Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 28.2.2021

Policii bude s kontrolou dodržování nových restrikcí proti šíření koronaviru od úterý pomáhat 3834 vojáků a 270 příslušníků Celní správy. Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst a nosu a uzavření dalších obchodů a služeb hlídat od pondělí, odkdy na tři týdny platí. Dohromady bude nasazeno 30.000 lidí, řekl dnes novinářům náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 7798 případů koronaviru, zhruba o tisíc víc než před týdnem. Je to nejvyšší sobotní počet od 9. ledna. V nemocnicích je s covidem-19 ve vážném stavu dál přes 1500 pacientů. S nákazou se nyní potýká téměř 150.000 lidí. Za rok od prvních potvrzených případů loni 1. března se koronavirus v Česku prokázal u 1,235.480 lidí, většinou měli mírný průběh. S nemocí covid-19 zemřelo 20.339 z nich, vyléčilo se 1,067.557 nakažených.

V Praze budou moci do ZŠ a MŠ i děti lidí z justice či kurýrů

V hlavním městě budou moci do školky a prvních dvou stupňů základní školy chodit kromě dětí členů záchranného systému také potomci lidí pracujících například v justici nebo kurýrů. Každá městská část bude otevírat jednu. Na svém twitterovém účtu to dnes napsal primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Pražskou integrovanou dopravu zatím zásadní změny nečekají

V pražské integrované dopravě (PID) se od 1. března zatím neočekávají žádné zásadní změny. Jezdit přestanou školní autobusy. Na dotaz to dnes uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Omezený bude provoz některých příměstských vlaků. Cestující musí mít v MHD i na zastávkách zakryté dýchací cesty a prodloužené již byly intervaly. V rámci PID již dnes fungují linky v hlavním městě a Středočeském kraji. Provoz PID vyjde ročně okolo 20 miliard korun.

Nakažených v Praze dál rychle přibývá, za sobotu jich bylo 1230

V sobotu v Praze přibylo 1230 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Je to nejvyšší sobotní počet od 24. října. Nakažených je aktuálně přes 18.000 Pražanů, počet úmrtí s nemocí covid-19 v hlavním městě za rok od počátku epidemie přesáhl 1800. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Finanční správa dnes spustí on-line služby pro veřejnost

Finanční správa dnes odpoledne spustí v rámci portálu Moje daně on-line služby finančních úřadů pro veřejnost. Systém je podobný internetovému bankovnictví. Přes portál bude možné podat přiznání ke všem daním a každý poplatník v systému bude mít osobní daňový kalendář s upozorněním na blížící se daňovou povinnost. V systému bude také služba automatického vyplňování daňových formulářů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 28.2.2021