Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 24.2.2021

V úterý přibylo v Česku 15.672 případů nemoci covid-19, což je nejvíce od 6. ledna. Jedná se o šestý nejvyšší denní nárůst počtu nakažených za celou dobu epidemie nemoci. Nejvíce nakažených za den přibylo právě 6. ledna, a to 17.764. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hospitalizovaných oproti pondělí mírně ubylo, ale pacientů ve vážném stavu je dál téměř 1400.Od 1. března loňského roku, kdy byli v Česku zaznamenání první lidé nakažení koronavirem, bylo potvrzeno 1,18 milionu případů covidu-19. Aktuálně nemocí v zemi trpí přes 127.000 lidí. Zemřelo již celkem 19.682 lidí s covidem-19. V posledních dnech se denní počty úmrtí dostaly až na hodnoty kolem 150 a 160. Na začátku února bylo zemřelých kolem 130 denně.

V Praze se zapojí do očkování seniorů nad 80 let 504 praktiků

V Praze projevilo zájem zapojit se do očkování imobilních seniorů nad 80 let 504 praktických lékařů. Ve čtvrtek jim magistrát rozveze 3600 dávek vakcíny AstraZeneca. V pátek pak magistrát očekává první dodávku vakcíny Moderna do osmi očkovacích míst určených městskými částmi. Pražští zastupitelé minulý týden schválili městskou očkovací strategii. Praha má připraveno očkovací místo v Městské poliklinice a Nemocnici Na Františku. Očkuje se také ve státních nemocnicích.

Po šesti poklesech dnes pražská burza vzrostla o víc než procento

Po šesti poklesech za sebou dnes pražská burza rostla. Index PX stoupl o 1,05 procenta na 1053,06 bodu. Víc než 2,5 procenta přidaly akcie Erste Bank, silně rostly také cenné papíry dodavatele antivirových programů Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru i dolaru.

Nemocnice v Praze zdravotní péči kromě akutní už omezily

Nemocnice v Praze většinou neakutní péči zastavily už na konci loňského roku. Nyní se snaží kapacity pro pacienty s covidem-19 navyšovat, nová lůžka pro ně vznikají i v jiných odděleních. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v České televizi v úterý řekl, že nemocnice mají v případě kapacitní krize zastavit veškerou péči s výjimkou akutní intenzivní péče. Dopis s tímto doporučením odeslal jejich ředitelům a hejtmanům.

Strážníci budou kontrolovat zakrytí nosu a úst i použité pomůcky

Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný člověk nos a ústa vůbec zakryty. Rovněž zkontrolují, zda nemá nevyhovující ochranné pomůcky jako je šála či šátek. Důvodem je, že v terénu je problém poznat, zda pomůcka splňuje filtrační účinnost alespoň 95 procent nebo zda splňuje státní normy. MPP se proto obrátí na ministerstvo zdravotnictví a bude chtít vědět, jak to při běžné kontrole zjistit.

Kynolog: Přesnost psů při testování covidu je přes 90 pct.

Přesnost psů při testování na covid-19 je přes 90 procent. Řekl to při dnešní ukázce testování covidu pomocí psů v Základní škole Trojská v Praze kynolog Gustav Hotový. Spolu s týmem Search and Rescue Czech Republic vycvičil Hotový psy, kteří čichem rozpoznají, který vzorek patří infikovanému člověku. Uvedl, že metoda by v budoucnu mohla pomoci právě při testování školáků, v domovech seniorů nebo ve firmách.

Praha 6 ve školách porovná testy na covid-19

Praha 6 dnes na covid-19 otestovala 400 žáků ze čtyř škol. Cílem pilotní studie je zjistit, kolik dětí, které školu navštěvují, je koronavirem nakaženo a jaký typ testu nejvíce vyhovuje potřebám škol. Výsledky šetření by měly být k dispozici během týdne.

Praha dá do lamp s nabíječkami elektromobilů až 880 milionů Kč

Pražský magistrát vloží do rozvoje lamp veřejného osvětlení s nabíječkami pro elektromobily postupně až 880 milionů korun. V následujících šesti letech by mohlo vzniknout až šest tisícovek dobíjecích míst v lampách. Při jejich budování bude rekonstruováno veřejné osvětlení. Prvních 13 tzv. EV ready lamp instalovala THMP loni. Rozšíření elektromobility má pomoci zlepšit kvalitu ovzduší v Praze.

Úterní nárůst případů v Praze je 3. nejvyšši od začátku epidemie

V Praze přibylo v úterý 1995 potvrzených případů koronaviru, je to třetí nejvyšší nárůst od loňského březnového začátku epidemie. Více jich laboratoře odhalily naposledy 5. ledna, kdy byl nárůst rekordní. V mezitýdenním srovnání je úterní nárůst vyšší asi o 600, oproti pondělí zhruba o 700. Už několikátým dnem se zvyšuje počet aktivních případů, od vypuknutí epidemie jich je nyní v Praze nejvíce. Aktuálně se v hlavním městě potýká s nákazou 15.602 lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Krizový štáb se má zabývat žádostí o pomoc s pacienty v Německu

Aktuální vývoj epidemie covidu-19, zásoby zdravotnického materiálu, ale především žádost o pomoc německých nemocnic s českými pacienty by měl na dnešním zasedání projednávat Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Prozatím devět lůžek pro pacienty s covidem-19 nabídlo České republice Sasko, premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že německá kancléřka Angela Merkelová zjistí dostupnost lůžek i v Bavorsku a dalších spolkových zemích.

Vláda projedná testování ve firmách i návrat do škol

O testování na covid-19 ve firmách či o plánu na návrat dětí do škol bude na dnešním mimořádném zasedání jednat vláda. Obě témata probíral kabinet ANO a ČSSD už na pondělní řádné schůzi, konkrétní výsledky by ale mělo přinést dnešní zasedání, jehož začátek je naplánován na 07:00.

Soud projedná kauzu muže viněného z boje za Islámský stát

Pražský městský soud dnes začne projednávat případ Iráčana, který v Česku čelí obžalobě za to, že odjel bojovat za teroristickou organizaci Islámský stát. Muž je stíhaný jako uprchlý. Státní zástupce tvrdí, že Vátik Muhammad Júsif Sammarraí se v Iráku zapojil do bojové akce i propagandistické činnosti IS. Za teroristický útok a za účast na teroristické skupině muži hrozí 12 až 20 let vězení a případně i propadnutí majetku.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.2.2021