bonus

Poslanci se dnes sejdou k návrhu pandemického zákona, zvýšení letošního rozpočtového schodku a k nové podobě koronavirového příspěvku podnikatelům. Čeká se také debata o novém nouzovém stavu, který v neděli vyhlásila vláda na žádost hejtmanů. Někteří politici pokládají krok kabinetu za neústavní, když dolní komora před týdnem původní stav nouze odmítla prodloužit.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.2.2021