Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 25.2.2021

V Česku ve středu přibylo 13.657 potvrzených případů koronaviru. Je to sice pokles proti úterý, ale zároveň je to zhruba o 2700 nakažených víc než před týdnem a jde o druhý nejvyšší denní nárůst od prvního lednového týdne. V nemocnicích bylo ke středě 6967 pacientů s covidem-12, jejich počet proti úterý mírně klesl. V těžkém stavu je 1432 lidí, o deset méně než v úterý. S nákazou dosud v Česku zemřelo 19.835 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza dnes rostla, dařilo se hlavně Erste

Pražská burza dnes navázala na své středeční posílení. Index PX stoupl o 1,4 procenta na 1067,84 bodu. Byl to jeho nejvýraznější nárůst od 2. února. Zisk si připsala většina hlavních titulů v čele s Erste bank. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Koruna dnes oslabila ve vztahu k euru, naopak vůči dolaru mírně zpevnila.

Pražští strážníci zatím na nošení respirátorů hlavně upozorňují

Pražští strážníci dnes na nová pravidla pro nošení ochranných prostředků na exponovaných místech především upozorňují. Kolik případů, kdy lidé na sobě neměli respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky přes sebe, dnes hlídky Městské policie hlavního města (MPP) řešily, bude známo po 19:00, sdělila mluvčí MPP Irena Seifertová.

Někteří praktici v Praze mohou očkovat, začal rozvoz vakcíny

Řidiči dnes začali s rozvozem vakcíny AstraZeneca asi 170 praktickým lékařům v metropoli. Rozvoz organizuje pražský magistrát ve spolupráci se spolkem Mladí praktici a soukromými firmami, které se dobrovolně přihlásily a které rozvoz zajišťují bezplatně. Státem vybraný distributor má začít fungovat až od příštího týdne. Dnes a v pátek by se mělo rozvézt asi 3600 dávek, které byly od začátku týdne uloženy v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu a spolku.

V Praze budou od letoška další vyhrazené pruhy pro autobusy

V Praze by se letos měly otevřít zhruba čtyři kilometry nových vyhrazených pruhů pro autobusy. V uplynulém roce Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) ve spolupráci s pražským dopravním podnikem (DPP) a Technickou správou komunikací hlavního města (TSK) zprovoznil nové buspruhy nebo upravil ty stávající ve 20 problematických silničních úsecích v metropoli, sdělil mluvčí ROPID Filip Drápal.

Ceny benzinu i nafty v Praze dále rostou

Ceny benzinu i nafty v Praze v uplynulém týdnu dále rostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil v průměru o 15 haléřů na 29,32 koruny za litr a nafta o 18 haléřů na 28,65 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje. Ceny pohonných hmot v hlavním městě jsou ale nyní stále zhruba o tři koruny nižší než loni na konci února. V celém Česku je nyní průměrná cena benzinu 28,98 koruny za litr a cena nafty 27,84 koruny.

V Česku byla potvrzena nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru

V Česku byla v jednom případě potvrzena nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru. Informace o několika podezřeních na tuto mutaci se objevila v minulých dnech. Některé případy souvisely se zájezdem na Zanzibar a týkají se lidí nejméně z Královéhradeckého a Jihomoravského kraje.

Politici na Václavském náměstí uctili památku Jana Zajíce

Památku Jana Zajíce dnes na Václavském náměstí v Praze uctili zástupci Prahy 1 a Senátu. Před domem číslo 39, kde se osmnáctiletý student 25. února 1969 demonstrativně upálil, připomněli důležitost svobody a Zajícova odkazu. Zajíc, který pocházel z Vítkova na Opavsku, chtěl svým činem vyjádřit nesouhlas s nastupující normalizací a pasivitou lidí.

Stavbu Pražského okruhu budou řešit jižní Čechy

Odvolání proti územnímu rozhodnutí ke stavbě úseku Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a pražskou městskou částí Běchovice bude kvůli možné podjatosti magistrátu Prahy řešit Jihočeský kraj. Rozhodlo o tom 23. února ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Na rozhodnutí úřadu upozornil server Zdopravy.cz. Praha by mohla být podle MMR při řešení odvolání podjatá, protože vedení města podepsalo se státem memorandum o tom, že bude stavbu zmíněného úseku okruhu podporovat a přípravu stavby urychlí.

V Praze ve středu přibylo 1466 případů, o 125 víc než před týdnem

V Praze ve středu laboratoře odhalily 1466 případů koronaviru. Proti úterý bylo pozitivních testů o 558 méně, v mezitýdenním srovnání je ale nárůst opět vyšší, a to o 125 případů. Od začátku epidemie loni v březnu se nákaza v Praze potvrdila u 134.366 lidí, z toho se zhruba 116.600 vyléčilo a 1763 zemřelo. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Vláda požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března

Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února. Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii covidu-19 platil do konce března.

Vláda bude dál jednat o koronavirových opatřeních, zasedne večer

Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění koronavirových opatření v Česku. Na rozsahu opatření se ministři shodli ve středu, dnes se kvůli nim opět sejdou s opozicí. Začátek zasedání kabinetu se plánuje na 18:00. Podle dosavadních informací by se mohly uzavřít mateřské školy a do škol by mohly přestat chodit i žáci prvních a druhých tříd základních škol. Kabinet zvažuje také omezení pohybu mezi kraji či do určité vzdálenosti od bydliště.

Školy dnes nejpozději obdrží kódy pro očkování proti covidu

Školy nejpozději dnes mají od ministerstva školství obdržet pro své zaměstnance kódy k očkování proti covidu-19. Registrační systém se pro ně otevře v sobotu 27. února. V první etapě očkování by měli dostat vakcínu především pracovníci škol od 55 let, zaměstnanci zajišťující provoz školek, speciálních škol, výchovných ústavů, prvních a druhých tříd základních škol a školských poraden. Jejich výběr budou mít na starosti ředitelé.

Česko si připomene komunistický puč i protesty studentů roku 1948

Komunistický puč v únoru roku 1948 i tehdejší studentské protesty proti převratu si dnes připomenou lidé na několika místech v Česku. Připomínku přelomu v dějinách Československa pořádá například Senát. Platforma BEZkomunistů.cz zase připravila k letošnímu výročí 100 let od vzniku Komunistické strany Československa (KSČ), předchůdkyně dnešní KSČM, happening k zahájení kampaně s názvem Sto let stačilo.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.2.2021