Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 1.3.2021

V neděli v Česku přibylo 4557 případů nákazy koronavirem. Je to o 500 víc než před týdnem a nejvyšší nedělní počet od 3. ledna. S nákazou se nyní potýká 148.960 lidí, což je nejvíc za celou dobu epidemie, která byla v Česku potvrzena poprvé přesně před rokem. Za rok zemřelo v souvislosti s nemocí covid 20.469 lidí, jenom za únor bylo obětí téměř 3800, což je třetí nejhorší měsíc po listopadu a lednu. V nemocnicích je nyní s covidem ve vážném stavu přes 1500 pacientů, což je o 200 víc než před týdnem. Celkem je v nemocnicích s covidem 7049 lidí a nemocnice jsou na hraně svých kapacit.

Na pražskou linku k očkování dnes volalo 1514 lidí

Na linku 800 160 166 k očkování seniorů, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se dnes dovolalo 1514 lidí. Většině z nich pomohli operátoři s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému, sdělila hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová z organizace Život 90. Od dnešního rána se k očkování mohou registrovat i lidé starší 70 let.

Pražská burza začala nový týden růstem o 0,8 procenta

Po pátečním poklesu pražská burza začala nový týden růstem. Index PX se dnes zvýšil o 0,82 procenta na 1066,26 bodu. Akcie Erste Bank stouply o víc než 2,5 procenta a vzhůru šly také cenné papíry Komerční banky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes posílila k euru a spolu s ním oslabila k dolaru.

Policie:Lidé v Praze dodržují nová omezení pohybu, sankce nepadly

Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali pokutu, ničí případ nepředali do správního řízení. Na příjezdech do hlavního města otočili a poslali zpět zhruba desítku aut, řekl odpoledne novinářům ředitel pražské policie Tomáš Lerch. Dodržování vládních nařízení kontroluje 300 policistů, od úterý k nim přibude stovka příslušníků armády, vojenské policie a celní správy.

V Praze dnes začalo očkování proti covidu-19 Modernou

V Praze dnes začala vakcinace proti covidu-19 očkovací látkou Moderna. Hlavní město jí má pro osm vakcinačních center k dispozici nyní 5200 dávek, které distribuuje firma Avenier. Novinářům to dnes řekl pražský koordinátor očkování Martin Ježek.

V Praze se pro děti pracovníků IZS otevře až 70 škol

Pražský magistrát určil téměř 70 škol na území metropole, kde se postarají o děti od dvou do deseti let, jejichž rodiče jsou zdravotníci, policisté, strážníci, hasiči, vojáci nebo pracovníci ve školství. V Praze tyto školy mohou pro své potomky využívat mimo jiné i zaměstnanci kurýrních služeb nebo lidé zajišťující odvoz odpadu. Dnes to novinářům oznámil primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti).

SŽ vybrala tvůrce projektu železnice z letiště do Kladna

Správa železnic vybrala tvůrce projektu pro přípravu železniční trati mezi pražským letištěm a Kladnem. Za 27,3 milionu korun ho zpracuje společnost tvořená firmami SAGASTA, AFRY CZ a AF-Infrastructure AB. Na starosti budou mít zpracování záměru projektu a dokumentace pro stavební řízení. Dnes to oznámila Správa železnic. Samotná stavba úseku by měla začít v roce 2023 a skončit v roce 2025. Po celé trati mezi centrem Prahy a Kladnem by se pak mělo jezdit od roku 2028.

Očkovací centrum v O2 universum se otevře 11. dubna

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat 11. dubna, o dva dny dříve projde testem. Po dnešním jednaní s šéfy krajských nemocnic to uvedl na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO). Očkovat by se podle něj mělo všude i o víkendech, aby byl využit každý den. Velkokapacitní centrum bude za plného provozu moci naočkovat až 10.000 lidí za den.

Praha nezdraží nájmy postiženým opatřeními proti covidu

Vedení hlavního města nebude zdražovat nájmy prostor ve vlastnictví města. Do nájemních smluv nebude promítnuta ani inflace. Úleva bude platit pro všechny nájemce postižené opatřeními proti šíření nemoci covid-19. Novinářům to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Snahou města je pomoci podnikatelům, kteří nemohou podnikat. Slevy na nájmu poskytují podnikatelům radnice městských částí.

