Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.2.2021

V neděli laboratoře v Česku odhalily 4002 pozitivních testů na koronavirus, je to zhruba o 1100 případů víc než před týdnem. Podíl nově nakažených na počtu provedených testů stoupl na 40,6 procenta, vyšší byl naposledy 9. ledna. V nemocniční péči bylo o víkendu kolem 6000 lidí s onemocněním covid-19, počet lidí ve vážném stavu se snižuje jen mírně, v neděli jich bylo 1263. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza dál klesá, index PX se snížil popáté za sebou

Pražská burza i na začátku nového týdne pokračuje v poklesu. Index PX se snížil popáté po sobě, dnes ubral 1,11 procenta na 1042,64 bodu. Dolů šly akcie energetické firmy ČEZ i bank s výjimkou Monety. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru i dolaru.

Zeman: V Jelením přikopu se stromy kvůli jeřábu kácet nebudou

V pražském Jelením přikopu se stromy při rekonstrukci Mockerových domů kácet nebudou. Ani to nikdy nebylo v plánu. Informace o tom, že se mají v Jelením příkopu kácet stromy, je naprosto nepravdivá, napsal v dopise pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) prezident Miloš Zeman. Hřib minulý týden poslal Zemanovi dopis s výzvou, aby zastavil kácení stromů pro vytvoření místo pro jeřáb. Zeman primátora vyzval, aby se omluvil hradním zahradníkům, památkářům a architektům. Hřib ujištění uvítal a doufá v to, že zeleň nebude stavbou poškozena. Dodal, že práce odborníků při péči o příkop si váží.

Praha dá Správě železnic dotaci na stavbu podchodů v Kbelské

Pražský magistrát poskytne Správě železnic (SŽ) investiční dotaci 32,13 milionu korun. Peníze poslouží na vybudování podchodů pod železnicí v Kbelské ulici. Přidělení dotace dnes schválili pražští radní. Stavby budou součástí již započaté optimalizace železnice mezi Mstěticemi a Vysočany.

Praha 7 otestovala ve školkách 139 dětí, rodičů a zaměstnanců

Radnice Prahy 7 dnes v MŠ U Studánky a MŠ Tusarova otestovala na covid-19 antigenními testy 139 dětí, rodičů a zaměstnanců. Výsledky všech testů byly negativní. V budoucnu se testování rozšíří i na další školky. Testování bylo dobrovolné a zdarma. Minulý týden si testy vyzkoušely také děti v ZŠ Chmelnice v Praze 3 a testovat v MŠ a ZŠ začala také Praha 9.

Pražský magistrát bude soutěžit zakázky od půl milionu korun

Pražský magistrát bude vypisovat otevřené soutěže už od zakázek s hodnotou půl milionu korun. Rozhodli o tom dnes radní. Podle dosavadních pravidel muselo město otevřeně soutěžit zakázky od dvou milionů korun na dodávky nebo služby a od šesti milionů korun na stavební práce. Podle radního Adama Zábranského (Piráti) je cílem ukončit praxi, kdy se u menších zakázek oslovují pouze předem vybrané firmy.

Praha dá hygienické stanici 300.000 Kč na posílení trasování lidí

Magistrát poskytne pražské hygienické stanici 300.000 korun na posílení trasování obyvatel s pozitivním testem na covid-19. Hygiena najme další lidi. Cílem je udržet vysoký podíl trasovaných lidí s pozitivním testem. Další peníze pak město dá na zřízení funkce ombudsmana trasování, který bude řešit problémy spojené s trasováním. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Pražští strážníci čekají na přesné znění nařízení o rouškách

Pražští strážníci čekají na písemné vyhotovení nového vládního nařízení používat v MHD pouze respirátory, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky přes sebe. Teprve potom rozhodnou o tom, jak bude kontrola dodržování opatření proti šíření covid-19 přesně vypadat. Na dotaz to dnes řekla mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová. Nové opatření platí od půlnoci na úterý kromě MHD také v obchodech a zakázáno bude mít mimo jiné doma ušité roušky.

Praha uložila městských firmám řídit se podle protikorupční normy

Vedení Prahy vyzvalo představenstva firem vlastněných městem, aby se řídila podle protikorupčního systému. Cílem je prevence, zjištění a řešení úplatkářství a korupce. Protikorupční systém zvaný ISO 37001 se zaměřuje mimo jiné na odpovědnost ve firmě, kontrolní mechanismy nebo plán postupu při podezření na korupci. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Chod některých městských firem v minulosti provázely potíže a prošetřovala je policie.

Do roku 2025 chce Praha 750 dobíjecích stanic pro elektromobily

Na území Prahy by mělo do roku 2025 zprovozněno minimálně 750 dobíjecích stanic pro elektromobily. V následujících pěti letech by jich mělo přibýt dalších několik tisícovek. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Vedení města dnes rovněž schválilo plán rozvoje dobíjecí infrastruktury, která navrhuje několik variant postupu jejich vybudování. Rozšíření elektromobility má pomoci zlepšit kvalitu ovzduší v Praze.

V neděli přibylo nakažených v Praze o 66 pct. víc než před týdnem

V neděli přibylo v Praze 774 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o dvě třetiny více než před týdnem. Jedná se o největší nárůst za neděli od 3. ledna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hlavní město se podobně jako další regiony Česka potýká s nízkými kapacitami nemocnic. Na ARO a jednotkách intenzivní péče v Praze bylo k dnešnímu ránu podle ministerstva volných šest procent lůžek.

Radní projednají koncepci majetku a rozvoj nabíjení elektromobilů

Pražští radní projednají další postup přípravy majetkové koncepce hlavního města. Dokument má změnit způsob evidence majetku. Na programu je také rozvoj dobíjecích míst pro elektromobily do roku 2030 nebo rozdělení peněz na granty ve zdravotnictví pro letošní rok. Radní budou také řešit novou jednotnou podobu navigačního systému ve veřejné i individuální dopravě.

Začínají jarní prázdniny pro část Prahy či Tachovsko

Začíná čtvrtý turnus jarních prázdnin. Tento týden mají volno školáci z Prahy 1 až 5 či z Tachovska, kde v posledním týdnu přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel nejvíc nákaz koronaviru. Od školy si odpočinou i děti z okresů Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Louny a Karviná. Volna si školáci ale mohou užívat jen omezeně, v platnosti totiž zůstávají protikoronavirová opatření.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/11/56/65/3250758_1141956_Prg_7_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.2.2021