Sedmá městská část v následujícím týdnu zahájí testování v mateřských školách pomocí antigenních testů na COVID-19…

Budou ho moci využít jak děti a jejich rodiče, tak i zaměstnanci mateřinek. Samotné odběry, rezervace a logistiku zajistí Sedmička ve spolupráci s  HYPERLINK „https://www.praha7.cz/v-praze-7-se-otevrela-nova-testovaci-mista-na-covid-19/“ testovacím místem v Pražské tržnici. Testování bude dobrovolné a bezplatné.  

Pro rodiče i pro děti je důležité udržet chod mateřských škol a také samozřejmě zajistit každý den všem dětem i všem pracovníkům školek bezpečné prostředí. Z toho důvodu jsme i pro rodiče připravili nabídku bezplatného testování a budeme vděční, když této možnosti pro sebe i své děti využije co nejvíc z nich. Testování dítěte a rodiče je důležité i kvůli falešné negativitě, protože děti mají občas v ústech jen málo viru. Negativní test u dítěte i u rodiče je tedy mnohem průkaznější. Jen tak zajistíme, že nebudeme muset omezovat provoz či školky zavírat z důvodu plošných karantén,“ uvedl starosta Jan Čižinský.

starosta Prahy 7 Jan Čižinský

Zkušební testování bude zahájeno v pondělí 22. února 2021 a zapojí se do něj MŠ U Studánky a MŠ Tusarova. V plánovaném režimu bude probíhat dvakrát týdně při příchodu dětí s rodiči do školky. 

Odběry proběhnou šetrným stěrem z okraje nosu i z toho důvodu, že ministerstvo zdravotnictví pro děti mladší pěti let metodu odběrů ze slin nedoporučuje. To musí probíhat na lačno a navíc mají děti školkového věku s odplivnutím problém.

Na odběry se mohou rodiče zaregistrovat předem s uvedením času, aby odběr proběhl co nejrychleji a bezpečně pro všechny zúčastněné. Věřím, že se testování brzy stane rutinní záležitostí v cestě za normálním fungováním našich školských zařízení, jak jsme byli zvyklí před pandemií a dodá rodičům trochu jistoty v této nelehké době,“ dodává radní Prahy 7 pro oblast školství a vzdělávání Hana Šišková.

V případě, že se testování ve vybraných mateřských školách osvědčí, plánuje městská část rozšíření i do dalších školských zařízení v Praze 7. 

Autor: Redakce, Praha 7, ČR, 21.2.2021