Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 23.2.2021

V České republice je zřejmě sedm podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru, která by měla být nakažlivější. Čtyři jsou podle jihomoravské hygieničky Renaty Ciupek ve školce v Brně, která je opatřením hygieniků zavřená. O třech dalších ze zájezdu na Zanzibar dnes mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jihoafrickou mutaci musí potvrdit laboratoř v Praze. Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého blíží absolutnímu vyčerpání. Volných je nyní zhruba 15 procent. Vyčerpaná, tedy pod pět procent volných, by mohla být za dva až tři týdny. Důvodem je i nedostatek kvalifikovaného personálu, řekl dnes Černý novinářům.V těžkém stavu leží v nemocnicích s onemocněním covid-19 nejvíce pacientů od začátku epidemie. Ministerstvo zdravotnictví jich v pondělí evidovalo 1329. Nemocniční péči vyžaduje v současné době více než 6500 lidí, jejich počet v posledních dnech roste. V pondělí laboratoře odhalily 11.233 nových případů koronaviru, asi o 2300 víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Burzovní index PX se ani dnes nevymanil ze série poklesů

Pražská burza pošesté v řadě oslabila. Index PX dnes klesl o 0,05 procenta na 1042,16 bodu. Dolů ho táhly především akcie technologické společnosti Avast a pojišťovny VIG. Opačným směrem na index působily hlavně akcie Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Koruna dnes mírně posílila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Provozovatel reklamy u Nuselského mostu ji začal demontovat

Provozovatel velkoplošné LED reklamy na domě u Nuselského domu začal s její demontáží. Splnil tak slib, který dal v prosinci loňského roku. Přítomnost reklamy na domě v ulici Boženy Němcové loni kritizovalo vedení města. Již dříve provozovatel z domu odstranil reklamní plachtu. O obě plochy léta panovaly spory, město je označovalo za nelegální, což svaz odmítl.

Kvůli covidu pracuje v Praze 6 polovina poštovních doručovatelů

Kvůli nemoci covid-19 nebo povinné karanténě od pátku v Praze 6 pracuje pouze 35 poštovních doručovatelů, což je polovina normálního stavu. S doručováním pomáhají i kolegové z jiných okrsků. Prioritou je doručení důchodů. Podle městské části Praha 6 pošta od pátku nedoručuje v Dejvicich, Bubenči a části Hanspaulky.

Pražské radnice rozdávají nebo se chystají rozdávat respirátory

Radnice pražských městských částí rozdávají nebo se chystají rozdávat seniorům a lidem ve finanční nouzi respirátory. Ochranné pomůcky poskytují také svým zaměstnancům nebo sociálním centrům. Vyplývá to z ankety mezi radnicemi. Vláda svým nařízením od půlnoci ze středy na čtvrtek zpřísnila opatření proti šíření covidu. Lidem už nebudou stačit látkové roušky a např. v MHD, obchodech nebo nemocnicích budou muset mít respirátory, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky přes sebe.

Muž za založení ohně u mariánského sloupu dostal podmínku

Jiří Fiala, který loni 21. června podle obžaloby založil oheň u mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, dostal za výtržnictví půlroční podmínku se zkušební dobou 18 měsíců. Společnosti pro obnovu mariánského sloupu je povinen nahradit škodu 7175 korun a byl odsouzen k propadnutí věcí použitých k zapálení. Fiala vinu odmítl a škodu neuznal, žádná podle něj nevznikla. Proti rozsudku podal odvolání.

Památkový ústav nesouhlasí s lávkou na Vinohradech

Národní památkový ústav (NPÚ) nesouhlasí s plánem hlavního města postavit lávku přes Bělehradskou ulici na pražských Vinohradech. Ústav to uvedl na webu a ohradil se proti vyjádření města z minulého týdne o tom, že návrh vybrali památkáři. Magistrát již na svém webu formulaci upravil. Podle NPÚ je stavba v památkové zóně nevhodná a zničila by cenná schodiště, což vyplývá i ze dvou vyjádření ústavu. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) se za chybu v tiskové zprávě omluvil.

Praha má 4200 vakcín AstraZeneca, s distribucí jsou stále potíže

Hlavní město má ve své Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech asi 4200 dávek vakcíny AstraZeneca, které chce do konce týdne rozdělit mezi praktické lékaře. Problém je nicméně stále s rozvozem, i když vláda jako distributora vybrala firmu Alliance Healthcare, městu se s ní zatím nedaří domluvit a jedná i s jinými firmami. Město podle něj požaduje, aby další dodávka byla dopravena přímo praktikům.

Za upálení pražského bezdomovce potvrdil soud 13 let vězení

Za zbití a upálení bezdomovce v pražském Trojmezí si Jiří Málek odpyká 13 let vězení. Trest za vraždu, pokus o těžké ublížení na zdraví a za výtržnictví mu dnes potvrdil Vrchní soud v Praze. Na dotaz to dnes uvedla mluvčí soudu Kateřina Kolářová. S verdiktem nesouhlasil obžalovaný ani státní zástupce, soud však obě odvolání zamítl jako nedůvodná.

