Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 19.2.2021

Ve čtvrtek laboratoře v Česku potvrdily 11.553 případů koronaviru, zhruba o 2500 víc než před týdnem. Nových případů nákazy je potřetí za sebou víc než 10.000. Ve vážném stavu je s nemocí covid-19 v nemocnicích třetí den po sobě přes 1200 lidí, což jsou rekordní počty za dobu epidemie. Koronavirová epidemie v Česku sílí, země má v Evropské unii suverénně nejvíce nových případů za 14 dní, ve většině států přitom nárůst zvolnil. Česká vláda tak od pondělí nepovolí provoz všech obchodů.

Pražská burza počtvrté v řadě oslabila, PX ztratil 0,17 pct.

Pražská burza počtvrté v řadě oslabila. Index PX dnes klesl o 0,17 procenta na 1054,36 bodu. Dolů burzu táhl hlavně pokles akcií energetické firmy ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Praha 10 a Praha 7 budou lidem rozdávat respirátory

Obyvatelé Prahy 10 a Prahy 7 budou moci od svých radnic získat zdarma respirátory, služba bude určena hlavně lidem ve finanční tísni. Informovali o tom zástupci radnic. Krok je reakcí na rozhodnutí vlády, podle kterého bude od půlnoci z pondělí na úterý v obchodech či MHD nutné mít nasazený respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky.

Od března budou pokračovat práce v pražské Koněvově ulici

Dělníci budou od prvního března pokračovat v rekonstrukci pražské Koněvovy ulice, kterou přerušila zima. Ulice bude pro dopravu úplně uzavřená mezi 26. dubnem a 4. červencem a poté od 30. srpna do 7. listopadu. Jinak půjde projet ve směru do centra. Informovala o tom Technická správa komunikací (TSK), která má na starosti pražské silnice.

Rodiče a děti v MŠ v Praze 7 se mohou nechat testovat na covid

Rodiče a děti v mateřských školách v Praze 7 se budou moci nechat od příštího týdne otestovat na covid. Zkušební testování začne v pondělí 22. února v MŠ Tusarova a MŠ U Studánky. Testování bude dobrovolné a zdarma a radnice na něm bude spolupracovat s testovacím centrem v Pražské tržnici. Testovat děti v mateřských a základních školách začala v tomto týdnu také Praha 9.

Pražská záchytná stanice je po rekonstrukci v plném provozu

Prahou zřizovaná Městská poliklinika spustila od čtvrtka do plného provozu protialkoholní záchytnou stanici, která se od loňského března rekonstruovala a fungovala jen se šesti lůžky. Nyní jich má 25 a při rekonstrukci se opravil vnější plášť budovy, vyměnila se střecha, upravily interiéry a přistavěl se velký výtah. Práce vyšly na zhruba 22 milionů korun. Novinářům to dnes řekli radní města Milena Johnová (Praha Sobě) a ředitel polikliniky David Doležil.

Deratizace myšovitých hlodavců v Praze vyjde na 3,7 milionu Kč

Každoroční deratizace myšovitých hlodavců v Praze bude v letošním roce stát zhruba 3,7 milionu Kč, což je stejně jako loni. Většina peněz půjde na povrchovou deratizaci. Hubeni budou hlodavci rovněž v kanalizační síti. Vyplývá to z dokumentu magistrátního odboru zdravotnictví. Deratizace začne v dubnu a skončí v listopadu. Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovená zákonem o ochraně veřejného zdraví.

Dva muži přepadli seniorku v bytě v Holešovicích, jsou zadržení

V Holešovicích přepadli dva muži devětaosmdesátiletou ženu v přízemním bytě. Podle kriminalistů si z bytu odnesli peníze, šperky s kamínky a polodrahokamy za bezmála 100.000 korun. Podezřelé policie zadržela ve středu, jsou obviněni pro trestné činy loupež a porušení domovní svobody, za což jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

Epidemie covid v hlavním městě dále sílí

V Praze ve čtvrtek testy odhalily nemoc covid-19 u 1323 lidí, podobně jako ve středu. V mezitýdenním srovnání jde ale o nárůst o více než 200 případů. Od loňského března, kdy byl v Česku nový koronavirus potvrzen poprvé, se jím v hlavním městě prokazatelně infikovalo 126.549, z nichž 1681 zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Poslanci se sejdou k zákonu o Dukovanech a ke kurzarbeitu

Sněmovna by dnes měla pokračovat ve schvalování takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se týká stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany a výkupu elektřiny. V poledne se poslanci sejdou na další mimořádné schůzi, na jejímž programu je rovněž přerušené sněmovní finále nových pravidel kurzarbeitu.

Senátoři představí návrh na zrušení obnoveného nouzového stavu

Senátoři dnes představí návrh, kterým Ústavní soud požádají o zrušení nynějšího nouzového stavu. Vláda podle senátorů o něm rozhodla protiústavně, neboť obešla rozhodnutí Sněmovny, která odmítla nouzový stav prodloužit.

Vláda posoudí návrh otevřít od pondělí všechny obchody

Vláda bude dnes na mimořádném jednání zvažovat otevření všech obchodů, jak to navrhuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Na konec omezení v maloobchodu, které platí kvůli epidemii koronaviru od konce prosince, od pondělí 22. února není ve vládě jednotný názor. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) uvedl, že pokud má být prioritou návrat maturantů do škol, s širším otevřením obchodů by se mělo počkat. Proti jsou i ministři za sociální demokracii, a to kvůli počtu hospitalizovaných.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.2.2021