Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 21.2.2021

V sobotu v Česku přibylo v mezitýdenním srovnání asi o 1600 potvrzených případů nákazy koronavirem více. Vyšší byl i podíl nově nakažených na počtu provedených testů, dosáhl téměř 38 procent, což je nejvyšší podíl od 9. ledna. Rekordní zůstává počet pacientů ve vážném stavu, je jich kolem 1300. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není Česko ale v situaci, kdy muselo přijímat drakonická opatření. Přijmout by se podle něj musela, pokud se nemocnice dostanou do situace, kdy budou muset zastavit veškerou jinou než intenzivní péči. Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku nákaza koronavirem prokázala zhruba u 1,153 milionu lidí, počet vyléčených dosáhl téměř 1,015 milionu. S covidem-19 dosud zemřelo 19.214 lidí, v posledních dnech úmrtí přibývá. Ve čtvrtek statistiky ministerstva evidují 155 úmrtí, nejvíce za jeden den od poloviny ledna. Na pátek zatím připadá 138 úmrtí a na sobotu 68. Čísla z posledních dní ale při následných aktualizacích rostou.

Proti opatřením demonstrovalo na Václavském náměstí asi 300 lidí

Na pražském Václavském náměstí demonstrovaly odpoledne asi tři stovky lidí proti vládním opatřením proti šíření koronaviru. Policie zjistila porušení nařízení vlády, na místě bylo více lidí, než je povoleno, a někteří lidé neměli roušky.

Policie hledá muže, jenž v Praze 4 přepadl v listopadu 2 seniory

Pražská policie hledá muže, který loni v listopadu v Praze 4 přepadl dva seniory. Jeho cílem byly podle kriminalistů nákupní tašky, osmdesátiletá žena skončila po útoku v nemocnici se zlomenou nohou. Policie dnes na webu zveřejnila záběry, kde je podezřelý zachycený ještě před loupeží. Pokud někdo muže poznává, má se ozvat na linku 158.

V Praze epidemie dál sílí, počet zemřelých přesáhl 1700

V Praze byl v sobotu denní nárůst pozitivních testů na koronavirus v mezitýdenním srovnání opět vyšší. Laboratoře zjistily 969 nových případů, asi o 140 více než předchozí sobotu. Roste také počet aktivních případů, v současné době se v hlavním městě s nákazou potýká 14.237 lidí, nejvíce od začátku epidemie. Počet zemřelých přesáhl 1700. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví.

V Česku bylo v sobotu nezvykle teplo a padly teplotní rekordy

Ani ne týden po tuhých mrazech dnes Česko zažilo naopak nezvyklé únorové teplo. V Hojsově Stráži na Šumavě a v Příbrami padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Plzni, kde meteorologové naměřili 14,9 stupně Celsia. Český hydrometeorologický ústav to uvedl na webu. Zatímco na jihozápadě Čech bylo skoro 15 stupňů, na střední Moravě téměř mrzlo. Příští týden má být podle meteorologů ještě tepleji, a to i více než 17 stupňů. Očekávají i absolutní únorové rekordy.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.2.2021