DPP upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa

Pražský dopravní podnik (DPP) upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa. Učiní tak kvůli vládnímu nařízení nosit respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky přes sebe. Hlášení začne vysílat od čtvrtka 25. února. Na dotaz to dnes uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Dosud mohli cestující používat i šátky, šály či doma šité roušky. Dodržování nařízení nebudou kontrolovat zaměstnanci DPP, ale policisté a strážníci. Nařízení začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Soud nařídil pražskému gymnáziu obnovit denní formu vzdělávání

Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal. Dnes to sdělil asistent předsedkyně Městského soudu v Praze Adam Wenig, podle kterého příslušné krizové opatření povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu. Soud tak vyhověl správní žalobě podané studentem prvního ročníku. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Podnikatelé v Praze 2 mohou žádat radnici o slevu nájmu

Podnikatelé v Praze 2, kteří jsou postiženi opatřeními proti šíření nemoci covid-19, mohou požádat radnici o slevu nájmu městských nebytových prostor do 50 procent. Zdražovat se letos nebude ani o inflaci, rozhodli radní městské části. Vymáhány nebudou sankce za dlužný nájem. Slevy na nájemném poskytují podnikatelům také další radnice včetně magistrátu.

Rekonstrukce haly Smíchovského nádraží začne zřejmě v roce 2023

Oprava odjezdové haly a jižního křídla pražského Smíchovského nádraží začne zřejmě v roce 2023, nástupiště a severní část se začnou rekonstruovat příští rok. Podle dřívějších informací měla oprava haly začít už v roce 2019. Organizace ale musela podle mluvčí plán přepracovat v návaznosti na záměr Prahy vybudovat dopravní terminál.

Praha dá na dotace ve zdravotnictví letos 51 milionů Kč,jako loni

Žadatelé o magistrátní dotace ve zdravotnictví si letos rozdělí v Praze 51 milionů korun, což je stejně jako loni. Peníze jsou určeny mimo jiné na projekty podpory zdravotní a paliativní péče, rozvoj zdravotně-sociální péče a osvětu a vzdělávání. Cílem dotací je zlepšit dostupnost zdravotních služeb. Magistrát tak podpoří 162 projektů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Větší část přidělených peněz musí ještě schválit pražští zastupitelé.

Prodloužení tramvajové trati z Modřan do Libuše začne v říjnu

Dopravní podnik (DPP) získal stavební povolení na prodloužení tramvajové tratě z Modřan do Libuše a letos v říjnu chce zahájit stavbu, která bude dokončená na konci roku 2022. Náklady na 1,7 kilometru dlouhou trať jsou předběžně odhadnuté na 350 milionů korun. DPP nyní bude hledat v tendru stavební firmu. Trať chce podnik v budoucnu prodloužit až na Nové Dvory.

V Praze přibylo 1251 nakažených, znovu víc než před týdnem

Epidemie koronaviru v Praze stejně jako v celé republice dál sílí. Testy v pondělí prokázaly 1251 nových případů nemoci covid-19, což je o 170 víc než ve stejný den minulého týdne. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V mezitýdenním srovnání denní přírůstek nakažených roste od začátku minulého týdne. Aktuálně nakažených je v hlavním městě skoro 14.700, dosud nejvíc od vypuknutí epidemie loni v březnu.

Ministerstvo zdravotnictví zhodnotí situaci v nemocnicích

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý dnes zhodnotí aktuální situaci v nemocnicích. V neděli v nich leželo 6049 hospitalizovaných s covidem-19, z nich 1263 potřebovalo intenzivní péči. Reálná obsazenost nemocnic je ale podle zdravotníků vyšší, protože po dvaceti dnech od pozitivního testu není pacient ve statistikách veden jako nemocný s covidem-19.

ČNB dnes zveřejní data o padělaných bankovkách a mincích za 2020

Česká národní banka dnes bude informovat o počtu zadržených padělků bankovek a mincí za loňský rok. Ke konci září banka zadržela 716 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, tedy meziročně o 27 procent méně. Za celý rok 2019 bylo v ČR zadrženo 1828 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o 14 procent méně. Šlo o pátý meziroční pokles v řadě.

Představitelé vlády budou jednat s hejtmany i opozicí

Další jednání s hejtmany a on-line schůzku s opozičními stranami dnes mají v plánu představitelé vlády ANO a ČSSD. Diskuse se zástupci krajů by se měla týkat především očkování, při jednání s opozicí by se mělo hovořit především o budoucí podobě opatření proti covidu-19. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) bude chtít kabinet slyšet, zda platí dohoda, že Senát nebude zasahovat do podoby pandemického zákona.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.2.2021