Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 26.2.2021

Počty nových případů koronaviru v Česku dál stoupají, ve čtvrtek jich laboratoře potvrdily 14.457. To je zhruba o 2800 víc než před týdnem a téměř o 700 víc než ve středu. Zatíženost nemocnic nepolevuje, hospitalizovaných je kolem 7200, z toho ve vážném stavu bylo ve čtvrtek rekordních 1531 pacientů. Počet zemřelých s covidem v Česku je téměř 20.000, ministerstvo zdravotnictví jich k dnešku eviduje 19.999. Celkem se od začátku epidemie v České republice nakazilo 1,212.780 lidí, přes 1,055 milionu se z nemoci vyléčilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vláda schválila nový nouzový stav, platit bude do 28. března

Vláda na dnešním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu kvůli koronavirové pandemii od 27. února na 30 dní do 28. března. Poslanecká sněmovna dnes odmítla prodloužit stávající stav nouze a zároveň vybídla kabinet, aby v případě potřeby vyhlásila nový.

Pražská burza se vrátila k poklesu, index PX ubral téměř procento

Pražská burza se dnes vrátila k poklesu, index PX se snížil o 0,96 procenta na 1057,60 bodu. Akcie Erste Bank ztratily více než tři procenta poté, co banka zveřejnila loňské hospodářské výsledky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně oslabila k euru, výrazněji vůči dolaru.

Do Prahy dorazily první dávky vakcíny Moderna

Do Prahy dnes dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která zatím do metropole nechodila. Město ji bude využívat v nestátních očkovacích místech včetně dvou, které zřídilo samo. Jak řekl pražský koordinátor očkování Martin Ježek, dnes byla vakcína rozvezena na osm míst, která by měla dávky dále distribuovat. Očkovat touto látkou by se podle něj mělo začít v pondělí. Zatím není jasné, kdy by měla dorazit další dodávka.

Pražské radnice v posledním týdnu rozdaly tisícovky respirátorů

Pražské městské části v posledním týdnu rozdaly tisícovky respirátorů. Určeny byly pro seniory a sociálně slabé. V rozdávání ochranných pomůcek budou radnice pokračovat. Vyplývá to z vyjádření radnic. Ochranné pomůcky vydávaly kvůli změně vládních nařízení proti šíření nemoci covid-19, kdy lidé již na některých venkovních místech nemohou používat doma dělané roušky, šály či šátky, ale musí mít respirátor či nanoroušky. V některých městských částech byla navíc zřízena očkovací centra.

Mnozí ředitelé ZŠ a MŠ v Praze by zavření škol uvítali

Možné uzavření škol, které zvažuje vláda, by mnozí ředitele pražských škol, vzhledem k epidemiologické situaci v zemi, uvítali. Někteří však kritizují to, že se o možných změnách, které by měly případně platit od 1. března, dozví na poslední chvíli.

Praha změní název nové ulice Zemanova v Kolodějích na Karla Zemana

Vedení Prahy změní název nově vzniklé a nedávno pojmenované ulice Zemanova v Kolodějích na Karla Zemana. Změnu provede na základě žádosti tamní radnice, aby nedocházelo k záměně filmaře, loutkáře a grafika s jinými nositeli tohoto jména, například jiným filmařem Bořivojem Zemanem. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Návrh pojmenování schvalují radní na návrh magistrátní místopisné komise. Ulice a veřejná prostranství nesmí být pojmenovány po žijících osobnostech.

Pražští strážníci ve čtvrtek zaznamenali 187 lidí bez respirátoru

Hlídky Městské policie hlavního města (MPP) v Praze ve čtvrtek řešily 187 případů porušení vládního nařízení, které lidem k včerejšímu dni ukládala povinnost nosit na frekventovaných místech respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky. Většina těchto přestupků byla řešená domluvou, sdělila dnes mluvčí MPP Irena Seifertová.

V Praze přibylo 1653 nakažených, téměř o 300 více než před týdnem

V Praze ve čtvrtek přibylo 1653 potvrzených případů koronaviru, téměř o 300 více než před týdnem. Je to zároveň druhý nejvyšší denní přírůstek od prvního lednového týdne. S nákazou covid-19 dosud v hlavním městě zemřelo 1784 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Češi nemohou do JAR či na Zanzibar, hrozí zavlečení mutací do ČR

Češi a cizinci s bydlištěm v Česku nemohou ode dneška cestovat až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemí. Opatření ministerstva zdravotnictví reaguje na hrozbu zavlečení brazilské a jihoafrické mutace koronaviru na české území. Do 11. dubna je zakázán vstup do Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie včetně ostrovů Zanzibar a Pemba, Zambie a Zimbabwe.

Registrační systém pro očkování dnes projde zátěžovými testy

Registrační systém pro očkování proti covidu-19 dnes projde zátěžovými testy. Ty by měly odhalit, zda systém zvládne nápor dalších zájemců o očkování. Ministerstvo zdravotnictví totiž od 1. března umožní registraci i lidem nad 70 let. Už v sobotu by se do systému mohli hlásit také pracovníci ve školství tak, aby je kraje od pondělí mohly začít očkovat.

Poslanci se opět sejdou k prodloužení nouzového stavu

Poslanci se dnes opět sejdou k debatě o prodloužení nouzového stavu. Menšinový kabinet ANO a ČSSD požádal Sněmovnu, aby souhlasila s jeho trváním do konce března. Žádost vláda zdůvodňuje zrychlováním šíření nákazy koronavirem a hrozícím přetížením nemocnic.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.2.2021