Soud začal řešit případ muže, který v Praze ubodal přítelkyni

Soud začal projednávat kauzu Tomáše Nálevky, který podle obžaloby před rokem ubodal v pražském bytě 21 ranami svou přítelkyni a následně ji okradl o věci za více než půl milionu korun. Policie ho později dopadla na Slovensku. Muž se dnes k činu přiznal, nesouhlasí ale s právní kvalifikací skutku. Za vraždu spáchanou obzvlášť trýznivým způsobem mu hrozí 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest.

Praha odložila zkušební testování maturantů

Praha v souvislosti se zpřísněním opatření proti covidu-19 a upuštěním od návratu části žáků do škol odložila záměr zkušebně otestovat 500 maturantů antigenními a PCR testy. Novinářům to dnes řekl radní města pro školství Vít Šimral (Piráti). Testy možná magistrát vyzkouší ve školách pro děti zdravotníků a dalších potřebných profesí, které ode dneška zůstávají jako jediné otevřeny.

Signatářka Charty 77 Dana Němcová se stane čestnou občankou Prahy

Vedení Prahy udělí čestné občanství hlavního města psycholožce, disidentce a jedné z prvních signatářek Charty 77 Daně Němcové. Ta s udělením již souhlasila. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Čestné občanství je nejvyšším osobním vyznamenáním udíleným hlavním městem. Získala jej dosud asi šedesátka lidí.

Porušení opatření v Praze v únoru přibylo, lidé dostali 625 pokut

Pražští strážníci v únoru řešili 9006 porušení opatření proti šíření nemoci covid-19, což je o něco více než v lednu. Uložili 625 pokut v celkové výši 224.900 korun. Nejvíc přestupků zaznamenali ve veřejné dopravě. Lidé ale porušovali i zákaz shlukování a strážníci rovněž řešili porušení zákazu mít otevřenou restauraci. Strážníci kontrolují především dodržování pravidel ve veřejné dopravě a nošení respirátoru či nanoroušky.

Omezení pohybu policie kontroluje v Praze na namátkově od půlnoci

Policisté v Praze začali dnes po půlnoci kontrolovat podobně jako v ostatních regionech dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi okresy. Kontroly jsou namátkové na vybraných silnicích na příjezdu i odjezdu z města, řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Hranice okresů lze ode dneška překročit jen kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad.

V neděli přibylo v Praze 944 nakažených, opět víc než před týdnem

V Praze v neděli přibylo 944 potvrzených případů nemoci covid-19. V porovnání se sobotou jich bylo zhruba o 290 méně, proti minulé neděli ale o 155 více. Nakažených je aktuálně v hlavním městě přes 18.600 lidí. Počet úmrtí s nemocí covid-19 v hlavním městě za rok od počátku epidemie dosáhl 1830. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve stínu restrikcí začínají jarní prázdniny v dalších okresech

V části Prahy a devíti okresech dnes pro děti začínají jarní prázdniny. Podle nového nařízení vydaného proti šíření koronaviru ale nesmějí opustit svůj okres a při cestách do přírody nebo sportování dokonce musejí zůstat na území své obce. Pokud by se rodiny s dětmi nejpozději dnes přesunuly mimo své bydliště třeba na chatu, měly by tam podle představ vlády zůstat následující tři týdny, kdy má nové omezení pro pohyb platit.

V obchodě či MHD je nově povinný respirátor, v obci aspoň rouška

V hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech musí lidé ode dneška povinně nosit jedině respirátory. Dvě chirurgické roušky, které mohli mít místo respirátoru dříve, už stačit nebudou. V zastavěném území obce je třeba vždy mít minimálně chirurgickou roušku. Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů je nově povinné i na pracovištích, končí také výjimka pro ústavní činitele. Nové mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví má snížit riziko přenosu koronaviru, který se nyní v Česku šíří v nakažlivější britské variantě.

Za rok koronaviru je 1,2 milionu nakažených,čeká se čtvrtý vrchol

Dnes je to rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu od té doby prodělalo více než 1,23 milionu lidí, s nemocí covid-19 jich zemřelo přes 20.000. Po mírné loňské jarní vlně epidemie, v níž denní přírůstky nakažených nepřesáhly 400, se epidemie dostala k dalším vrcholům na přelomu října a listopadu a počátkem letošního roku. Nové rekordy nad 20.000 nových případů za den můžou podle ministerstva zdravotnictví přinést následující dny.

Lidé nesmějí opustit okres, zavřít musely školky a další obchody

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje dneškem na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb lidí. Musejí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb, začít má zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách. Zpřísnila se rovněž pravidla pro zakrytí nosu a úst. V Česku od soboty platí nový nouzový stav, trvat má do 28. března.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/de/bd/e6/3251970_1143012_Prg_8_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.3.2021