Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 27.2.2021

Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku překročil 20.000, ve vážném stavu je v nemocnicích dál přes 1500 pacientů. V pátek přibylo 14.676 případů nákazy, téměř o 3400 víc než před týdnem a zhruba stejně jako ve čtvrtek. Dál se zvyšuje počet aktuálně nakažených, nadále jich je nejvíc od počátku epidemie loni v březnu. Celkem se od začátku epidemie v České republice nakazilo 1,227.595 lidí, většina měla mírný průběh nemoci. S koronavirem se nyní potýká 143.379 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Městská knihovna v Praze nechá otevřena výdejní okna

Městská knihovna v Praze (MKP) bude mít i po pondělním zpřísnění opatření proti covidu otevřena výdejová okénka. Knihy si čtenáři objednají on-line. Okna budou otevřena podle provozní doby jednotlivých poboček. Knihovna bude v březnu pokračovat v on-line přednáškách. MKP zřizuje hlavní město, má 43 poboček a provozuje tři tzv. bibliobusy. Nyní je vstup do budov knihovny kvůli pandemii koronaviru uzavřen.

Pražské VŠ chtějí letos investovat opět stovky milionů Kč

Vysoké školy v Praze mají letos ve svých investičních plánech opět výstavby či nákupy nových budov, rekonstrukce kolejí nebo historických poslucháren i menší opravy. Univerzita Karlova, České vysoké učení technické (ČVUT), Vysoká škola ekonomická (VŠE) a Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) za ně chtějí zaplatit zhruba dvě miliardy korun. Peníze dají z vlastních rozpočtů, státních dotací i z Evropské unie. Jejich loňský plán investic epidemie covidu-19 zásadně nenarušila, i když se tempo výstavby trochu zpomalilo.

Pátečních 1765 nakažených v Praze je o 550 víc než před týdnem

Laboratoře odhalily v Praze v pátek 1765 případů koronaviru, zhruba o 550 víc než o týden dřív. Je to zároveň druhý nejvyšší denní přírůstek od prvního lednového týdne a sedmý nejvyšší vůbec. Počet úmrtí s nemocí covid-19 v hlavním městě se blíží 1800. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Učitelé se ode dneška mohou registrovat k očkování proti covidu

Zaměstnanci škol se ode dneška mohou registrovat na očkování proti covidu-19. Jako první by se měli do Centrálního registračního systému hlásit zejména učitelé a nepedagogičtí pracovníci ve věku od 55 let výš, případně ti, kteří zajišťují provoz otevřených škol. Tato kritéria ale nejsou závazná. Výběr zaměstnanců s přednostním právem na vakcínu dostali za úkol ředitelé.

V Česku od půlnoci platí nový nouzový stav, navázal na předchozí

V Česku ode dneška platí nový nouzový stav, plynule navazující na předchozí. Kvůli epidemii nemoci covid-19 ho v pátek vyhlásila vláda na dobu 30 dní do 28. března. K novému vyhlášení nouzového stavu vyzvala vládu Poslanecká sněmovna, která odmítla prodloužit nouzový stav vyhlášený před dvěma týdny na žádost hejtmanů. Podle kritiků byl způsob vyhlášení v rozporu s ústavou.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.2.2021