Pražští strážníci čekají na písemné vyhotovení nového vládního nařízení používat v MHD pouze respirátory, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky přes sebe…

Teprve potom rozhodnou o tom, jak bude kontrola dodržování opatření proti šíření covid-19 přesně vypadat. Nové opatření platí od půlnoci na úterý kromě MHD také v obchodech a zakázáno bude mít mimo jiné doma ušité roušky.

„V souvislosti se zavedením nového opatřením v podobě povinnosti mít na určitých místech zakryté dýchací cesty respirátorem je v tuto chvíli celá řada nejasností. Nyní tedy čekáme na písemné vyhotovení příslušného mimořádného opatření. Teprve poté budeme schopni sdělit, jak budou případné kontroly ze strany strážníků probíhat,“ sdělila mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová.

Strážníci se zaměřují od začátku pandemie koronaviru na dodržování protiepidemických opatření zejména ve veřejné dopravě. Kontrolují také k MHD náležící prostory, jako jsou například vestibuly. Řešili několikrát také otevřené restaurace, které mohou mít podle vládního nařízení pouze výdejní okénko.

Respirátory, nanoroušky či dvě jednorázové roušky bude nutné nosit v obchodech, veřejné dopravě, nemocnicích a dalších místech, která ministerstvo dnes včetně dalších detailů zveřejní. Povinnost důsledněji si chránit ústa a nos se podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové zvažuje i pro pracoviště. Nové nařízení začne platit od půlnoci na úterý. Za dostatečnou ochranu už nebudou považovány šály, nákrčníky či textilní roušky, které si často lidé šili sami doma.

Autor: Redakce, MPP, ČTK, Praha, ČR, 22.2.2021